Ivan Kytka: Dohoda s Ruskem? Trump ví, že nejlepší je jednat z pozice síly
S blížícím se odchodem amerického prezidenta Joea Bidena z úřadu mizí z mezinárodního diplomatického slovníku termín „tak dlouho, jak bude potřeba“. Řeč je o západní pomoci Ukrajině bránící se třetí rok ruské agresi. Nastupující prezident Donald Trump ve své obvyklé rétorické hyperbole prohlašuje, že konflikt ukončí v den, kdy složí prezidentskou přísahu.
Někteří analytici možnost jednání Ruska a Ukrajiny během letoška skutečně připouštějí. Upozorňují, že pro Rusko je pokračující teritoriální expanze příliš nákladná. A Ukrajina ani s podporou Západu nemá dost prostředků, aby se se jí dokázala bránit.
Ruská základní úroková sazba se vyšplhala na 21 % (u hypoték dokonce na závratných 30 %). Kurz rublu propadl od počátku invaze přibližně o polovinu (ze 75 na 100 rublů za dolar) a inflace se přes veškerou snahu centrální banky šplhá k deseti procentům.
Moskevský zpravodaj BBC Steve Rosenberg minulý týden hlásil, že obyčejní Rusové mají do nového roku dvě přání: konec války proti Ukrajině a stabilitu cen.
Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční.
Ze kdysi téměř bezvýhradné podpory Ukrajiny je unavena také veřejnost na Západě, zkoušená výhrůžkami a vydíráním Kremlu, stagnující či klesající životní úrovní, nejistými cenami energií a tu a tam ruskou raketou, která přeletí vzdušným prostorem Severoatlantické aliance. Případně dopadne na území některého z členských států.
Vedlejším produktem stesku Ruska po bývalé imperiální slávě a agresivní snahy ji obnovit je růst populistických stran a hnutí v Evropě, sympatizujících (někdy s finanční podporou Kremlu) s Vladimirem Putinem.
Až se budou psát dějiny 21. století, historikové snad nepřehlédnou selhání prakticky všech evropských bezpečnostních mechanismů a mezinárodních záruk z 20. století.
Nejasnosti kolem přímých rozhovorů
Téma případných přímých rozhovorů s Moskvou cirkuluje na diplomatickém poli několik týdnů. Není přitom jasné, na jaké bázi a v jakém formátu by se taková jednání měla uskutečnit. „Nepůjde zdaleka jen o to, že právě teď nastal nejvýhodnější čas k jednání,“ zdůrazňuje v debatě magazínu Foreign Policy Emma Ashfordová z washingtonské nadace Stimson Centre a dodává:
„Existuje velké množství komplikovaných témat – od aliančního statusu Ukrajiny, po ruský majetek zadržovaný na Západě. V mnoha ohledech jsou spory o území ty nejméně problematické. A i když budou mít obě strany dobrou vůli, vyřešit sporné otázky určitě nějakou dobu potrvá.“
Evropským politikům to samozřejmě nebrání v tom, aby nabízeli svou zemi jako místo k jednáním o konci války. Nebo jako v případě bývalého britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta aby trvali na tom, že případný mezinárodní dohled nad příměřím se nemůže obejít bez britského vojenského kontingentu.
Ve změti často protichůdných informací přitom není vůbec zřejmé, zda se Kreml vzdal nebo vzdá své v podstatě genocidní doktríny. Tedy otevřené snahy vyhladit Ukrajinu jako entitu mezinárodního práva z mapy Evropy, vojensky si ji podrobit, ovládnout a ukrajinskou samostatnost vymazat z historické paměti jejích obyvatel.
Až se budou psát dějiny 21. století, historikové snad nepřehlédnou selhání prakticky všech evropských bezpečnostních mechanismů a mezinárodních záruk z 20. století. Od institutu Konference pro bezpečnost a spolupráci v Evropě po Budapešťské memorandum, které v roce 1994 garantovalo územní svrchovanost a nedotknutelnost hranic Ukrajiny (výměnou za to, že se země vzdá jaderných zbraní).
Jako kdyby se v Evropě na konci první čtvrtiny 21. století zhroutil právní a bezpečnostní řád. Referenda stvrzující kdysi rozpad sovětské říše (a na ně navazující mezinárodní dohody) pozbyla platnosti. A Evropě vládnou ti, kteří dokážou ad hoc zorganizovat (námezdní) půlmilionovou armádu a terorizovat obyvatelstvo sousední země raketami nejrůznějších doletů.
Dokud se Kyjev nebude moci adekvátně bránit a mít dostatečnou odstrašující sílu proti útokům na svou kritickou infrastrukturu, Rusko bude pokračovat v ofenzivě, dusit ukrajinskou ekonomiku a odrazovat Západ od investic do rekonstrukce země.
V kontextu možných mírových rozhovorů s Moskvou stojí za pozornost prosincová stať Marka Montgomeryho a Johna Hardieho v magazínu Foreign Policy, která vyšla pod titulkem Trump by měl přinutit Putina, aby ucukl, než s ním zasedne k jednacímu stolu.
„Má-li znovuzvolený americký prezident uspět při dojednání trvalého míru mezi Moskvou a Kyjevem, musí změnit perspektivu, kterou Kreml a osobně prezident Putin konflikt nahlíží,“ píše se tu kromě jiného. Trump podle magazínu bude muset k tlaku na Moskvu vyztužit americkou a ukrajinskou páku. A to rychle a neodkladně a také bez restrikcí, které charakterizovaly Bidenovu pomoc Ukrajině, píší američtí experti.
