Foto: Profimedia

Investor Brůna: Benzín by mohl být mnohem levnější, kdyby…

Napsal/a Vladimír Brůna 16. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Ropa je teď levnější než na začátku války na Ukrajině. Jenže pohonné hmoty jsou pořád drahé. Na situaci totiž královsky hodují rafinérie a velké sítě čerpacích stanic. Drahý benzín a nafta spolu s elektřinou přitom nejvíce roztáčejí inflaci. Promítají se do všeho.

Řeční se o zavedení maximální marže u pohonných hmot. Jenže kdo určí, jaká marže je únosná? To by byl návrat k centrálně řízené ekonomice. Cenu určuje trh a ne úředník.

Snížení spotřební daně stejně nepomůže, protože čerpací stanice si zvýší marži. Navíc čím jsou pohonné hmoty dražší, tím jsou příjmy z DPH vyšší.

Při ceně 48 Kč za litr benzínu tvoří spotřební daň a DPH 41 % ceny. U nafty to je při ceně 50 Kč za litr 34 % ceny.

ONO cenu srazilo. Proč ne „státní“ EuroOil?

Kdyby opravdu vláda chtěla lidem ulevit, tak má jednoduchý nástroj: je vlastníkem společnosti ČEPRO, která vlastní a provozuje velkou českou síť čerpacích stanic pod značkou EuroOil. Disponuje 200 čerpacími stanicemi po celém území ČR, což ji řadí na třetí místo v počtu čerpacích stanic a na čtvrté místo podle objemu prodeje pohonných hmot.

Na svých čerpacích stanicích by tak stát mohl pohonné hmoty zlevnit. Teď je nejlevnější síť ONO a lidi u ní div nestrhají stojany. Logicky jsou ochotní čekat ve frontách. Tak to bylo i dříve, ale teď ONO dokázalo jít pod psychologickou hranici čtyřiceti korun za litr.

Kdyby se přidala další síť čerpacích stanic, EuroOil, trh by přece jen zlevnil.

ČEPRO vzniklo 1. ledna 1994 na základě privatizačního projektu státního podniku Benzina. Do 31. prosince 2005 byl jediným akcionářem Čepra Fond národního majetku ČR. S platností od 7. února 2006 je jediným akcionářem Ministerstvo financí České republiky.

Co určuje cenu benzínu

Ropa, daně, marže – to jsou základní složky celkové ceny pohonných hmot. Přeprava a maloobchod se na ceně benzínu a nafty podílí 7–12 procenty.

V Česku jsou daně dvojí, spotřební a DPH. Zatímco DPH zůstává 21 procent, přičemž ale objem vybrané daně roste kvůli zvyšující se ceně, spotřební daň nyní zákonodárci dočasně na čtyři měsíce snížili o 1,5 koruny na litr. V cenách se to ovšem odrazilo jen nepatrně.

Orlen (Benzina) a MOL: opravdu zde tankovat?

Marže rafinerií a distribuce se dlouhodobě pohybovaly do čtyř korun na litr benzínu. V posledním roce je ale vidět nárůst až na dnešní více než dvojnásobek u ropy Brent. Velmi obdobně se pohybovaly marže i u ropy z dalších zemí, jejichž ceny se odvíjejí právě od ropy Brent a téměř se neliší.

Ruské snížení cen ropy během letošního jara však vedlo k tomu, že se nynější marže rafinerií a distribuce vyšplhaly dokonce až na více než trojnásobky, k nynějším 14 korunám na litr benzínu.

V průběhu konfliktů a kolísání cen ropy se marže rafinerií zvyšují o rizikovou přirážku, a tato marže tak tvoří výrazně větší podíl na ceně. Například v době konfliktu na Ukrajině v roce 2022 vzrostly marže maďarské společnosti MOL až desetkrát.

Ještě více nenasytný je polský PKN Orlen. Protože mu patří síť čerpaček Benzina, je největší provozovatel čerpacích stanic v ČR. „Zatímco loni v květnu si přihazoval rafinační marži 1,3 dolaru za barel, letos v květnu to bylo už 24,3 dolaru na barel,“ všiml si ekonom Lukáš Kovanda na stránkách této firmy. Orlen si tedy navýšil marži 19krát. Jenže ve výsledku možná ještě více.

Orlen totiž zpracovává ruskou ropu, kterou má kvůli sankcím levnější o 30 až 35 dolarů na barel proti ropě Brent. Orlen ruskou ropu mixuje s jinými druhy ropy, tak aby té ruské bylo pod polovinou, takže ji už nemusí vykazovat jako ruskou. Rapidně si ale sníží vstupní náklady.

Český motorista by možná na tyto souvislosti měl vzpomenout, když si jede natankovat. Koho podporuje ze své peněženky a jak moc.

Mnozí jsme ale líní v tom, že včas nemyslíme na to, kolik máme v nádrži ještě paliva a prostě jak je potřeba, zabočíme k nejbližší pumpě. V Česku je nejvíce pump v Evropě na počet kilometrů. V průměru už každých sedm kilometrů. To není nikde jinde v okolních zemích. Řeklo by se, že je u nás hodně konkurence. Jenže hlavní tahy drží právě velké sítě.

Možná v těchto časech opravdu stojí za to vynechat načančané kapučíno s koláčkem na předražené čerpačce, najít si na mapě nejlevnější pumpu a počkat si tam třeba i deset minut ve frontě.


Autor je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)