Investor Brůna: České hory mohou zářit nejen v zimě. Chce to lepší služby a celoroční lákadla
České hory mohou být v mnoha ohledech lepší než řada středisek v cizině. Celoročně. Máme na to. V tomto názoru mě utvrdila letošní Jizerská 50. Běžel jsem, viděl jsem, zažil jsem. Perfektní organizace, výtečné služby, parádní atmosféra.
V takových akcích mimo jiné spočívá recept na to, jak dostat na hory průběžně návštěvníky, aby „naše horská údolí neživořila“, jak před půl rokem vyjádřil obavu šéf státní agentury CzechTourism.
Můj kamarád Martin je zkušenější běžec a může srovnávat. Nejen, že uběhl letošní Jizerskou padesátku, ale také slavný Vasův běh a před pár dny premiérově Marcialongu.
„Jizerská má nejlepší organizaci. Účastnilo se jí 4800 závodníků. Na Marcialonze je to 7300 závodníků a na Vasově běhu 15 900. Jizerská má určitě nejtěžší profil trati,“ shrnuje Martin.
Hodně práce a vytrvalost
Pro účastníky fungoval permanentní svoz autobusy MHD z Jablonce nad Nisou a Liberce, autobusů byl dostatek. A v cíli? Vyhřívané stany, několik druhů jídel, pivo pro závodníky. Bezchybná organizace, na občerstvovacích stanicích iontové nápoje, čaj, vývar, gely, pomeranče, banány, čokoláda, sušenky, pivo, chleba se sádlem, párky.
K závodu patřil bohatý doprovodný program, několik kratších závodů pro rodiny, děti a méně zdatně lyžaře.
Letošnímu ročníku sice nepřálo počasí, ale trať byla připravená, organizátoři udělali hodně práce. A o tom to přesně je. Hodně práce a vytrvalost.
České hory, i menší střediska, mohou nabídnout nakonec služby takové, že tam budou rádi jezdit nejen tuzemští, ale i zahraniční turisté, ale třeba také školy v přírodě. A to nejen tehdy, když sněží.
Představa, že ale uděláme terno gulášem za tři sta s otráveným personálem v hospodě jak ze 70. let, je ovšem scestná.
Radši autobus dětí, než parkoviště lufťáků
Horám nesvědčí nárazové vlny davů jen když zrovna nasněží. Je potřeba zde vytvářet akce typu Jizerská 50 a celoroční program. Vždyť zimní běžkařské podniky lze úspěšně „překlopit“ i v letní chodecko-běžecké závody pro každého.
Kromě toho ale hory potřebují kvalitní gastronomii a další služby, jako jsou dostupné půjčovny elektrokol nebo mini-zoo, zkrátka aby sem měly rodiny chuť přijet kdykoliv.
Tohle je cesta pro české hory. Nelákat lidi jen na přeplněné sjezdovky a dovést ke sportu i více dětí.
Lepší je autobus dětských lyžařů s pobytem od pondělí do pátku než čekání na lidi z velkoměsta, kteří přespí jen dvě noci, nic pořádného si nekoupí, vše si přivezou, a hlavně zaplní parkoviště. Obec nic nevydělá, přes týden jsou hory prázdné a pak jen o víkendu praskají ve švech. To je pak otrava pro všechny. Pro návštěvníky, kteří se cpou ve frontách, i pro provozovatele, kteří se jeden víkend mohou ztrhat a pak týden kde nic tu nic.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Levné a pohodlné bydlení? Hledejte oblasti, které ožijí za deset let
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Nevím, zda si neprotiřečíte. Taková lákadla, jaká líčite, naženou davy turistů… Aha, to je smysl. My vyhledáváme přírodu, kde davy nepotkáme. Nechceme elektrokola, ani mini zoo, ani umělé stezky, nebo vyhlídky. Možná ta gastronomie. Za to jsme ochotni utratit. Ne za umělou zábavu.
Pro koho nejsou lákadlo hory samotné, tak ať tam neleze.
Jenomže právě že „.. celoroční program “ a „celoroční zajištění.“
Nikoliv tedy, jako o té Jizerské padesátce, tedy jednou za rok vypráskaná akce, na kterou se někde sežerou prachy z dotací nebo ne. Když jo, tak se na těch pár dní seženou i ty extra busy, i to občerstvení pro závodníky, které se na tu dobu mimořádně objedná a doveze a zaplatí. i ty vyhřívané stany (které se pak zase složí a odvezou), A pokud se ty dotace nedostanou , tak se pak brečí, a vyhrožuje se mediálně že se ta akce zruší.