Putinovy a Trumpovy ambice vs. realita
Diplomatické úsilí bude přitom čelit nepříjemnému faktu, že Putinovy ambice sahají mnohem dále, než je podrobení několika ukrajinských provincií a jejich obyvatelstva. Chce udržet celou Ukrajinu ve sféře ruského vlivu a přepsat bezpečností řád v Evropě. Na tom se nic nemění. A nezmění na tom nic nejspíše ani Putinův odchod.
Případná jednání navíc začnou v situaci, kdy jsou ukrajinské síly na ústupu. Jejich snahu udržet frontovou linii podkopávají nedostatečné početní stavy vojáků a nedostatek materiálu. Míra počtu mobilizovaných ukrajinských vojáků klesla a těm, kteří se dostanou na frontu, hrozí vysoké ztráty. Ruská armáda dostává stále více dělostřelecké munice než Kyjev ze Západu a ruský postup se od loňského června zrychlil.
Dokud se Kyjev nebude moci adekvátně bránit a mít dostatečnou odstrašující sílu proti útokům na svou kritickou infrastrukturu, Rusko bude pokračovat v ofenzivě, dusit ukrajinskou ekonomiku a odrazovat Západ od investic do rekonstrukce země.
K maximálnímu tlaku na Putina by měla přispět také ekonomická válka. Primárním cílem by měly být zisky z exportu energií, které tvoří základ ruského státního rozpočtu.
Hlavním úkolem pro Ukrajinu a její partnery je najít způsob, jak nastavit jednání mezi Moskvou a Kyjevem tak, aby Západ vyjednával z pozice síly. Znamená to stabilizovat frontu a vystupňovat vojenskou pomoc. Kyjev potřebuje více výzbroje a stálý přísun munice, nové jednotky. Musí dokázat ubránit svá města a kritickou infrastrukturu a udržet obrannou linii.
Jakmile převezme Donald Trump úřad, měl by začít čerpat veškeré zdroje, které zůstaly po Bidenovi, z pomoci Kongresem již jednou odsouhlasené. Cílem by mělo být především výrazně zvýšit dodávky dělostřelecké munice, protitankových zbraní, obrněných bojových vozidel a další pomoci, která odlehčí vyčerpaným ukrajinským pozemním silám.
K maximálnímu tlaku na Putina by měla přispět také ekonomická válka. Primárním cílem by měly být zisky z exportu energií, které tvoří základ ruského státního rozpočtu.
Čím těžší bude pro Moskvu udržet svou ekonomiku v chodu, tím pravděpodobněji přijme Kreml nějakou formu spravedlivé dohody. Trump by mohl například oznámit záměr výrazně snížit ceny ropy – třeba formou dohody se Saúdskou Arábií, která má nezanedbatelnou rezervu v těžbě.
Ukrajinci vědí, že potřebují páky na to, aby donutili Kreml jednat za přijatelných podmínek. Ale má-li je Kyjev získat, jeho západní partneři včetně Spojených států se musí víc snažit. Trump jako společný autor knihy Umění dohody dobře ví, že nejsnáze se vyjednává z pozice síly. Pokud chce Trump dobrou dohodu na ukončení války na Ukrajině, měl by také využít (každé) příležitosti maximalizovat tlak na Rusko.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
62 komentářů
Zajímavý souhrn. 👍
Už se moc těším až na sebe narazí Putinovo a Trumpovo ego.🙂 Evropa opět těžce zklamala a opět ukázala, že bez pomoci USA jsou Evropané zbabělé nuly. Škoda všech kluků z USA, kteří položili své životy za svobodnou část Evropy v obou evropských válkách. Hloupým a rozmazleným Evropanům nic o svobodě nedošlo.
V této chvíli je přístup k uměle laciným surovinám z Ruska možný pouze za přijetí proruského otroctví, což konečně snad docvaklo i Němcům.
Rusáci si udělali na Ukrajině hodně nepřátel a Ukrajinci je budou stále likvidovat dohoda nedohoda, což považuji za správné. S útočníky a vrahy se nevyjednává, ale střílí se do nich. Což asi nikdy nepochopí čecháčkovští zbabělci, které prověřila historie, 2x dostali šanci bránit rodnou zemi, 2x se bez výstřelu vzdali a 2x kolaborovali s okupanty. Celkem 50 let v poslušném otroctví. Jak příznačné. 🙂
… čecháčkové „bránili“ svou zem v Afghanistánu a v Iráku – to jste účelově opomněl… V Afghanistánu celých 19 let a bylo tam přes 11 tisic obránců a to je dobré si zapamatovat do hlavy, aby to nebylo jen stálé ponižování čecháčků… A tam se také – jako my, bránila i ta Ukrajina – to je také dobré vědět…
Bohužel pro ČR je hodně lidí jako vy s volebním právem, kteří nechápou výrazy jako „okupant“ a „kolaborant“… 🙂
… ta kolaborace byla ale i v Afghanistánu (skoro 20 let) a v Iráku skoro 8 let – to by tedy „patřilo“ i těm místním občanům tam, že ? A to byla kolaborace i vůči nám, že ? Takový MUDr. Roman Joch nedávno napsal ještě v LN, že tam v těch „oblastech“ jsme měli být stále jako okupanti i třeba stovky let.. Nemůžete tedy „čecháčkovství! vidět jen jednostranně…
Nepotřebuji bloudit po světě. Ukrajina je pěkný příklad hrdinství. Pro mě jsou zdejší kolaboranti jenom Čecháčkové. 50 let v úslužném předklonu a nacisticko-komunistickém souručenství. Mnohé z nich to neopustilo ani v roce 2025. Např. z roku 1989 nedopečný komunista Foldyna atd.
