Ilustrační foto: Tomas Blazek / MAFRA / Profimedia

Investor Brůna: Než jít „za buřta“, to radši nic. V Česku chybí sebevědomí nechat si dobře zaplatit

Napsal/a Vladimír Brůna 3. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Velcí odběratelé tlačí firmy do práce za náklady nebo do výroby pod cizí značkou. Mnohé podniky teď bojují o přežití. Přistoupí tak i na ponižující podmínky. Jít ale „za buřta“? Tak to radši nic. Tenhle přístup, kdy i v těžké době firma zná cenu své produkce a pod ni necouvne, se vyplácí, to mi věřte.

Jeden z mých partnerů je šéfem a spolumajitelem továrny na stroje pro průmyslovou automatizaci. Výroba s vysokou přidanou hodnotou. Stroje na míru. Hodně vlastních řešení. Účastním se některých jednání, například u zakázek na plnící a balící linky pro potravinářský průmysl.

Ne za čtyři, ale za devatenáct

Firma byla existenčně závislá na tom, co získá za kontrakty další měsíc. Před časem přešla na jiný model. Půlku výrobní kapacity si rezervovala pro své vlastní záměry. Společnost zkrátka vyrobí některé stroje pro sebe a bude sama zajišťovat balení pro potravináře.

Odběratelé, často nadnárodní firmy, měly pocit, že za hubičku dostanou to nejlepší na světě. Už ten pocit nemají. Chcete stroj? Minimální čekací lhůta na dodání je půl roku. Tak jako se čeká na šikovné kamnáře, tak jako velká automobilka čeká na malé čipy.

Firma má potenciál a toho si všimli čeští investoři. Nebude tedy už jen výrobcem strojů, mezičlánek, ale částečně i producent finálního kroku, tedy balení.

Potravinářské podniky byly zvyklé, že německý výrobce strojů jim složitou věc odmítl vyrobit za 800 tisíc eur (19,2 milionu korun) a česká fabrika to udělala za čtyři miliony korun. Tak s tím je už také konec. V české továrně už přišli na to, jakou má jejich práce cenu.

I velké společnosti svým dodavatelům občas dluží peníze. Opravdu? Stroje lze na dálku vypnout. Je to rychlejší a levnější než se dohadovat.

Dobré účty přece dělají dobré přátele. Tím spíše, že doba je tak těžká. Nemá cenu jen tak klopýtat. To je lepší zavřít krám.

Živoření pod cizí značkou

Ukázaly to i četné příběhy hlavně textilních továren, které svou produkci měly postavenou na výrobě pod cizí značkou, tzv. práci ve mzdě.

OP Prostějov byla slavná značka, ale nedokázala se přeorientovat. Moloch. Moc úvěrů. Pořád byli ve velkých halách a šili pro Bosse, až se ze šiček kouřilo. Tonoucí se cizí značky chytá.

Ty drahé úžasné obleky od Hugo Bosse na zahraniční trhy byly ve skutečnosti náš OP Prostějov. Jen aby se podnik co nejdéle udržel. Stejně to nepomohlo, ani ty obří budovy pak v insolvenci nikdo nechtěl a byly odstřeleny.

Například ale jihočeský výrobce košil ustál superlevnou asijskou konkurenci a zachoval si i svou značku. Zkrátka rodinná firma…

Nechat si dobře zaplatit

V Evropě se v následujících deseti letech hodně zaběhaných věcí promění. Roli evropského lídra nejspíše začne ztrácet Německo. Zatím je velmi bohaté, ale řeší příliš mnoho složitostí a v klíčových rozhodováních převažuje jednostranná ideologie nad racionalitou.

Naopak na koni budou nejspíše Poláci. Mají na to. Za posledních deset dokázali postavit dálnice, jsou čilí obchodníci, spojuje je víra, budují silnou armádu.

Naše republika je příliš německou montovnou. Musíme se více zaměřit na výrobu s vysokou přidanou hodnotou a mít sebevědomí si za to nechat zaplatit. Pořád je na co navázat.

Bez lepší infrastruktury, bez dodělaných silnic a moderní železnice, to ale nepůjde. Lidé zde umí vymyslet chytrá řešení a vyrobit je. Teď jde o to, neprodávat je za babku.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)