Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Profimedia
,

Investor Brůna: Hospodář přikupuje stříbro a zlato průběžně, ne v panice jako konzervy

Ceny drahých kovů poskočily v reakci na ruskou invazi. Ruské akcie klesly a na finančních trzích vládla nervozita. Jakákoliv globální nejistota přidává zlatu a stříbru na ceně. Tak to je vždy. To si pamatujeme z doby nástupu pandemie covidu.

U českých obchodníků šlo v březnu 2020 koupit zlatý uncový slitek od 39 tisíc korun. Následně korunová cena fyzické zlaté unce vystoupala ke 47 tisícům Kč.

Spotřebitelé tehdy skupovali potraviny do zásob, plné košíky těstovin a konzerv. Takhle ale stříbro a zlato rozvážní investoři nekupují ani neprodávají. Stříbro a zlato nejsou ani hrací automat.

Méně nápadné, ale o to citlivější

Rusko-ukrajinský konflikt zvedl cenu zlata za jediný den o 6,5 %, to je fakt, ale nijak překvapující.

Stříbro je méně nápadná sestra zlata. Změna jeho ceny bývá však většinou oproti zlatu dvojnásobná. To je z důvodu nižší likvidity trhu se stříbrem, který tak reaguje ještě citlivěji.

První dva dny invaze mi volali známí, zda nakoupit zlato nebo stříbro, co udělají akcie, co udělají ceny nemovitosti.

Našli se i tací, kteří chtěli zlato začít prodávat, protože se zvedla jeho hodnota. Lidé totiž většinou podléhají momentální situaci a sledují ceny zlata a stříbra v dolarech. Korunové pohyby však nebývají tak výrazné, protože pokud zdražuje zlato, většinou oslabuje americký dolar.

Klidný přístav, kde se vody jen čeří

Jak je vidět z vývoje korunových cen fyzických slitků jedné unce, pohyby během poslední dekády nejsou pro korunového investora nijak výrazné. Zlato zkrátka funguje jako stabilní přístav.

Proto jsem také všem odpovídal, ať nepanikaří. Panika a stres nepřejí dobrým investičním rozhodnutím. U akcií, zlata a stříbra není dobré se snažit časovat vhodný okamžik k nákupu, hrozí totiž, že nakoupíte buď špatně nebo vůbec.

Rozumný hospodář investuje podle mne do drahých kovů pravidelně, nákupy stříbra dělám týdně po menších částech, zlato měsíčně bez ohledu na situaci. Občas nakoupí o něco více v případě opravdu příznivých cen.

Pravidelně je lepší než velkolepě jednou za čas

Pokud nakupujete pravidelně, nevadí vám, že cena roste, protože jste v plusu. Pokud cena padá, máte možnost zase zlevňovat své nákupy a průměrovat cenu.

Pravidelnost v investicích je důležitější než impulzivní nákupy v reakci na politické dění. Je to jako sport – bez pravidelného tréninku a kvalitního tréninkového plánu neuděláte kvalitní výkon.

A co kupovat? Raději než velké slitky stříbra stříbrné uncové mince. Stříbrnou uncovou minci lze koupit za 700-800 korun, a je tak dostupná téměř pro každého, kdo chce něco uspořit.

Více zlata než dolarů

A jistě není samo sebou, že jedna z nejmocnějších zemí světa, která už léta plánovala expanzi vojenskou cestou, už také léta přikupuje zlato s vědomím, že může být odstřižena od měnového systému. A má dnes větší zlatý poklad než dolarové rezervy.

Bez ohledu na politické, sociální a další souvislosti, jakkoliv jsou lidsky děsivé, to značí jediné: pokud kvůli vyšší moci, přírodní či válečné katastrofě, velké panice, přestane fungovat peněžní systém, což se většinou nejprve projevuje masivní inflací a zvýšenou mírou vojenských cvičení, tak jako alternativní platidlo nastupuje výměnný obchod a stříbro se zlatem.

V takovém případě je vskutku lepší mít „váček“ plný plíšků a stříbrňáků než jednu cihličku. A v takových momentech se teprve ukáže skutečná hodnota drahého kovu, bez ohledu na to, zda jste ho před dávnými lety kupovali o stovku dráž nebo levněji: když rodina potřebuje zajistit základní věci a bezpečí, tak stříbro nebo zlato vždy promění za zboží či službu.

Ende, iditě domoj

Stačí se podívat na případ Sberbank z posledních dnů. Lidé stáli ve frontě, převáděli peníze jinam, rušili účty. Jenže když už toho bylo na banku moc, zavřela odpoledne pobočky. Šlus, ende, koněc filma, iditě domoj.

Tak se to dělá, když je „běh“ na banku už příliš masivní, zavře se. Technická přestávka. Panika přejde, všechno se uklidní a zase vše hezky poběží dál. Stačí jen trochu času. A třeba taky ne.

A co s penězi, které ztratí přes noc hodnotu, jako se to dělo ve 30. letech minulého století, v době, která nám nyní přijde tak nepříjemně mrazivě aktuální…

Stoprocentně jisté si přitom v dnešní velmi nejisté situaci nemůžou být ani jiné banky. Třeba v Česku velmi známé Raiffeisen bance v reakci na vyhlášení tvrdých protiruských sankcí za pouhý jeden den klesla hodnota akcií o pětinu.


Kolik stál zlatý slitek

Orientační ceny fyzického zlata o velikosti jedné unce (31,103 g) od roku 2010 – vždy k 31.12. Cena roku 2022 je ze dne 25. 2. Nejedná se o spotovou cenu zlata, ale o ceny slitků, které v závislosti na marži má každý obchodník nastaveny jinak.

Rok

Cena 1 unce

2010

29 064 Kč

2011

33 476 Kč

2012

33 427 Kč

2013

25 681 Kč

2014

28 672 Kč

2015

27 596 Kč

2016

31 342 Kč

2017

29 519 Kč

2018

30 723 Kč

2019

36 708 Kč

2020

43 295 Kč

2021

43 688 Kč

2022

45 550 Kč

Zdroj: nakupzlato.cz


Autor je český investor.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

  1. Horymír napsal:

    Zlato a stříbro nenese úroky ani dividendy,ale jejich cena v čase roste a v případě nouze je vždy vyměníte za to,co zrovna potřebujete.

  2. Lukas napsal:

    A kde máte to zlato uložené? Doma v trezoru? Když přijde run na banku, tak vás nepustí ani k bezpečnostní schránce.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost