Foto: Martin Veselý/ MAFRA/ Profimedia

Investor Brůna: Dotace jsou neférový doping s velkými vedlejšími účinky

Napsal/a Vladimír Brůna 25. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. S dotacemi se roztrhl pytel. Sypou se na kde co. Do rozhleden, z nichž se není kam rozhlížet, do cyklostezek vedle rozmlácených silnic. Nyní masově části populace do rodinných domů, aby se šetřily energie. Peníze ale nepadají z nebe. Státy si je půjčují a nesplatitelnými dluhy zadlužují příští generace. Radovat se, že solár je z půlky zadarmo? Bláhové. Všechno zaplatíme my nebo naše děti. I s úroky.

Jsem přesvědčen, že dotace, až na výjimky, jsou doping. A každý doping je neférová hra s vedlejšími účinky.

Příběh ze života: potkal jsem v podnikání moc fajn člověka, který dříve dělal závodně kulturistiku a v mládí kývnul na dopingový program.

Teď je mu přes padesát let a musí chodit třikrát týdně na dialýzu. Ve sportu prostě neexistují zkratky. Talent musí být podpořen dřinou. A stejné je to v podnikání.

Shrábl dotace a pak stejně zavřel

Doping znevýhodňuje ty poctivé. Jenže dnešní Evropa je do značné míry postavena na takovém dopingu.

Obávám se, že dotace nás dovedou do pekla, kdy už nedokážeme oddělit to zdravé a životaschopné od toho, co je jen byrokraticky nalinkované.

Jiný můj známý měl restauraci v Březnici. Platil nájem, půjčil si na vybavení a splácel úvěr. Naproti němu byl konkurent, který vše pořídil z dotací. Tím, že měl dotace a nemusel pro banku vykazovat tak velké zisky, jel částečně mimo systém a obíral stát o DPH a daň z příjmu.

DPH a daň příjmu ukrojí významnou část tržeb. Poctivý tedy nakonec zavřel, protože nemohl konkurovat nadopovanému sousedovi.

A soused? Ten po pár letech také zavřel taky: jenže proto, že byl líný jako veš a skončilo mu období na udržitelnost dotace.

Méně byrokracie, více podnikání

Teď ministerstvo průmyslu slavnostně oznámilo, že v dotačním programu Obchůdek 2021 bylo vyplaceno bezmála šesti stovkám malých obchodů na venkově celkem 48 212 296 korun.

Proč? Je jasné, že ten, kdo si dotaci dokázal vyřídit, je zvýhodněný proti tomu, kdo jede čistě za své.

Na venkově je přitom místy již k vidění typ večerek, které jsou otevřené 24/7 a nemají zaměstnance. Jen se přihlásíte bankovní identitou a při odchodu se vám načte, co odnášíte.

Je to reakce na to, že nejsou lidi a je těžké udržet podnikání. Pokud ale někdo začne rozdávat dotace, zabrzdí podobný přirozený vývoj.

Nově budou dotace, i více než milion korun, na starší rodinné domy. Zvýhodňují jen určitou skupinu lidí. Dotace někdo určuje a také kontroluje, vytváří se prostor pro korupční prostředí. Čím více se přerozděluje, tím více se ztratí.

Lepší zemi neudělají samoúčelné dotace, ale co nejvíce možné snížení byrokracii a zjednodušení podnikání.

Ti s talentem a poctivou dřinou nejen přežijí, ale dají hodně i svému okolí. Dotační turisti mnoho nepřinesou: jen si nastelou pod sebe.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)