Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kurdishstruggle via Foter.com / CC BY, zdroj

Islámský stát je už prakticky poražen, říká ministr Zaorálek. Schůzka ve Washingtonu má řešit, co dál

Původně se mělo setkání koalice zemí proti tzv. Islámskému státu věnovat hlavně otázce, jak extremisty porazit. Agenda pro nadcházející schůzku ve Washingtonu se ale mění a rozšiřuje o otázku, co bude poté.

Součástí koalice proti ISIS je i Česká republika. Zástupci všech 68 členských států se na společném jednání sejdou poprvé od prosince 2014. Dvoudenní jednání pod vedením nového amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona začíná ve Washingtonu 22. března.

Milion dolarů od Česka

„Představa jakéhosi chalífátu, islámského radikálního státu, který bude mít své území, se rozplývá. Otevírá se díky tomu mnohem věrohodněji možnost rekonstrukce zemí trápených těžkými boji. Rekonstrukce Iráku i Sýrie bude velké téma,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Ve Washingtonu nám snad americká strana sdělí svou strategii pro Irák. Už ne pro boj s ISIS, ale pro rekonstrukci Iráku. Zatím je přislíbeno celkem 900 milionů dolarů, budou se hledat další prostředky. Česká republika přispěje milionem dolarů,“ doplňuje Zaorálek.

V rozhodující fázi je boj s Islámským státem i podle amerického ministerstva zahraničí. „Jsme v důležité fázi boje a chceme akcelerovat mezinárodní úsilí k úplné porážce ISIS. Budeme detailně diskutovat jak vojenské záležitosti, tak opatření proti terorismu, stabilizaci osvobozených oblastí i pokračující humanitární krizi v Iráku Sýrii,“ shrnuje v oficiálním prohlášení mluvčí ministerstva.

Síly takzvaného Islámského státu nyní vzdorují v částech města Mosul. Izolovat se podařilo centrum vyhlášeného islámského chalífátu, město Rakka.

„Role USA je významná, bez nich se nelze bavit o tom, co bude dále nejen v Iráku, ale i v Sýrii. V poslední době nám americká politika v Sýrii přišla nečitelná,“ říká ministr Zaorálek a zdůrazňuje, že Česko je dlouhodobě aktivní jak v oblasti Iráku, tak Sýrie. Náklady na rekonstrukci Sýrie se podle něj odhadují nejméně na 120 miliard dolarů.

Až se vrátí normální život

V Iráku se Česko v poslední době zapsalo zejména dodávkou bitevníků L-159 pro iráckou armádu a výcvikem tamních pilotů.

„L-159 v Iráku zasahují do bojových akcí, je tam s nimi spokojenost. Chtěli by další, ale my už žádné nemáme. Takže jak jich bylo moc, teď jich je málo,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický na loňské podzimní konferenci Aspen Institutu.

PSALI JSME: České bitevníky L-159 dlouho nikdo nechtěl. Teď se zvažuje jejich nová výroba

Česko se dlouhodobě angažuje i v záchraně kulturních památek na severu Iráku, v okolí Irbílu.

„Když jsme tam začínali, každý víkend jsme jezdili na výlety do hor nebo k řekám, do jiných měst, na památky. To postupně opadlo. Směrem na západ cestovat možné není, na východ a na sever to ještě jde, ale situace je tam teď nepříjemná – i když spíše psychologicky než bezpečnostně,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org Petr Justa, ředitel české společnosti GemaArt, která v oblasti působí už od roku 2004.

„Nyní připravujeme nový projekt v městečku Al Qosh, což je křesťanské, původně židovské místo, které je od Irbílu asi 120 kilometrů a věřím, že se tam bez problémů dostaneme. Psychologie tu ale působí, protože když startujete z letiště, vidíte, jak se bombarduje Mosul,“ dodal.

PŘEČTĚTE SI: Islámský stát je od nás jen 70 kilometrů, ale cítíme se bezpečně, říká český restaurátor

Čeští lékaři v rámci projektu medicínské pomoci Medevac už několik let přímo v oblasti Blízkého východu operují oběti syrského konfliktu. Jen vloni v Jordánsku provedli bezmála 600 úspěšných operací v nejrůznějších oborech.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


„Jsem hrdý na to, že z Česka přijíždějí lékaři na vysoké úrovni, profesoři, docenti, fantastické týmy. A všechny výkony, které provedli, byly úspěšné, některé život zachraňující, další výrazně zlepšující kvalitu života. Mezi místními lidmi získáváme velký kredit,“ říká český velvyslanec v Jordánsku Petr Hladík.

PSALI JSME: Medicína jako prevence terorismu: „Zachráníte jedno dítě a získáte stovku přátel.“

„Katastrofických scénářů je mnoho, ale věci se mohou pohybovat i pozitivním směrem a my jsme na to připraveni. Účast na rekonstrukci nám dává renomé a do budoucna snad i výhody pro naše podnikatele až se do Damašku a Bagdádu začne vracet normální život,“ je přesvědčen ministr Zaorálek.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Němec napsal:

    Islámský stát je hlavně zvrácená víra. Bohužel tu zvrácenou víru začíná nahrazovat Turecko ve spojenectví s Ruskem a Evropa se dostává do nebezpečných kleští.

Přidávání komentářů není povoleno