Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jan Kouba, Ministerstvo obrany ČR, zdroj

České bitevníky L-159 dlouho nikdo nechtěl. Teď se zvažuje jejich nová výroba

Podzvukové letouny L-159 byly dlouho jen nechtěným ležákem v českých vojenských skladech. Pokusy udat je na trhu byly marné. Nyní ale létají v Iráku a v USA a je zájem o další. Na skladě už ale žádné kusy nejsou…

Pověsti českých letadel prospělo zejména nasazení v reálných bojových akcích v Iráku proti bojovníkům Islámského státu. Česká armáda se navíc na irácké základně Balad podílí i na výcviku iráckých pilotů.

„L 159 v Iráku zasahují do bojových akcí, je tam s nimi spokojenost. Chtěli by další, ale my už žádné nemáme. Takže jak jich bylo moc, teď jich je málo,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický na nedávné konferenci Aspen Institutu.

Kompletně nová pro Irák

Na dotaz HlídacíPes.org ministerstvo obrany potvrdilo, že po prodeji letounů L-159 do USA a Iráku se významně zvýšil zájem o jejich potenciální nákup z dalších zemí.

„Z L-159 se opět stal živý a aktivní projekt. V případě úspěšného pokračování jednání v konkrétních destinacích je na stole opětovné

l-159-alca-25_2zahájení výroby letounu,“ konstatuje tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Informace, jaké konkrétní země o české bitevníky nově projevily zájem, prý ale sdělit nelze: „Všechna jednání podléhají utajení, není možné sdělit konkrétní destinace.“

Zvýšený zájem o kdysi přebytečné stroje potvrzuje i výrobce letadel Aero Vodochody.

„V momentě, kdy začaly L-159 létat v bojovém nasazení v Iráku a k výcviku je začala používat v USA firma Draken International, se to ukázalo jako opravdu skvělá reference,“ říká mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová. „Zvýšený zájem registrujeme,“ doplňuje.

A nezůstává jen u zájmu. Třináct let poté, co Aero Vodochody vyrobilo poslední lehké bitevníky L-159, nyní vyrábí pro iráckou armádu jednu kompletně novou L-159 v dvoumístné verzi.

„Je to první vějička i možnost si ověřit, že to ještě umíme. A zjevně to umíme. Předat bychom ji měli do Iráku na přelomu roku,“ řekla pro HlídacíPes.org Vrublová.

Rozjet znovu výrobu by podle ní teoreticky nebyl problém. „Uchovali jsme si vše potřebné pro výrobu L-159. Nyní máme z praxe příklad, že to opravdu zvládneme. Ale nebudeme rozjíždět výrobu dokud se to nevyplatí,“ dodává.

Ležák už není

Česká armáda už v roce 2003 převzala 72 podzvukových bitevníků. Nakonec si jich ale nechala jen 24 a zbylé stroje skončily na dlouhé roky zakonzervované ve skladech Aera Vodochody.

Stalo se pak koloritem zahraničních cest českých politiků nabízet nepotřebná letadla zahraničním armádám i soukromým společnostem. Ve hře byla řada zemí od Izraele, přes Egypt, Řecko až po Kanadu.

Kupce se nakonec podařilo získat až na přelomu let 2013 a 2014 v podobě americké firmy Draken International, která se podílí na výcviku amerického letectva. Druhým kupcem se po dlouhém vyjednávání stala irácká armáda.

Ve službách české armády je i nadále 24 původních strojů. „Tři bitevníky nyní procházejí přestavbou na letouny dvojího řízení určené k výcvikovým účelům. Celkově bude Armáda ČR disponovat 16 jednomístnými a osmi dvoumístnými letadly L-159,“ upřesňuje tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Aero Vodochody nyní plánuje stavbu modernizované podzvukové stíhačky, nástupce známého L-39 Albatros. Firma by nový typ L-39 NG (next generation) mohla začít vyrábět v roce 2018. Již letos v září ideu představila zástupcům armád ze 12 zemí světa.

Tento tip letadla prý ale pro budoucí výzbroj české armády aktuálně zajímavý není. „V souladu s koncepcí výstavby Armády ČR, se zavedení nového podzvukového typu do výzbroje neplánuje,“ tvrdí mluvčí Medek.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Frant. Dresler napsal:

  Tipuju že ve hře je lepší typ, nebo je to jinak (typ, tip)

  • Ondřej Neumann napsal:

   Samozřejmě máte pravdu. Děkujeme za upozornění.

 2. Filip napsal:

  Stálo by za pozornost i to, jak se „prodaly“ ty stávající uskladněné letouny. Dva šly do fingované výměny za letouny CASA, největší část koupila firma Draken za několik procent původní pořizovací ceny. Pokud by o ně nyní byl zájem, tak to byly skutečně nevýhodné obchody. Samozřejmě je to složitější – současní kupci mohou mít jiné požadavky, byly tam ty problémy s americkou avionikou …. Ale pořád je to katastrofa se ztrátou v desítkách miliard Kč.

 3. Michal Breškovec napsal:

  Škoda, že se nikde nemohu dočíst nějaké detaily o reálném nasazení L-159.

  • Robert Břešťan napsal:

   Text je o něčem jiném, ale reálné nasazení máte zmíněno hned v úvodu. Jinak v posledních dnech se toho o reálném nasazení v Iráku napsalo a odvysílalo poměrně dost. Například včerejší Události ČT můžeme doporučit.

 4. Petys napsal:

  Jsem rád, že české bitevníky se ukázaly jako úplně nejvhodnější létadla aspoň proti otrhancům v bojových Toyotách. Když už nemáme moc rozumu, tak aspoň štěstí.

 5. standa napsal:

  Při ceně desítek miliard nákupní ceny a ceny prodejní je to doslova fiasko,a chlubení se jak se zbývající letadla dobře prodala tak rozdíl zaplatil danový poplatník.Byla do nich nacpána americká avionika a tím byly bez povoleníUSA neprodejné.Kdo se napakoval,byl někdo potrestán nebo stíhán-nebyl.FUJ

 6. Emil napsal:

  A stále se do nich montují ruské motory?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost