Londýn v 70. letech minulého století. Ilustrační foto: Profimedia

Ivan Kytka: Ideální špión Jelínek. Když se hrdinové mění ve zloduchy a naopak

Napsal/a Přítomnost 3. března 2025
FacebookXPocketE-mail

Uprostřed všeliké té mezinárodní vřavy a nejrůznějších tlaků na oko za oko a na zub za zub nemá, zdá se, několikrát převyprávěný londýnský příběh českého agenta StB Václava Jelínka (1944–2022) cenu znovu připomínat. Nicméně poslední únorový týden se k němu v čerstvě vydané knize Špion v rodině vrátil bývalý editor nedělníku Sunday Mirror a jedna z legend britské investigativní novinařiny Paul Henderson.

Nechtěnou aktuálnost mu propůjčuje svět mířící znovu k rozdělení do sfér zájmu a hluboká nedůvěra jak mezi politiky, tak i nedůvěra veřejnosti vůči politice a politikům.

A konec konců příběh Václava Jelínka dokládá, že dějinné změny či zlomy provázejí příběhy, v nichž se hrdinové snadno proměňují ve zloduchy a naopak.


Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek a mezititulky jsou redakční. 


Odsouzený bez totožnosti

Hendersonova novinářská kariéra se zkřížila s příběhem agenta čs. komunistické rozvědky v roce 1988. Po odhalení britskou kontrašpionážní službou MI5 stanul Jelínek před Centrálním kriminálním soudem Old Bailey, tehdy ještě pod svým krycím jménem Erwin van Haarlem.

K agentově cti dodejme, že svou skutečnou totožnost dokázal při výsleších i při soudním přelíčení utajit. Noviny o něm tehdy psaly jako o prvním odsouzeném, jehož skutečnou totožnost porota ani soudce neznali. Tuto okolnost využil britsko-americký autor Jeff Maysh; svůj thriller, který je od roku 2017 dostupný v elektronické podobě na Amazonu, nazval právě Bezejmenný špion.

Jeden z britských novinářů zabývající se špionážními službami ho charakterizoval jako brilantně úspěšného agenta, schopného hluboké penetrace.

Maysh píše, že StB si vybrala Jelínka jako potenciálního agenta na základě jeho charakterových vlastností: vzdorovitý sukničkář, vysoce inteligentní, se sklony k násilí, vlastenec ochotný podstupovat riziko. „Jinými slovy dokonalé vlastnosti špiona,” napsal o něm Maysh.

Po řádném výcviku ho v jedenatřiceti letech vyslala StB ve své hantýrce jako ilegála na misi do zahraničí. Krycí jméno dostal po holandském chlapci Erwinu van Haarlemovi, narozeném stejně jako Václav Jelínek v roce 1944. Holandská matka ho údajně kvůli rodinným neshodám nechala na konci války v sirotčinci v pražských Holešovicích.

Rozvědčík StB odjel do Británie v dubnu roku 1975, pracoval jako číšník v hotelu Hilton v samém centru Londýna a později jako obchodník s uměním. Pro pražskou centrálu měl sbírat informace o židovské exilové komunitě a pátrat po tajemstvích britského jaderného programu.

Jeden z britských novinářů zabývající se špionážními službami ho charakterizoval jako brilantně úspěšného agenta, schopného hluboké penetrace. Během mise v Londýně se měl dostat při jedné z misí na základnu britských jaderných ponorek Polaris a do řady dalších citlivých vojenských zařízení.

Tam se tak dostat…

Pozoruhodný je fakt, který Maysh ani Henderson nezmiňují, že totiž ve stejné době měla britská zahraniční rozvědka v Praze jednoho ze svých nejúspěšnějších agentů (pozdějšího šéfa MI6) Richarda Dearlova.

Přes profil „ideálního špiona“ a zřejmě také jisté úspěchy, kterých v práci dosáhl, měla jeho mise slabinu, která mohla přispět k jeho odhalení a krachu celé operace.

Jak Dearlove zdokumentoval ve svých pamětech, během své pražské mise spolupracoval s tehdejším dvojitým agentem a šéfem britské sekce čs. zahraniční rozvědky Miloslavem Kročou (1925–1976). Od něj měla mít britská strana podrobný a přesný přehled o londýnské rezidentuře StB. Z kontextu Dearlovových informací však není zřejmé, zda Kroča předával Britům i informace o tzv. ilegálech.

Tak či onak je pozoruhodné, že britští novináři a autoři měli či mají o činnosti StB v zahraničí vyšší mínění než sami ti, kteří v ní v sedmdesátých a osmdesátých letech pracovali.

Pozoruhodné svědectví o stavu, v němž se nacházela komunistická rozvědka, podal počátkem devadesátých let bývalý člen londýnské rezidentury a agent StB Vlastimil Ludvík. Těsně před pádem komunistického režimu zběhl ze své tehdejší diplomatické mise v indickém hlavním městě Dillí. O několikaletém působení v Londýně podal svědectví v rukopise zamýšlené knihy Malá sestra:

„Rezidenturu Londýn tvořil v polovině sedmdesátých let pouze jediný pracovník, rezident Jan P. (Percha), primitivní policajt z Ostravy, který nějakým zázrakem přežil všechny předchozí a následující pohromy. Druhý nebo třetí den večer mne vzal do auta a objeli jsme všechna známá místa a budovy speciálních služeb, záchytné body, sledovačky a hlavní objekty zájmu. Při zastávce u Century House, které oficiálně neexistuje, toužebně prohodil: ,Tam se tak dostat,‘ a doporučil mi navštěvovat okolní bary a puby, kam určitě místní chodí.“

V roli ztraceného syna

Ludvíkova Malá sestra tedy podává poněkud jiný obraz o stavu komunistické rozvědky, než vyplývá z rešerše britských autorů. Byť ilegálové, ke kterým patřil Jelínek/van Haarlem, patrně tvořili elitu zahraniční sítě a podle dostupných informací operovali nezávisle na oficiální rezidentuře zastoupené diplomatem či diplomaty na velvyslanectví tehdejší ČSSR.

Přes profil „ideálního špiona“ a zřejmě také jisté úspěchy, kterých v práci dosáhl, měla jeho mise slabinu, která mohla přispět k jeho odhalení a krachu celé operace.

Krátce poté, kdy se Jelínek/van Haarlem vydal do Londýna, začala po ztraceném synovi pátrat jeho holandská matka Johanna. Údajně pomocí Červeného kříže ho v roce 1977 objevila v Londýně a 1. ledna 1978 se setkali. Jelínek dokázal hrát roli znovunalezeného syna přesvědčivě dalších deset let, než ho v roce 1988 britská MI5 odhalila a soudce ho vyprovodil s desetiletým trestem odnětí svobody.

Johanna van Haarlemová pak našla svého skutečného syna počátkem devadesátých let pomocí nizozemského velvyslanectví. Vyrůstal jako adoptovaný syn českých rodičů v bývalém Československu.

Václav Jelínek se vrátil do České republiky v roce 1993. Jeho skonem před dvěma lety by se snad mohl celý případ uzavřít. Kdyby nezůstala nezodpovězená otázka: zda totiž neodcházel v roce 1975 do Londýna s vědomím a jistým požehnáním nizozemské a britské tajné služby, které ho prostřednictvím Johanny van Haarlemové téměř po celou dobu jeho pobytu v Británii monitorovaly.


Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)