Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Digitální kočovníci už objevili i Prahu. Oceňují atmosféru města i rychlý internet

Napsal/a Vladimír Brůna 3. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Digitální kočovnictví je fenomén. Práce, o jaké se mým rodičům ani nesnilo. Díky technologiím může člověk cestovat, nevázat se na jedno místo, a přitom pracovat. Stačí laptop a stabilní připojení k internetu. V posledních letech se mezi exotické asijské destinace oblíbené mezi digitálními nomády dostala i evropská města, včetně Prahy.

„Můžu pracovat odkudkoli na světě,“ usmívá se Petra Jelínková, která se věnuje e-commerce, studovala a několik let pracovala v Londýně, a v poslední době je často v Krušných horách.

„Jsem minimalista. Člověk z materiálního světa ve skutečnosti moc věcí nepotřebuje. Snažím se sbírat zážitky a prožitky, a ne materiální věci, které dlouhodobě štěstí nepřinesou,“ zdůrazňuje.

Svobodný život nomádů

Vstává kolem páté, snaží se se nepracovat v dlouhých blocích, dává si pauzy, ale občas se, jak přiznává, nevyhne sedmnáctihodinovému pracovnímu maratonu…

„Při cestování ráda splývám s místními, nechci být turistou, který je v neustálém spěchu vše stihnout a vše vidět, ale cestovatelem, který si přirozeně plyne a jde, kam ho nohy a srdce v ten daný okamžik táhnou,“ popisuje Petra.

Někteří digitální nomádi jsou zaměstnáni na klasický pracovní poměr s možností pracovat odkudkoli. Velká část digitálních nomádů pracuje na volné noze a poskytuje svoje služby klientům online: konzultují v dané problematice, koučují, učí cizí jazyky online a podobně. Jiní provozují lokačně nezávislá online podnikání.

Fenomén digitálního nomádství se zrodil převážně v IT, typicky pak s profesí programátorů, dále se trend rozšiřoval na další profese, které je možné vykonávat online, ať už se jedná o grafické práce, online marketing, e-commerce, copywriting, blogování…

Bali, Vietnam nebo české hory

Velmi oblíbenou destinací jsou státy jihovýchodní Asie, především díky své rozmanitosti, nízkým nákladům na živobytí, krásné přírodě, ale i komunitě digitálních nomádů. Jedním z nejoblíbenějších míst se stala Indonésie, hlavně ostrov Bali, který je známý asi největší světovou komunitou digitálních nomádů, dále je hodně populární Vietnam, Thajsko a Filipíny nebo Mexiko.

„Z ciziny pracuji velmi podobným způsobem jako když jsem v Česku. Dokud není hotovo, nevypínám počítač. Už třetí zimu trávíme s mužem v Indonésii. Několikrát týdně se připojím na online porady a vše funguje bezvadně,“ napsala mi Zlata Biedermannová, která se věnuje budování vztahů s veřejností pro významné firmy působící v České republice.

Praha-Lisabon-Barcelona

„Ne každý však vyhledává pláže, teplé počasí a přírodu, jsou i komunity digitálních nomádů žijící ve městech. Praha se díky své bohaté kultuře a historii stala již před několika lety velmi vyhledávanou nomádskou lokalitou. Další vysoce oblíbenou evropskou destinací je například Lisabon a Barcelona,“ dodává Petra Jelínková.

Digitální nomádi na Praze oceňují to, že je zde přes deset coworkingových prostor, oblíbené jsou zejména WeWork a Impact Hub. Dále se digitálním nomádům líbí velké množství skvělých kaváren, hostely se společnými prostory a také skvělá rychlost internetu v Praze. Navíc oceňují krásy města a také jim chutná naše pivo. O víkendech jezdí rádi hlavně do Olomouce, které hodně zahraničních digitálních nomádů považuje za nedoceněné a zatím neobjevené město. Dále milují Český Krumlov a Karlštejn.

Rozvoj digitálního „kočovnictví“ významně ovlivnil covid. Z možnosti práce na dálku se stala norma. Největší benefit digitálních nomádů je to, že můžou brát vyšší zahraniční příjmy a utrácet v zemi, která je levnější a také třeba i zajímavější a s lepšími klimatickými podmínkami.

Někteří digitální nomádi jsou na cestách nepřetržitě, klidně i několik let a postupně mění jednotlivé destinace. Další skupinou jsou digitální nomádi, kteří žijí převážnou část roku na jednom místě a s příchodem zimy vymění chladné počasí za home office někde v teple.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)