Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Srdce ekonomiky nemá dost krve. Přežijí jen silní

Napsal/a Vladimír Brůna 15. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Srdce ekonomiky nemá dost krve. Průmyslové podniky, menší i velké napříč obory, zoufale shání lidi. Některé pracovníky přeplácí. Zaměstnanecké výhody jsou už takové, že se o nich nesnilo ani odborářům. Zakázky by byly, ale zaměstnanci ne. Jako byste přidávali plyn v autě, ale nechali přitaženou ruční brzdu. Stát v tom figuruje jako špatný šofér. A palivo je den ode dne dražší, motor se túruje, zahřívá, ale mašina moc nejede.

Majitel strojírenské firmy v Ústí nad Labem přišel o vedoucího dílny. Dělal za 40 tisíc korun měsíčně. Teď ale dostal nabídku na teplé místo hlavního údržbáře ve státním eráru. Za padesát měsíčně. A práce na pohodičku, jak říká.

Majitele větší firmy na Slovácku dodávající komponenty pro automobilky tlačí zaměstnanci do zvyšování mezd o inflaci, on ale nemá na těžkém trhu prostor dál zvyšovat náklady. Čelí propadům tržeb kvůli nedostatku vstupů do výroby. Navíc, někteří lidé se podle něho radši nahlásí do karantény, leží doma za 70 procent platu, než by vstávali na šestou na šichtu.

„Tohle nemá za třicet let obdoby“

„Míra zdražování nemá v historii našeho třicetiletého podnikání obdoby, nic společného se zdravým rozumem a už vůbec ne s nějakými ekonomickými zákonitostmi. Energie meziročně zdražily dvakrát tolik, suroviny šly o dvacet, třicet, padesát a některé i o více než sto procent nahoru a žádný z dodavatelů není otevřený rozumné diskuzi. Jednají stylem: ‚Chceš, nebo nech ležet.‘,“ říká mi šéf slovácké společnosti.

Pro firmy, které prodávají v eurech, je zničující i posilující kurz koruny.

Firmy se ale nemůžou chovat jako stát, který pouze zvyšuje mzdy a sám sebe neúměrně zadlužuje. Politici dluhy platit nebudou, ale zaměstnavatelé ano.

„Zaměstnanci navíc zneužívají štědrost státu, a to nejenom v období pandemie, kdy se jim vyplatí být doma. Mimořádný příspěvek nad rámec klasické náhrady mzdy v pracovní neschopnosti, tzv. izolačka ve výši až 370 Kč na den, je toho důkazem,“ dodává šéf firmy.

To má katastrofální dopad na pracovní morálku napříč celou společností. Dnes se vyplatí prostě nepracovat. Jestliže dostanete peníze zcela zadarmo, bez vlastního přičinění, tak je to špatně. Další lidé by pracovat chtěli, ale nemůžou, protože není z čeho vyrábět.

Podle něho je to začarovaný kruh, zaměstnavatelé v těchto těžkých časech nepotřebují tolik lidí, drží je doslova uměle, protože věří, že se situace zlepší. Mzdy rostou, ale výkony ne. To je velmi nezdravé a do budoucna neudržitelné.

Třicátá léta, sedmdesátá léta…

Celosvětově se ceny energií a komodit utrhly z řetězu. Financování zatím není problém, ale problémem se stává vyrábět. Čeká se na dodávky, jsou narušené dodavatelské řetězce. Stejný problém už jsme zažili, a to v sedmdesátých letech minulého století.

V té době začala recese způsobená ropnou krizí, kdy se rapidně zvedala cena ropy. V roce 1974 dosahovala inflace v USA dvojciferných hodnot a klesal HDP.

Tento jev se nazývá stagflace. Spouštěčem stagflace bývá šok v ekonomice a velký objem peněz v ní. Stagflace znamená vysokou inflaci, stagnaci ekonomiky a jako výsledek velkou nezaměstnanost.

Roboti neleží v karanténě

Přežijí jen kapitálově silní. Každá krize je ozdravná, slabí zajdou. Hlavně se nezadlužovat. Budoucnost je v automatizaci. „Tak tyto úkony dělalo osmnáct lidí, dnes jeden. Dohlíží na automaty,“ říká ředitel závodu u Berouna, kde se vyrábí právě tyto linky a elektro-mechanické součástky do aut. Bude ubývat otrocké, jednotvárné práce, a naopak růst poptávka po určité odbornosti. Seřizovač, operátor strojů…

Nahradit manuální procesy automatizovaným řešením zvýší naši mezinárodní konkurenceschopnost. Stroje mají tu výhodu, že když se pokazí, tak se opraví, ale nikdy neutečou. Neleží doma v karanténě a zvládnou třísměnný provoz.

Automatizace nebere lidem práci, protože ji lidé stejně nechtějí dělat. Naopak otvírá nové profese, nové možnosti, a i prostor pro to, aby si člověk mohl více vydělat a realizovat se. Podmínkou ovšem je, že se bude chtít naučit nové věci a bude nejen rukama, ale i srdcem spojen s „fabrikou“.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)