Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jizerská padesátka, ročník 2022. Foto: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia
,

Investor Brůna: České hory mohou zářit nejen v zimě. Chce to lepší služby a celoroční lákadla

České hory mohou být v mnoha ohledech lepší než řada středisek v cizině. Celoročně. Máme na to. V tomto názoru mě utvrdila letošní Jizerská 50. Běžel jsem, viděl jsem, zažil jsem. Perfektní organizace, výtečné služby, parádní atmosféra.

V takových akcích mimo jiné spočívá recept na to, jak dostat na hory průběžně návštěvníky, aby „naše horská údolí neživořila“, jak před půl rokem vyjádřil obavu šéf státní agentury CzechTourism.

Můj kamarád Martin je zkušenější běžec a může srovnávat. Nejen, že uběhl letošní Jizerskou padesátku, ale také slavný Vasův běh a před pár dny premiérově Marcialongu.

„Jizerská má nejlepší organizaci. Účastnilo se jí 4800 závodníků. Na Marcialonze je to 7300 závodníků a na Vasově běhu 15 900. Jizerská má určitě nejtěžší profil trati,“ shrnuje Martin.

Hodně práce a vytrvalost

Pro účastníky fungoval permanentní svoz autobusy MHD z Jablonce nad Nisou a Liberce, autobusů byl dostatek. A v cíli? Vyhřívané stany, několik druhů jídel, pivo pro závodníky. Bezchybná organizace, na občerstvovacích stanicích iontové nápoje, čaj, vývar, gely, pomeranče, banány, čokoláda, sušenky, pivo, chleba se sádlem, párky.

K závodu patřil bohatý doprovodný program, několik kratších závodů pro rodiny, děti a méně zdatně lyžaře.

Vladimír Brůna: Běžel jsem, viděl jsem, zažil jsem. Foto: se souhlasem Jizerská 50

Letošnímu ročníku sice nepřálo počasí, ale trať byla připravená, organizátoři udělali hodně práce. A o tom to přesně je. Hodně práce a vytrvalost.

České hory, i menší střediska, mohou nabídnout nakonec služby takové, že tam budou rádi jezdit nejen tuzemští, ale i zahraniční turisté, ale třeba také školy v přírodě. A to nejen tehdy, když sněží.

Představa, že ale uděláme terno gulášem za tři sta s otráveným personálem v hospodě jak ze 70. let, je ovšem scestná.

Radši autobus dětí, než parkoviště lufťáků

Horám nesvědčí nárazové vlny davů jen když zrovna nasněží. Je potřeba zde vytvářet akce typu Jizerská 50 a celoroční program. Vždyť zimní běžkařské podniky lze úspěšně „překlopit“ i v letní chodecko-běžecké závody pro každého.

Kromě toho ale hory potřebují kvalitní gastronomii a další služby, jako jsou dostupné půjčovny elektrokol nebo mini-zoo, zkrátka aby sem měly rodiny chuť přijet kdykoliv.

Tohle je cesta pro české hory. Nelákat lidi jen na přeplněné sjezdovky a dovést ke sportu i více dětí.

Lepší je autobus dětských lyžařů s pobytem od pondělí do pátku než čekání na lidi z velkoměsta, kteří přespí jen dvě noci, nic pořádného si nekoupí, vše si přivezou, a hlavně zaplní parkoviště. Obec nic nevydělá, přes týden jsou hory prázdné a pak jen o víkendu praskají ve švech. To je pak otrava pro všechny. Pro návštěvníky, kteří se cpou ve frontách, i pro provozovatele, kteří se jeden víkend mohou ztrhat a pak týden kde nic tu nic.


Autor je český investor.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře