Foto: Profimedia

Jak Babiš vymyslel šoa, vymítání ďábla na Moravě a disidentská bojůvka v hnutí ANO

Napsal/a Robert Malecký 23. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Máme za sebou třetí hlasování o nedůvěře kabinetu Petra Fialy, které dopadlo tak, jak muselo. V závěru do debaty vstoupil pan poslanec Andrej Babiš a prohlásil: „Šoa je náš projekt.“ Čímž věc považujeme tak nějak za uzavřenou a můžeme se konečně věnovat něčemu podstatnému. Třeba vymítání ďábla v podání zástupců katolické církve.

  • O Česku se ve světových médiích nepíše příliš často. Za poslední dobu šlo o virální pokus ústeckého fotbalového klubu prodat za sponzorský příspěvek místo v sestavě hráči s ne zcela fotbalovou postavou…


Minulý týden se pak světová média v čele s BBC soustředila na dění v jihomoravské vísce Kurdějov, kde podle prvních zpráv řádil neznámý vandal.


Z dotyčného vandala se ovšem rychle vyklubal místní farář Jaromír Smejkal. Jeho argumenty jsou na 17. století poměrně pokrokové, a proto si je zde lehce probereme.

Věřím, že nikdo z občanů, kteří před naším „svatostánkem“ umístili „symboly duchů (zla)“, nechtěl vyjádřit pohrdání nad tím, co je nám, katolíkům svaté, že jednali v nevědomosti, a tak nikoho neviním. (…) Při vyjití z fary v neděli večer jsem uviděl před naším posvátným územím umístěné četné symboly satanistického svátku „Halowin“, který se zrodil ve zpohanštělém současném světě jako protiváha našich blížících se svátků Všech svatých a Dušiček. Jednal jsem podle své víry a povinnosti být otcem a ochráncem svěřených dětí a symboly odstranil.

Čili to všechno ještě dopadlo dobře, mohlo být zjevně i hůř. Pan farář se druhý den již nacházel v poměrně stabilní duševní kondici a obci napsal dopis, z něhož citujeme a který obsahuje přesně 387 slov. Tedy jen o 385 víc, než by bylo stačilo: Omlouvám se.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Uvnitř hnutí ANO vznikla nová frakce, sestávající z lidí, kteří za minulého režimu aktivně vystupovali proti komunistickému režimu. Tato disidentská bojůvka zvaná „svědci Burešovi“ už čítá dva členy, kromě předsedy, co byl sice u StB, ale u té hodné, a navíc měl ty „emigračky“, se o odznak člena odboje aktivně přihlásila i zlínská poslankyně Margita Balaštíková.

Vy si nedovedete představit, když mně přišly noviny Svobodná Evropa, jak jsme se doma báli, že přijde StB a pozavírá nás všechny, protože půlka mé rodiny je v zahraničí. (…) Nemluvte, prosím, já vás o to prosím, o tom, co jste nemohl zažít a co možná znáte z vyprávění!

(Margita Balaštíková v reakci na poslance Jakuba Michálka, Poslanecká sněmovna, 11. října) 

Paní poslankyně, samozřejmě zcela nezaslouženě, sklidila řadu posměšných reakcí, které ve své většině vycházely z toho, že Svobodná Evropa bylo rádio, což ví každý, kdo v životě prošel kolem tranzistoráku. Ale kam se tito posměváčci hrabou na skutečnou disidentku, která dobře ví, že krátce po vzniku železné opony Svobodná Evropa podnikala balónové lety, při nichž shazovala na území Československa letáky. A jak se tyto letáky jmenovaly? Ano, noviny Svobodná Evropa! Jen je tedy třeba se vypořádat ještě s faktem, že se tyto akce konaly v letech 1951 až 1956 a paní poslankyně (ročník 1967) je tedy, jak sama správně poznamenala, může znát jen z vyprávění. Další varianta se jmenuje Makropulos.

  • V českém Senátu sedí paní, na kterou si jen tak někdo nepřijde. Jmenuje se Daniela Kovářová, je advokátkou, kdysi bývala dokonce ministryní spravedlnosti a dnes zachraňuje normální hezký český svět v jinak bláznivé době. Když minulý týden Senát projednával usnesení odsuzující násilnou rusifikaci a únosy ukrajinských dětí do Ruska, jako jediná se postavila proti. Nemuselo podle ní jít totiž vůbec o únosy, ale mírumilovnou evakuaci někam k ruské tetičce.

Mohou to být klidně i deportace i únosy i evakuace.

(senátorka Daniela Kovářová pro iDNES.cz, 20. října)

Senátorka se ohání tím, že nebude hlasovat a odsuzovat Rusko na základě „novinových článků“. Mezinárodní trestní soud v Haagu sice kvůli únosům letos v březnu obvinil z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině prezidenta Vladimira Putina a vydal zatykač i na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovovou. Podle Ukrajiny uneslo Rusko až 20 tisíc dětí se záměrem vymazat jejich ukrajinskou identitu. Kam ale s těmito argumenty na „normální Danielu“, jak si říká. Na obranu Senátu třeba poznamenat, že pro své protiusnesení Kovářová nakonec hlasovala jako jediná. 

Tak klidnou mysl, svět je ještě aspoň trochu v pořádku.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)