… no ten Foldyna není dobrý příklad, protože lepší příklad je Petr Pavel… Foldyna třeba připomíná „neslušné“ bombardování 78 dnů Jugoslávie v roce 1999… Petr Pavel si to svoje angažmá v roce 2003 na USA základně v Kataru – při bombardování Afghanistánu a Iráku, uvedl jako plus do svého curricullu viitae pro prezidentskou kandidaturu, která se pak povedla (k jeho prospěchu). Tedy zatímco Foldyna to bombardování Jugoslávie uvádí jako silné minus, tak Petr Pavel to bombardování Afgh. a Iráku jako silné plus, které mu pak pomohlo v žebříčku postupu – tedy vydržel a zvítězil….
Pro josef
Srbové rozpoutali během 10 let 4 války se sousedy při rozpadu komunistické Jugoslávie. 2 roky marně žádala EU a NATO, aby Srbové v Kosovu nestříleli do kolon prchajících, neozbrojených civilistů. Komouši rozumí jenom síle. Bombardování vojenských cílů srbských komunistů (1999) přispělo ke klidu na Balkáně, který trvá dodnes. Dobře mířená rána pěstí do komunistického obličeje je mnohem efektivnější než milión slov. Operace: „Spojenecká síla“ – NATO 👍 a velká pochvala za nastolení klidu na jihu Evropy.
Karle Doucho,
školy plné dětí a nemocnice plné pacientů. To jsou ty „legitimní vojenské cíle NATO“.
pro Rudolf Doucha 10/1 : Srbové nerozpoutali 4 války, protože stále byla ještě Jugoslávie (a v tom r. 1999 byla bombardována i Černá Hora – tedy ne jen Srbsko, když už chcete na to Srbsko hodit vše)… A navíc konec bombardování v červnu 1999 byl „umožněn“ schválenou rezolucí RB OSN č.1244, která stále Kosovo přisuzovala Jugoslávii (pak tedy Srbsku), navíc už po po tom konci bombardování si tam USA v Kosovu „udělaly“ bez povolení jejich vojenskou základnu US Bondsteel, která je druhá největší v Evropě a je tam dodnes… A vůbec tehdy nebyly bombardovány vojenské cíle, prvním „cílem“ bombardování byla energetická infrastuktura celé Jugoslávie (tedy Rusko na Ukrajině svým způsobem nedělá nic jiného než USA tehdy tam). Bombardovaly tehdy i velvyslanectví Číny v Bělehradě (sice prý omylem, ale dle vás je to vojenský objekt)… Ale má připomínka byla k Petru Pavlovi, který si tou svou spolučastí tehdy v r. 2003 na USA základně v Kataru připravoval „schůdky“ ke kariéře a tedy to, že obě války tam (Afghanistán a Irák) byly porušením mezinárodního práva, tak mu to zřejmě vůbec nevadilo, aby tedy to tvrdil jen o Rusku (což je pravda – jako byla i tam)… A EU tehdy nic nežádala, protože de iure EU neexistovala… Musíte se dovzdělat… Tam tehdy v pův. Jugoslávii byly občanské války – ne mezi státy… A najděte si k tomu ten výrok generála MacKenzieho o bombardování /špatné“ strany…
Pro A. S. Pergill
„Karle Doucho,
školy plné dětí a nemocnice plné pacientů. To jsou ty „legitimní vojenské cíle NATO“.“
*
Za to mohou všichni poděkovat pouze a jenom srbské armádě, která rozpoutala na území Jugoslávie 4 války, střílela do kolon prchajících neozbrojených civilistů a kašlala na žádosti EU a NATO. Nikomu jinému.
Kdo seje vítr sklízí bouři. Stačilo přebombardovat srbké komouše a na Balkáně je 24 let klid… NATO to mělo udělat mnohem dříve. Nemuselo být tolik mrtvých.
Pane Doucho, zaseli tím bombardováním vítr a bouře časem přijde.
V případě konfliktu Rusko X NATO bude Srbsko s vysokou pravděpodobností na straně Ruska a umožní mu ze svého území provádět vojenské akce.
pro Karel Doucha 13/1 : které 4 války rozpouutalo Srbsko ? Srbsko – jako takové, je samostatné až od r. 2006 (?)… Vy tady neustále neustále uvádíte megabludy o srbské armádě, kterou jste si vymyslel (tak jako prakticky vše předchozí)… A dále jaké upozornňování od EU a NATO ?To dokonce od NATO , tak to je opětně vaše dogmakonstrukce, která postrádá naprosto logiku… Ten kanadský generál Lawrence Mac Kenzie to po válce řekl zcela jasně, že „bombardovali jsme špatnou stranu…“.
Už jsem vás jednou upozornil josefe, že na internetu není žádný kanadský generál Lawrence Mac Kenzie k nalezení. Chtěl jsem se od vás dozvědět, kde jste toho údajného kanadského generála Lawrence Mac Kenzie vyštrachal. Na internetu jsem nalezl pouze britského generála Lawrence Mackenzie z doby druhé světové války, účastníka bitvy u Arnhemu, který zemřel, když letadlo, kterým letěl, Němci sestřelili. Prozradíte nám už konečně josefe, kde a jak jste onoho údajného kanadského generála Lawrence Mac Kenzie vyštrachal?
No uvidíme jak to bude snad to pan Trump ukončí.
Donald Trump je mazaný obchodník. Chtělo by se říci, že přímo šejdíř. Ale co se zahraniční politiky a rozhledu o světě týče, je na tom přibližně stejně, jako průměrný Američan. Možná jen o maličko lépe. Žádné zázraky bych od Trumpa neočekával. Bude zcela závislý na svých poradcích. Co může Trumpovi poradit takový Elon Musk, který je v podstatě tímtéž co Trump?
Trump může přestat držet nad EU ochranný protijaderný deštník z důvodů masového porušování lidských práv v této organizaci. A nechat ji, ať si to s Putinem vyřídí sama, se svou ideologickou zaťatostí proti zbrojní výrobě.
