Rok 2011: polský premiér Tusk a český premiér Nečas slavnostně otvírají nový plynovod polského Gas-System a českého Net4gas. Foto: Profimedia

Investor Brůna: Plynovou hostinu zahraničních vlastníků teď zaplatí Češi

Napsal/a Vladimír Brůna 30. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když se daří, tak zahraniční finanční skupiny necháváme na klíčové energetické infrastruktuře vydělávat. V okamžiku, kdy se mlýnek na peníze zadrhne, má ovšem přijít všespasitelný stát, sám po uši zadlužený, a převzít dluhy zahraničního kapitálu. Přesně o tomhle je příběh klíčové plynárenské společnosti Net4gas.

Nevidím vůbec žádný důvod, proč by stát měl sanovat nyní ztrátové podnikání pro zahraniční vlastníky společnosti Net4gas. Pokud si dokázali v minulosti vyplatit tučné dividendy, měli by nyní, když se zrovna nedaří, dolít do firmy potřebný kapitál. Tak vypadá normální podnikání.

Jen pro připomenutí, o co tady jde: stát se chystá koupit zadluženou společnosti Net4gas, které se její dnešní majitelé chtějí zbavit. Od roku 2013 vlastní polovinu akcií společnosti německá finanční skupina Allianz a 50 % akcií kanadský penzijní fond OMERS.

Pokud stát koupí Net4gas byť jen za korunu, převezme zároveň i její obrovské dluhy. Už tak zadlužený daňový poplatník dostane na hrb další nálož. Na jednu stranu si tedy vláda hraje s konsolidačním „záchranným“ balíčkem, na druhou pak zatne další ránu do krvácejících žil státního rozpočtu.

Stát by přitom nemusel nechat Net4gas padnout. Prostřednictvím regulovaných cen by v dlouhodobém kontextu mohl Net4gas být zase ziskový.

Problém začal ale už mnohem dříve: vůbec nechápu, proč jsme přenos plynu vůbec kdy přepustili zahraničním investorům. Naopak přenos elektřiny je v rukách ČEPS, je to státní monopol.

Stejně tak nechápu, proč jsme do zahraničí prodali vodárenské společnosti: jejich vlastníci si vyplácejí vysoké dividendy, ale s obcemi se handrkují o nutné investice do infrastruktury.

Na dividendách 70 miliard

Stát odvětví přenosu plynu kontroluje tvrdou regulací. Když už jsme kritickou plynovou infrastrukturu jednou privatizovali, neměli bychom garantovat jejich vlastníkům tučné zisky.

Proč by nyní čeští daňoví poplatníci měli platit hostinu zahraničních vlastníků? Komu se tím chceme zavděčit? Nebo banky potřebují jistotu, že jejich úvěry do Net4gas budou splaceny?


NET4GAS

  – Zajišťuje mezinárodní přepravu zemního plynu přes Českou republiku

a vnitrostátní přepravu zemního plynu partnerům na území ČR.

– Provozuje téměř 4000 km plynovodů.

– Je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice.

– Ceny za přepravu a rezervaci kapacity reguluje Energetický regulační úřad.

– Odpovídá za zásobování hlavních hráčů na trhu (Pražské plynárenské, GasNetu a E.ONu)


Před vypuknutím války na Ukrajině přesahovaly zisky společnosti Net4gas deset miliard korun ročně. Hlavním zdrojem byly poplatky za tranzit ruského plynu dopravovaného do Evropy.

Však si také vlastníci vyplatili na dividendách téměř 70 miliard korun a jejich investice ve výši 1,6 miliardy eur (zhruba 40 miliard korun) se jim bohatě vrátila.

Vlastníci Net4gas následně zadlužili a jeho současné závazky přesahují 40 miliard korun, z nichž deset miliard je splatných v roce 2025.

Zničení německo-ruského plynovodu Nord Stream mělo na společnost Net4gas pochopitelně velký dopad. Firma tím přišla o poplatky za tranzit a zbývají jí už jen tržby z dopravy plynu do České republiky.

Jak je vidět, Evropa se bez ruského plynu zatím obejde, dodávky kompenzují buď norský plyn nebo dodávky z terminálů LNG.

Ekonomický deník informoval, že ruský plynárenský koncern Gazprom nejprve loni v srpnu přestal posílat plyn do střední Evropy a později se stal neplatičem. Od konce loňského roku neplatí za rezervovanou kapacitu plynovodů na českém území.

Ještě v roce 2021 tvořily platby od Gazpromu 76 procent celkových tržeb podniku Net4gas. Ten dodával přes české území plyn do jižní části Německa, Rakouska, Itálie a na Slovensko.

Snědený krám plný dluhů

Net4gas nyní žije jen z poplatků za vnitrostátní přepravu, které tvořily v minulosti zhruba čtvrtinu prodejů. Není jisté, zda se někdy tok plynu přes Českou republiku a zisk z tranzitu obnoví.

Jinými slovy: velká část minulých tržeb je pryč a Net4gas je jak snědený krám. Firmě zbyly dluhy z bankovních úvěrů a dluhopisů, je ale otázka, z čeho je zaplatit, pokud se tranzit plynu neobnoví.

Ceny za tranzit reguluje Energetický regulační úřad (ERÚ), který chce od 1. 1. 2024 výrazně navýšit poplatky za přepravu plynu přes české území.

Na jednu stranu se dá namítat, že plyn je pro nás strategicky důležitý a Net4gas nemůže za geopolitickou situaci, navíc podniká v regulovaném prostředí a ceny určuje ERÚ.

Na druhou stranu bychom neměli pominout ani fakt, že v dobách hojnosti měl Net4gas vysoké zisky, které zaplatili částečně i naši spotřebitelé v cenách plynu.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)