Ale něco jinýho je zařídit takové služby celoročně. Aby tam tedy celoročně jezdívala kyvadlově veřejná doprava, aby tam byly celoročně obchody a služby v přijatelné kvalitě a ceně, aby, aby.. Ale na to už soudruh stát trvale do veřejných rozpočtů těch pohraničních regionů s horami nedá.
Že o tom mluvím, stalo se v těch horách Krušných, sotva před pár týdny, že sice škola zař´ídila mládeži ten týdenní pobyt v horách, pěkně mastnej) ale ani ten autobus jim nezař´ídla, řekla rodičům ať si je tam individulně dovezou auty.. Taky služba
Když jsem si spočítal, na kolik přijde týdenní pobyt na horách s permicí a plnou penzí, tak jsem si do Berlinga udělal lůžkovou vestavbu (protože jsem nesmírně šikovný a spořivý) a budu obrážet Země České a Slovenské a pohříchu i Okolní, a jak by řekl revizor Anděl „A pěkně v letě, abych si to užil!“.
Jo jo taky jsem videl jak prijeli Ostravaci do Varů a taky si privezli za autem privěs kde spali, ubytovani by si tam nedoplatili..Do tech krusnejch hor za Varama uz ani nejeli, tam by to bylo jeste horsi, jak cenama tak i kvalitou..
No já jsem v 70 jezdil do Krkonoš a guláš tedy nestál 300 Kč ale 12 Kč a personál tami povětšinou otrávený nebyl dokonce obsluhovali i vyučení čísníci narozdíl dnes od brigádníku nebo Ukrajinců.A lidí tam jezdilo fůry i bez minizoo,tříkolek.čtyřkolek,stezek v oblacích nebo vyhlídkových mostů ,lanových parků,elektokoloběžek a dalších nesmyslů.Otřesný příklad jak to může na horách dopadnout je Dolní Morava pod Králičákem.
Ale v tom je přece ten rozdíl mezi socialismem a kapitalismem. V socialismu ty hlavní náklady personál, ani místní manager (soudruh ředitel) řešit nemusel protože bylo všechno státní (třeba právě ten hotel, atd..) A naopak, na nějakém větším zisku při návýšení cen, neměl zájem, protože ten zisk se stejně odváděl státu. Všechno se jelo podle plánu, kolik stát naplánoval, tolik se mělo splnit. Nebo potom okecat z objektivních příčin.
Zatímco dneska, ani si nedovolím odhadnout, jestli na těch zvýšených cenách ten podnikatel na horách enormně vydělává, nebo se při jeho výdajích sotva drží nad vodou, nebo jestli už splácí enormní dluhy z minula…
Pořád také hrozí, že přijdou ekologové a vše, do čeho se investovaly peníze, zruší (viz jejich řádění na Šumavě). Pokud nebude jistota, že stát se za majitele postaví a ten odpad vypráská, bude investice do něčeho takového vždy značně riziková.
Na jednu věc, která by mohla být pro část návštěvníků mimo zimní sezónu atraktivní a pro školáky přínosná, snad autor zapomenul: Nějaká parková úprava (vyhýbám se termínu „botanická zahrada“ s ukázkami místní květeny (ale klidně i třeba vzácnějších stromů a keřů) s příslušnými informačními tabulemi (jak to vypadá, když to kvete, pokud to zrovna teď nekvete, případně k čemu je to dobré – řada těch rostlin jsou léčivky či koření).
To co popisujete v závěru, už stejně ve většině těch lokalit existuje. Nějaké ty „lesní rezervace, přírodní stezky, SOOS atd, říká se tomu různě“,..Samozřejmě už tam jsou všude ty informační tabule s texty natlučený jsou .
Ale přece jen jsou v tom nebetyčný rozdíly. Někde jsou ty stezky i s flórou a cedulema volně přístupný a jinde si to ohraděj plotem a vybíraj mastný vstupný..
Pec pod Sněžkou: Smažák a velké hranolky za 410 korun. Ceny jídel vyhání rodiny z restaurací
https://www.prahain.cz/jidlo/pec-pod-snezkou-smazak-a-velke-hranolky-za-410-korun-ceny-jidel-vyhani-rodiny-z-restauraci-11301.html
Drahá, předrahá Šumava. Češi už v cenách předehnali Němce
https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/draha-predraha-sumava-cesi-uz-v-cenach-predehnali-nemce
A proč jezdíte do nejdražších hor ? Řešíte 2000 kč pro 4 člennou , to znamená, že žijete z ruky do úst. Jinak v Krkonoších se lze levně i ubytovat. Hold to nebude přímo ve Špindlu, ale o 10 km dále.