Trump může přestat držet nad EU ochranný protijaderný deštník … Konec citátu. To samozřejmě může, ale o důvodech, proč to udělá, nemá nejspíše jasno ani on sám. A nejspíše ani žádné důvody nebude potřebovat.
Masové porušování lidských práv, srovnatelné s komunisty, je dostatečný důvod.
O masovém porušování lidských práv v EU se Donald Trump nikdy ani nezmínil. O něčem takovém tu blábolí pouze Pergill/Šimůnek, který to masové porušování lidských práv sám svým členstvím v KSČ a placením členských příspěvků za totality podporoval.
Jistěže on i Musk se zmiňovali zejména o nedodržování svobody slova, cenzuře pravdivých informací apod. Je vaše ostuda, že to nevíte.
Může dojít opravdu ke střetu ohledně cenzury na socíálních sítích, kterou prosazují bruselští totalitáři, a v takové případě budu jednoznačně fandit USA. Už proto, že EU je naprosto bezcenná a nedělá naprosto nic pozitivního.
Vaší ostudou je Pergille/Šimůnku, že si nejste schopen zapamatovat ani téma, o kterém jste psal výše ve svém 7. 1. 2025 (14:46). Laskavě si to po sobě přečtěte, pokud toho jste schopen. Psal jste o Trumpovi, ne o Muskovi. Mě osobně Elon Musk ani příliš nezajímá, neboť jeho bláboly ohledně zahraniční politiky jsou ještě na nižší úrovni než výroky Trumpovy a ty vaše.
Skeptiku,
u řady Trumpových akcí bude asistovat Musk jako významný člen jeho administrativy. A zcela jistě jako člověk maximálně schopný a inteligentní nebude podporovat EU pod vládou lidí, kteří jsou jeho pravými opaky.
U řady aktivit Donalda Trumpa Elon Musk bohužel nejspíše asistovat bude. Přinejmenším do té doby, než v zahraniční politice poradí Donaldu Trumpovi takový kopanec, na jehož základě s ním pak Trump spolupráci ukončí. A nezaměňujte Pergille/Šimůnku obchodnickou mazanost a „vyčůranost“ s inteligencí a moudrostí. To jsou dvě zcela odlišné záležitosti.
Skeptiku,
Elon Musk je jistě zdatný obchodník, ale je i vizionář, schopný své vize, navíc potenciálně prospěšné pro lidstvo, realizovat. Právě takoví lidé vedli lidstvo kupředu. Tím se liší od (rovněž známého) Sorose, který za svůj život prakticky nic pozitivního neudělal a jen škodil. A Muskovi protivníci v EU nebyli a nejsou schopni si ani nahrabat pod sebe jako ten Soros.
Jedinou předností Elona Muska je Pergille/Šimůnku to, že si „pod sebe“ nahrabat dokázal. Toto mu nelze upřít. Jeho výroky o zahraniční politice nejen že o žádném vizionářství nesvědčí, ale svědčí o velmi omezeném rozhledu v této oblasti. Udělal by lépe, kdyby se držel svého „kšeftu“, kterému opravdu rozumí a neztrapňoval se svými výroky ohledně zahraniční politiky, které rozhodně ani za mák nerozumí. Jsou na tom s Trumpem v tomto ohledu podobně a to je to neštěstí.
Skeptiku,
Musk dostane na orbitu tunu nákladu za cca desetinovou cenu než dosud. Je u řady dalších přelomových technologií.
Na rozdíl od neschopných bruselských úředníků chápe, že EU bez dostupné energie (OZE jsou z tohoto pohledu naprosto bezcenné) půjde průmysl do kopru a jeho investice do něj také.
Takže podporuje likvidaci ekonesmyslů, rozjetí JE v Německu a dalších velkých energetických zdrojů. Prostě, pro EU (a všechny členské státy) je nositelem pokroku a blahobytu kvalifikovaný pracovník ve výrobě něčeho potřebného, a ne bezcenný aktivista, blekotající nesmysly a jsoucí v ekonomice státu naprosto k ničemu. I kdyby měl tisíc titulů před a za jménem.
Zlí jazykové tvrdí, že kdyby Musk působil v EU, tak by dodnes neměl vyřízeno povolení k prvnímu pokusnému startu rakety Space X. Možná je to trochu nadsázka, ale faktem je, že schopní lidé mladšího a středního věku z EU utíkají právě pro infernalitu zdejších poměrů pokud se týká vědeckého a technického rozvoje. Ostatně, pár takových i znám, a je to horor, protože ze stejných důvodů, jako se nyní odchází z EU, odcházeli mladí nadaní a vzdělaní lidé za vlády komunistů, což jsem ve svém okolí zažil také.
Musk si najal a zaplatil lidi, kteří mu dokázali ten náklad na orbitu dopravit, i když asi ne za pouhou desetinovou cenu, ale to je jedno. Svědčí to pouze o jeho obchodnické mazanosti a „vyčůranosti“ ale o jeho schopnostech ohledně zahraniční politiky to nesvědčí absolutně vůbec nic Pergille/Šimůnku. Nevím nic o tom, že by se EU vážně zabývala nějakými radami od Elona Maska a pochybuji, že k tomu někdy v budoucnu dojde. Elon Musk má radit Donaldu Trumpovi ohledně zahraniční politiky a o ní Elon Musk ví ještě o něco méně, než Donald Trump. Pokud vůbec bude Elon Musk radit Donaldu Trumpovi ohledně pokroku a blahobytu, bude to nanejvýš v USA, ne v EU. Přeji mu mnoho úspěchů. O opětovném uvedení jaderných elektráren se v Německu už nějakou dobu uvažuje a to bez jakýchkoliv rad od Elona Muska. Nějak k tomu Muska vůbec nepotřebovali.
