„Hustá dvojka“ Jana Maláčová a Matěj Stropnický. Foto: Jana Maláčová

Investor Brůna: Maláčová i Stropnický se mýlí. Státní regulace byty lidem nezařídí

Napsal/a Vladimír Brůna 30. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslední dobou se v Česku stále skloňuje problém s nedostatkem bytů. Nalijme si čistého vína. Bytová krize je, když lidé nemají kde bydlet. To se ale neděje. Nejprve je potřeba si uvědomit, že je normální, když za střechu nad hlavou dává člověk i více než polovinu příjmu. 

Byty jsou drahé proto, že je lidé kupují. Kupují je také proto, že nevěří státu. Nevěří důchodovému systému. Sociální demokratka Jana Maláčová se pak nemůže divit, že se „byty staly investičním zbožím“, jak zdůrazňuje.

Na nedávné diskusi na brněnské univerzitě, které jsem se účastnil jako jeden z řečníků, více než polovina hlasujících studentů v plném sále vyjádřila nesouhlas s tím, aby se bytová věc řešila razantními regulacemi.


Videozáznam debaty, které se zúčastnila Jana Maláčová, Matěj Stropnický, Vladimír Brůna a Petr Bartoň můžete zhlédnout ZDE.

Foto: se souhlasem Lukáše Bastla


Rodiny nevěří v penzijní reformy a nevěří levicovým politikům razícím hesla o návratu regulovaného nájemného a daňových pák na vlastníky nemovitostí. Poslední volby to potvrdily.

Inflace a energetický šok

Lidé se také bojí vysokého tempa znehodnocování peněz. Navíc je drtí energetický šok, nejdražší potraviny za deset let, nebo šokové zdražení materiálů.

Nutno dodat, že z vysokých cen bytů profituje rovněž stát, z novostaveb se platí 15 % DPH.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Stát nemá regulovat, ale má investovat do infrastruktury, nebo zkrátit dopravní časy. Bez silničních výluk, železničních výluk, objížděk, mimořádností na trati, hodinových zpoždění…

Nepotřebujete drahý byt v Brně, pokud se z Vyškova dostanete do Brna za patnáct minut. A z Prahy do Brna vlakem za pět hodin? Trénovaný cyklista by tuto vzdálenost skoro ujel rychleji na kole.

Bytů je dost, možná bude i přebytek

Bytů je dost a za následující dva roky se bude možná říkat, že jich je proti poptávce přebytek. Jako tomu bylo v krizovém roce 2009, kdy se realitní trh propadl o 80 %.

Bytů a rodinných domů se staví více a více, zejména ve Středočeském kraji, přitom obyvatel je stejně. Drtivá většina lidí nebydlí pod mostem, ba dokonce 75 procent z nás žije ve vlastním, byť často na hypotéku. A nájmy v srdci hlavního města dokonce o něco klesly. Není krize bydlení. Je krize nabídky. Zatím.

Tak dlouho se ale ve veřejném prostoru omílá bytová krize, až skutečně může nastat. Právě kvůli tomu, jak skokově zdražují energie a úrokové sazby na hypotéky. Ublíží to hlavně rodinám, které si je koupily levně pod dvě procenta. Za pár let jim skončí fixace a naskočí do historicky průměrných pěti procent, ale třeba i více. Historicky byly běžné hypoteční sazby v rozsahu čtyř, nebo dokonce i sedmi procent.

V cenách bytů jsou i výjimky

Byty jsou ale vskutku drahé, hlavně v Praze, Brně a dalších větších městech. Za deset let vzrostly ceny dvojnásobně. Naše země je v evropském kontextu jednou z nejbezpečnějších. A co je bezpečné a krásné, to je chtěné a tedy drahé.

Jsou však v cenovkách výjimky, o nichž se moc nemluví. Například Karlovy Vary. Zde naopak ceny bytů nominálně zlevnily. Přitom je to perspektivní kraj, hlavně díky budovanému dálničnímu tahu.

Byty může zlevnit i rekonstrukce starších jednotek a revitalizace brownfieldů, tedy starým průmyslem zatížených území.

Potíž je v byrokracii a infrastruktuře

Na pozadí toho všeho je skutečná letitá krize chodníků, silnic, železnic, tedy infrastruktury. V posledních letech se to dohání za cenu, že důležité tepny jsou plné uzavírek a provizorií. Kéž by zejména středočeské silnice už nebyly horší než tankové cesty v bývalém vojenském prostoru Brdy.

Místo pořádných oprav cest v regionech se pořád dokola opravují hlavní tahy, byť jsou jejich povrchy očividně v pořádku, prý preventivně, ale rozmlácené okresky se lepí odnikud nikam. Nechápu. Další potíž je nadmíru složité stavební řízení.

Kázat restrikce a pít víno na zámku

Bývalý komunální politik a letošní neúspěšný kandidát za ČSSD Matěj Stropnický, horující za tvrdou regulaci developerů a velké zdanění vlastníků bytů, na zmíněné diskusi se studenty na brněnské univerzitě prohlásil, že jemu trvalo vyřízení stavebního povolení na opravu jeho barokního zámečku jen pět měsíců. Svižně si vyřídil i několikamilionovou státní dotaci.

Chystám se brzy k němu na zámeček a věřím, že mi poradí, jak tak neuvěřitelně rychle dělat stavební řízení. Rád se pak podělím nejen s dalšími developery, ale i se čtenáři a domácnostmi, potřebujícími opravit nebo postavit rodinný dům, o jeho cenné kontakty a postupy, jež mi jistě rád poskytne.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)