Ještě něco Pergille/Šimůnku, o tom, že schopní lidé od nás a z EU utíkají, jste už na diskuzích HP kdysi, ještě před válkou na Ukrajině, psal. Měli tehdy podle vás prchat do Číny a Ruska. Nebyl jste tehdy schopen uvést ani jeden konkrétní případ, ani jedno konkrétní jméno. Sbírku hlásaných blábolů máte sice bohatou, ale ne až tak bohatou, abyste se nemusel opakovat.
Skeptiku, nechci uvádět konkrétní jména, abych ty lidi nějak nepoškodil.
Pokud se týká toho Muska, tak nejde jen o to, že si dokázal najít schopné lidi. On jim dal směr a určité mantinely, ve kterých šlapou.
Musk bojuje za prosperitu EU, protože zde má ekonomické zájmy a tažení zdejších států do bídy a rozvratu Evropskou komisí se s nimi kříží.
Uvedením konkrétních lidí Pergille/Šimůnku , kteří odešli do Číny nebo do Ruska byste je už určitě nepoškodit nemohl, oni se už poškodili sami a nejspíše to už vědí. Jsem si jist, že BIS o lidech, kteří do Číny a Ruska odešli, už beztak ví. Nejspíše Pergille/Šimůnku takových příkladů mnoho nemáte, pokud vůbec nějaké máte. Co se týče oněch schopných lidí, kteří poslali Muskovi tuny nákladu na orbitu, tak pokud vím, našli si ti schopní lidé spíše Muska, aby jim dal peníze na tento účel. V Evropě Musk kafráním nesmyslů bojuje spíše za zájmy Ruska, než za prosperitu Evropy. Především podporuje německou AfD, ne prosperitu Evropy. Co se oblasti zahraniční politiky týče, je Musk analfabetem. Sám Trump pak o něco málo menším.
Skeptiku, opravdu nikoho jmenovat nebudu. Pokud mi nevěříte, je to váš problém. Lidé, kteří se pohybují mezi mladými, schopnými a vzdělanými budou mít podobné zážitky jako já.
.
Program AfD je programem obnovení prosperity Německa, což by se zcela jistě promítlo i do naší ekonomiky. Její konkurenti táhnou Německo do bídy a hospodářského zhroucení, což není pro nás výhodné, protože:
1. By hrozilo, že nás stáhne s sebou
2. Po tom zhroucení by se tam mohl vynořit nějaký radikální politik, jako se po Velké hospodářské krizi vynořil v Německu Hitler a dostal se k moci za masové podpory krizí zbídačených Němců.
Opravdu vám Pergille/Šimůnku nevěřím a dokud neuvedete konkrétní příklady takových lidí, kteří do té Číny a Ruska odešli, pak žádný důvod vám věřit ani nemám. A nevěřit vám pro mě není žádný problém. A jsem si zcela jist Pergille/Šimůnku, že nejsem zdaleka jediným čtenářem Hlídacího psa, který vám nevěří ani za mák. To už je pak ale problém zase váš. Proto vás jistě nepřekvapí, když po přečtení vašich blábolů o AfD, která podle vás má údajně usilovat o prosperitu Německa, pouze zakroutím hlavou a poklepu na čelo.
Skeptiku,
existuje rozhovor E. Muska se šéfkou AfD A. Weidelovou na síti X, z něhož toto cituji. Úryvky sice byly publikovány porůznu, ale celý a v češtině jsem ho našel jen na Parlamentních listech. A tam se všechno tohle píše (a pokud jste schopen němčiny, můžete si to ověřit i na německých stránkách, protože jejich novináři byli více-méně dokopáni ke zveřejnění tohoto dokumentu). Nebo, pokud jste na síti X, můžete si to asi najít i tam.
Protože ten program je atraktivní pro normální Němce, tak z toho bruselští a berlínští totalitáři šílejí a zvažují zrušení voleb v Německu. Pochopitelně, pokud to udělají, tak neexistuje důvod chránit Německo před Ruskem coby demokratický stát a nabízí se výměna Německa (a celé východní části EU) za Grónsko mezi USA a Ruskem.
Moc a moc pochybuji Pergille/Šimůnku, že by se v rozhovoru Elona Muska se šéfkou AfD A. Weidelovou na síti X vyskytovala konkrétní jména oněch lidí, kteří podle vás údajně uprchli do Číny nebo do Ruska, o kterých jste se tu tak šířil. Chtěl jsem od vás konkrétní příklady a jména těchto lidí. Ta mě zajímala, ne plky Elona Muska. Poté, co jsem si plky Elona Muska doposud přečetl, mě další jeho plky už nezajímají. Stačilo.
Reagoval jsem na to, že jste fakta o programu AfD označil za „bláboly“. Je to prostě program sympatický pro Němce a patrně by se jeho realizace pozitivně promítla i do naší ekonomiky. Takže z toho bruselské podržtašky šílí.
Na základě toho, co jste tu o AfD napsal a co vy tu uvádíte jako údajná fakta, by se bruselské „podržtašky“ nejspíše váleli smíchy, pokud by vaše příspěvky na HP četli. Příznaky šílenství jsou vidět spíše u vás než u bruselských „podržtašek“.
Skeptiku, Citoval jsem tu z českého překladu rozhovoru Muska s Weidelovou. Pokud by AfD prosadila svůj program, byl by s Green Dealem konec a to by odskákali i parazité, kteří se jím živí u nás. I parazité bruselští.
Pergille/Šimůnku, blábolů Elona Muska jsem už přečetl dost a další mě už opravdu nezajímají. Už jsem vám napsal, že by mě zajímali konkrétní lidé, kteří podle vás uprchli od nás do Číny nebo do Ruska a vy stále utíkáte od tématu. A jen tak mimochodem Pergille/Šimůnku, nechtěl byste informovat Elona Muska a A. Weidelovou o velkorysé nabídce Vladimíra Putina udělit takovýmto lidem politický azyl v Rusku? Oni o té nabídce nejspíše nevědí.
Jak chcete jednat s Ruskem z pozice síly, když Ukrajina a KOZA válku prohráli a čeká je kapitulace? Prohra není výhra a ten, kdo prohrál nebude diktovat vítězi, co se bude dít dál. To je přeci naprosto jasné a myslet si něco jiného je čirý nesmysl. Vítěz bere vše, jak se zpívá v jedné písni a to platí.
1/ Co je to ta vaše KOZA?
2/ Válka se prohrává vyhlášením bezpodmínečné kapitulace.
Všichni tři pánové Si, Trump, Putin jsou silovi hráči. Ukrajina si musí uvědomit, že nejlepší řešení je pro ni neutralita. EU je hospodářské společenství, ta společná měna je takový zvláštní produkt. VB je v nezavidenihodne pozici, jak k USA, tak k EU. Když bude nejhůř, tak bývalá, kolonie ji přijme. Střední Evropa vzpomíná na jistoty starého mocnarstvi,trend je to silny. V4 se jaksi rozplynula a musi být nahrazena. Je v zájmu bývalých zemí starého mocnarstvi, aby Rusko prosazoval svě zájmy na Severu,kdyz jim nevonela neutralita. Senilita vedoucích starcu vedla, k rozpadu SSSR, končící prezident Biden byl již pozdě nenominovan. Pokračování se znova zvolenym prezidentemTrumpem bude tak hodne složite. Jeho viceprezident J. D. Vance odhalil svuj problematický původ, není jasné komu se upsal,aby se tak vysvihl. Iluze se rozplynou, jak pára, nad hrncem.
Pan Kytka čerpá z nezávislého tisku a to hovoří o všem.Jsou to pouze dohady a prázdná slova.
Předně je třeba zdůraznit, že na stole není nic o čem by se mělo jednat. Tohle není hospodská rvačka, kdy se porve Pepa s Tondou, když se hádají, kdo dřív vypije půllitr piva. Tady nejde o žádné nevyřešené otázky, nebo o urovnání nějakého sporu mezi 2 stranami. Russko vede nelidskou vyhlazovací válku, zabíjí děti, útočí na civilisty, tak o čem se do pr*ele má jednat ?! Jediná věc, která ukončí válku je masivní podpora Ukrajiny a dost možná přímé zapojení západu při její obraně, aby se jim podařilo tu bolševickou svoloč vykopat zpátky do té zaostalé stepi, jinak mír nenastane. Agresor musí jednoznačně pocítit, že se mu to nadále nevyplatí, ale na to není v civilizovaném světě politik, který by měl koule tohle prosazovat. Šediví panáci a úředníčci jsou super pro období míru, nicméně během války je třeba lídrů, kteří mají správně nastavený kompas a nebojí se těžkých rozhodnutí. Také lidé v Evropě mají makovice pořádně pomotané dezinfem a ve své hlouposti takové lídry ani nepoptávají, takže si nikdo nechce pálit prsty. Bohužel stále nevíme co se honí v hlavě Trumpovi a mám obavu, že to neví ani on sám…Nicméně je čas pořádně bouchnout do stolu a říct „DOST vy zpití mužici, vezměte si ještě pár záchodových míst a táhněte zpátky za Ural“, nikoho zde nezajímáte, vaše místo je v zemljankách a ne v lidské společnosti 21.století!
Ti zpití mužici vyhráli nad příkladnými vlastenci a demokraty z Ukrajiny a Západu. To je podstatné a to rozhoduje.
Kdyby Ukrajina zvítězila a ukořistila 20% ruského území, to by mohla jednat z pozice síly. Ale to se nepodařilo a USA má Ukrajiny už dost! Eu už docela krachuje, takže podpora Ukrajiny je mizivá. Pane Loucký, tahleta válka je skutečná, to není počítačová střílečka. Buďte realista.
I Adolf Hitler došel až k Atlantiku, kde mu 17.června 1940 gratuloval k vítězství tehdejší spojenec Stalin a Sovětský svaz…
… a co má společného Hitler a nyní Rusko… ? Hitler tehdy „chtěl“ nejdříve vedlejší státy Německa, pak státy další už nesousední.. Teď je špatná válka Rusko proti Ukrajině, ale kde je válka proti dalším sousedům Ruska – a že by jich mohlo být ? Konotace Hitlera a nynějšího Putina je možná u takovýchto „ekspertů“ typu Rudolfa Douchy, který míchá páté přes deváté od Havlíčka Borovského až po Foldynu (a další jemu podobné..).
Komouši a nacisté si byli vždy blízcí. Společného? Nacionalismus, Čečensko, Gruzie (Osetie), Ukrajina – Doněck a Luhansk = Sudety, Bělorusko, Jih Moldavska, trhání podmořských kabelů,…
Je tady jediný rozdíl. Nacistické Německo bylo líhní špičkové techniky, Rusko je líhní špinavé a zaostalé nicoty, tlačené tupou lidskou masou.🙂
… no a koho Hitler nejvíce „likvidoval“ ? Židy a komunisty, že ? A pak ta vaše směsice autonomních republik, které tedy mícháte jako páté přes deváté, aby ste něco napsal… A trhání podmořských kabelů ? No důkazy stále nejsou, jen domněnky… Skoro tedy – dle vás, horší asi než odbouchnutí Nord Streamu (za což pak „prozřetelně“ okamžitě děkoval Radoslaw Sikorski USA, že tak „dobře“ učinili..). No a nicota se až tak nicotně neprojevuje, protože proti nicotě máte najednou v Ramsteinu až snad 57 států – a to je síla, že ? Už jen myšlenkově a ušlechtilostí…
Obě strany si počínají srovnatelně. Rusko má k tíži, že je agresor. A Ukrajina se zase částečně planě chlubí menšími aktivitami proti obyvatelstvu Ruska tím, že dostává na zadek a nemá příležitost páchat zvěrstva na civilním obyvatelstvu nepřítele. Když vpadla ke Kursku, počínali si Ukrajinci skoro jako Rusové, naštěstí je to poměrně řídce osídlená oblast a většina civilů stačila utéct.
Problémem Ukrajiny je daleko vyšší nechuť obyvatel, zejména mužského pohlaví a „jatečného věku“ za ni bojovat, je na tom možná hůř, než svého času Rakousko – Uhersko.
MMCH, Rusové jsou totálně blbí s tím střílením zajatců, protože jinak by se jim asi Ukrajinci hromadně vzdávali.
Je spíše otázka, zda lze ono Trumpovo prohlášení že „., že konflikt ukončí v den, kdy složí prezidentskou přísahu.“ brát vážně, nebo spíše jako předvolební slib, které se neplní (ani u nás ne – a jistě se voličům (rozuměno zrovna americkým voličům) vysvětlí proč ne.
Tudíž bych si dovolil to popsat docela pragmaticky. Proč by Trump plýtval svým egem, proti Putinovi, který ho má ještě větší. Když ho může použít, nikoliv vůči Ukrajině, ale vůči EU.
Tohle je přece právě to co hlásá Trump už dlouho – bezpečnost v Evropě at si zařídí EU. Takže i v tomto, at tedy EU dodává Ukrajině více zbraní a munice, at EU provádí to embargo na ruské energie – a at si to taky dohodne diplomaticky i s tou Saúdskou Arábií. Popřípadě tedy – pokud se dohodne nějaká ta demarkační čára na Ukrajině, at si tam i EU pošle svoje vojáky jí hlídat proti dalším ruským vpádům.
No a budeme se těšit, co na to naši drazí politici v Bruseli.
Trump vidí hlavní pole pro soupeření na východě (Čína).To, že Bindenovi vodiči přiměli Rusko přimknout se k Číně, ho netěší. Bude se možná snažit to zvrátit. Není ideolog, je pragmatik a obchodník. Kope za USA. Bude ochoten směnit válku na Ukrajině za jiné zboží. Z toho bych vycházel při odhadu jeho konání.
To, že to mnoho podprůměrných politiků se špatným odhadem nebude těšit, je přirozené.
Všiml si vůbec někdo toho, že to, čeho chce dosáhnout Putin pomocí naprostého zničení části Evropy, chce Trump dosáhnout obchodním a celním nátlakem na jiné státy /Grónsko, Kanada /? V záloze je ještě Panamsky průplav. Jsou to oba stejní psychopati.
2025: Trump si vezme Grónsko a panamský průplav, Putin za to dostane Ukrajinu a Podněstří s celým Moldavskem a Si si vezme Tchaj-wan. O Kanadě a pobaltí ještě hoděj řeč… Konečně se naplní přání všech missek „Světový Mír!“
Uvidíme, co Trump udělá v té Gaze, kde pohrozil teroristům „peklem“, pokud do jeho inaugurace nepropustí zbylá rukojmí. Od toho by se mohla odvíjet očekávání jeho reakce a konání v dalších kauzách.
Možná k tomu Grónsku:
Grónsko má od Dánska (protože to je v EU) zakázáno dělat nebo povolovat průzkumy ložisek nafty a snad i plynu. Zcela jistě jsou v Grónsku ložiska kvalitního uhlí, to se vědělo už v 19. století, viz verneovka „Zmatek nad zmatek“. Ložiska nafty a plynu tam budou patrně taky, a možná i v šelfu okolo ostrova.
A Gróňané mohou být lákáni k USA tím, že ložiska na jejich území budou nalezena a využívána a oni z toho budou mít prachy. Asi ne tolik jako Kuvajtští šejkové, ale zcela jistě by se měli lépe, než se mají dnes.
Jak jste dospěl Pergille/Šimůnku ke svému tvrzení, že Grónsko má od Dánska zakázáno dělat nebo povolovat průzkumy ložisek nafty a snad i plynu??? V článku Tající ledovce odhalují v Grónsku obří zásoby ropy i zlata uveřejněném na Novinkách 25. 11. 2008 se o těchto zásobách píše už v tomto roce 2008, tedy před více než šestnácti lety! Cituji úryvky z článku: Největší poklad zatím odpočívá na dně moře, v hloubce až tisíc metrů. Geologické a seizmologické průzkumy odhalily mimořádné zásoby ropy, především u západního pobřeží. Experti je odhadují až na 110 miliard tun. Jenom dvě menší ložiska se dvěma miliardami tun severně od Nuuku mají skrývat víc ropy, než kolik vydalo v uplynulých 40 letech celé Severní moře. (…) „Víme, kde se ropa nachází, zatím postupně zjišťujeme, kolik z ní se vyplatí dostat ze země,“ potvrdil televizi ZDF Joern Skov Nielsen. Konec citátu. Citovaný článek vás opět jako už tolikrát usvědčuje ze lži Pergille/Šimůnku. Jste už opravdu trapný přetvářením svých úst ve splachovací WC. A obyvatelé Grónska se vůbec nemají špatně, jak vyplývá z dalšího citátu z článku: Grónsko získalo na Kodani v roce 1979 rozsáhlou samosprávu. Spolehlivě fungující moderní systém zajišťuje obyvatelům, z nichž pět šestin jsou Inuitové (po našem Eskymáci), bezplatné vzdělávání, zdravotní péči, podporu v nezaměstnanosti, starobní důchod i jiné vymoženosti, přičemž téměř všechny vnitřní záležitosti spravují grónští volení politici a úředníci. Samospráva se však nevztahuje na měnu, zahraniční politiku, státní občanství, obranu a justici. Konec citátu. Kéž byste se nad svým lhaním alespoň začervenal Pergille/Šimůnku.
Skeptiku,
průzkum ložisek je něco jiného, než takovéto nesystematické a náhodné nálezy, popisované v tom článku. Druhá věc je, že Dánsko je členem „dekarbonizující“ EU, která bude tvrdě bojovat proti tomu, aby se otevírala nová ropná a plynová pole (Bruselská squadra to může Dánsku zakázat).
Obyvatelé Grónska jsou masově rasově utiskováni. Prakticky všechny manažerské a jiné atraktivní posty v Grónsku jsou v rukou cca 7% dánské minority (a řadovým Gróňanům se to nelíbí).
Třetí věc je, že v Grónsku jsou patrně obrovská ložiska vzácných zemin (v periodické tabulce lanthanoidy), které jsou naprosto nezbytné pro moderní techniku a neobejde se bez nich ani optická síť internetu. Zatím je prakticky monopolním dodavatelem těchto prvků Čína (se všemi negativními dopady). A čínské firmy už brousí i kolem toho Grónska a Dánové jsou dost slabí, aby tomu zabránili. Pokud by to bylo území USA, bylo by po této stránce vše v pořádku.
Pochopitelně, jsou tam i mnohá další ložiska kde čeho užitečného.
Žádal jsem vás Pergille/Šimůnku, abyste si přestal dělat z úst splachovací WC. Takováto podrobná a rozsáhlá zjištění ohledně ložisek ropy a zlata popisovaná v článku nebyla učiněna na základě nějakých náhodných a nesystematických nálezů. Co to tu zase blábolíte za výplody?! Ve svém 16. 1. 2025 (17:58) píšete, že Grónsko má od Dánska (protože to je v EU) zakázáno dělat nebo povolovat průzkumy ložisek nafty a snad i plynu a ve svém 18. 1. 2025 (10:27) už píšete pouze to, že Dánsko je členem „dekarbonizující“ EU, která bude tvrdě bojovat proti tomu, aby se otevírala nová ropná a plynová pole (Bruselská squadra to může Dánsku zakázat). Sám se do svých lží zamotáváte a nevíte kudy z nich ven. Nerostné suroviny se v Grónsku už léta těží. V místě zvaném Marmorilik se už řadu let těží ruda olova a zinku. Netěží ji Číňané, ale Dánové společně se Švédy a Kanaďany. Nikdo jim v tom nebrání, ani dánská vláda, ani EU. Místní Eskymáci se mají lépe než průměrní Češi a do rasově utiskovaných mají opravdu hodně daleko. Konají se tam pravidelné volby a místním Eskymákům v Grónsku vládne ten, koho si Eskymáci sami zvolí. Já jsem v tom Grónsku byl Pergille/Šimůnku, tak buďte tak laskav a nesnažte se dělat hlupáka ani ze mě, ani z ostatních čtenářů Hlídacího psa. Kolikrát jste byl v tom Grónsku vy Pergille/Šimůnku, že si dovolujete o Grónsku psát takové nehorázné nesmysly?
Skeptiku,
je mi velice líto, ale mapky na odkazovaném zdroji jasně ukazují, že v podstatě jde o náhodné nálezy na pobřeží. Grónské vnitrozemí je téměř neprobádané.
A že se něco v tom Grónsku těží ještě z doby, kdy neblbla EU s klimatem, neznamená, že se tam těžit bude, co se najde. Navíc, pokud budou platit emisní povolenky se spekulativně narůstajícími cenami, může být těžba ropy a plynu ekonomicky ztrátová, zatímco pokud by se Grónsko dostalo z pod vlivu zeleně vymozkovaných bruselistů, třeba do těch USA, tak to bude těžba vysoce zisková.
Mistní Inuité se nemají tak dobře jako imigranti z Dánska a někteří z nich se chtějí mít tak dobře a jsou frustrováni.
A o tom, že někde vládnou ti, koho voliči zvolili, si povídejte malým dětem, ty mají pohádky ještě v oblibě. Dospělí vědí o prazích, které musejí být překročeny, o nesplněných volebních slibech a podobných věcech, které demokracii deformují až běda.
Pergille/Šimůnku,
je mi velice líto, ale na odkazovaném zdroji, tedy v článku Tající ledovce odhalují v Grónsku obří zásoby ropy i zlata uveřejněnému na Novinkách 25. 11. 2008 vůbec žádné mapky nejsou. Tyto údajné mapky jste si vymyslel. To vás vůbec nenapadlo, že si každý čtenář jmenovaný článek může snadno vyhledat a přesvědčit se, co jste za lháře?
Skeptiku, myslím, že jsem četl ten samý článek a mapka Grónska se známými ložisky u něj byla. Je možné, že ji museli odmazat (např autorská práva). Nepodařilo se mi ji najít ani v obrázcích Google. To se občas na netu stává.
Nicméně za důležité považuji to, že bude-li Grónsko pod EU (= Green Dealem), tak může na ta ložiska a příjmy z nich zapomenout, bude-li pod USA, bude to pro ně přínos a navíc ještě bude garance, že se k nim nedostane Čína.
Opět se Pergille/Šimůnku zaplétáte do svých lží. U toho mnou citovaného článku žádná mapka nebyla a četl jsem ten článek dříve než vy. À propos Grónsko v EU není, Grónsko si na základě své autonomie vymohlo vystoupení ještě z bývalého EHS, kdy ještě EU ani neexistovala. Tudíž EU Grónsku zakazovat nic nemůže Pergille/Šimůnku. Členství Dánska v EU se Grónska netýká, stejně tak se netýká Madeiry členství v EU Portugalska.