Foto: Profimedia

Investor Brůna: Akcie a dluhopisy jsou k pláči. Kde uchránit peníze před inflací

Napsal/a Vladimír Brůna 17. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Většině investic padá výnos, některé jsou v pořádném mínusu. V dubnu i tento měsíc bylo velice obtížné uchovat hodnotu kapitálu. Doporučuju nepanikařit a držet se dlouhodobé strategie. Dívejme se na své investice optikou nejméně desetiletého období, protože doba je teď složitá. 

V dubnu platilo „cash is king“, respektive „dollar is king“. Dolar šel +4,7 %, akcie -8,1 %, dluhopisy -5,5 %. Držet hotovost je také druh investiční strategie. Ale oficiálně vykazovaná inflace se v Česku blíží už k patnácti procentům a roste už i v zemích eurozóny a v USA. Pokud český občan drží hotovost a neinvestuje, tak mu současná inflace za čtyři roky sežere půlku úspor. Aby se inflaci ubránil, musí začít investovat. Ale otázka je kam.

„Tradiční portfolio složené z akcií a dluhopisů obtížně hledá cestu, jak fungovat v současných ekonomických a tržních podmínkách. Zatímco v uplynulých 30 letech nízké inflace a stále klesajících úrokových sazeb takové portfolio přinášelo rok za rokem zajímavé zhodnocení, v situaci vysoké inflace a rostoucích úroků je všechno jinak,“ říká portfolio manažer fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko.

Od počátku letošního roku již „vyvážené“ portfolio složené z poloviny z dluhopisů a z poloviny z akcií ztratilo přes 12 procent. Pokud se budou obtížné podmínky i nadále, je potřeba se zamyslet nad rozložením do dalších aktiv a portfolio spravovat aktivně.

Vzdušné zámky

„Kolaps na dluhopisovém trhu se čeká již delší dobu. Uměle nízké úroky pod nulovou úrovní byly neudržitelné a bylo jen otázkou času, kdy bublina praskne. Již před několika lety prohlásil jeden z nejuznávanějších dluhopisových investorů historie, Bill Gross, že deset bilionů dolarů dluhopisů se záporným výnosem je supernova, která jednou exploduje. Ten čas nastal nyní,“ dodal Štěpán Pírko.

Kryptoměny bývají nazývány novodobým zlatem. Jejich vývoj je však odlišný. Cena bitcoinu klesla k 30 tisícům dolarů a je na nejnižší úrovni od loňského července. Od listopadového maxima tak bitcoin odepsal přes polovinu hodnoty.

Podle agentury Reuters za to může především propad akciových trhů, který se negativně projevuje i na kryptoměnách. Ty se totiž obchodují v souladu s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie technologických společností.

Nemovitosti: každá je unikátní

Nevěřím dluhopisům. Akciové trhy zažijí horší časy. Měli jsme se příliš dobře. Neříkám, že bude kolaps, ale bude lepší investovat do menších rodinných firem než nefunkčních korporací. To je můj dlouhodobý pohled. V něm věřím i drahým kovům. Základ je ale průběžné investování, a to v jakémkoliv typu investic.

Nejvíce mě baví nemovitosti. Líbí se mi, že každý dům, pozemek, komerční areál, či apartmány na horách jsou unikátní. V nemovitostech jde odpracovat přidanou hodnotu. Zisk začíná už levnou koupí. A nemovitost jde zhodnotit dobrým nápadem a poctivou prací.

V nemovitostech vidím největší potenciál v pozemcích, půdy ubývá. Jistotou jsou také výrobní areály v kvalitních oblastech a sklady. E-commerce poroste i v budoucnu. Skeptický bych byl nadále ke kancelářským prostorám a hotelům.

Hypotéka se zatím vyplatila

Nyní si mnou ruce ti, kteří koupili nemovitost v posledních pěti letech a zvládli refinancovat hypotéku, respektive mají úrokovou sazbu zafixovanou na delší dobu. Nemovitost roste na ceně, úrok na hypotéce je nízký a inflace vysoká. Všeho ale dočasu. Nevyplatí se být nenasytný, ale obezřetný. Nic neroste do nebe, hypotéka je teď velmi dobrý sluha, ale pozor, aby to nebyl zlý pán.

ČNB zvyšuje úrokové sazby, Bankovní rada ČNB zvýšila 5. května 2022 dvoutýdenní repo sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. To bude mít v blízké budoucnosti dopad na sazby hypoték. Osobně očekávám na konci roku hypotéky úročené 8 %. A s tím můžou přijít problémy pro majitele hypoték. Objeví se tak příležitosti pro ty, kteří jsou kapitálově vybaveni a mají zkušenosti s investováním do nemovitostí.

Zlatý přístav

V době, kdy se nedaří akciovým trhům, hledají lidé alternativní investice. Drahé kovy mají pověst bezpečného přístavu.

Cena zlata byla na začátku roku 1805 dolarů za trojskou unci, nyní se obchoduje za podobnou cenu. Cena stříbra činila na začátku roku 23 dolarů, minulý týden se krátce podívala pod 21 dolarů za unci, což je o pět dolarů méně než bylo na začátku konfliktu na Ukrajině. Pro korunového investora je ale důležitá korunová cena. Koruna oslabila od počátku roku z 21,95 koruny za dolar na nynějších 23,825 koruny za dolar.

Jak uchránit peníze

Vysoká inflace a rozkolísaný kurz české koruny ztěžují českým občanům rozhodování, jak zhodnocovat své peníze. Doporučuju nepanikařit a držet se dlouhodobé strategie. Krátkodobě se možná dařit nemusí, ale nepanikařte. Dívejme se však na své investice optikou nejméně desetiletého období, protože doba je teď složitá. Rozkolísané trhy přejí připraveným, krize přináší příležitosti k výhodným nákupům ve všech typech investic.


Brůnovo investiční desatero

– Emoce do investic nepatří

– Investujte jen vlastní peníze, které můžete postrádat. (Například hypotéka by z investičního pohledu měla být jen na část pořizovací ceny například pozemku, komerčního areálu či bytu, a jen pokud je krytá rezervami a stojí méně, než činí inflace.)

– Neinvestujte v tlaku

– Investujte pravidelně, a průměrujte tak cenu

– Dodržujte investiční horizont

– Rozkládejte investice na více hromádek

– Prověřte si svého finančního poradce a výši jeho provize

– Rozumějte tomu, do čeho investujete

– Nemyslete si, že jste chytřejší než trh

– Investování slouží k udržení a rozmnožení majetku, ne k rychlému zbohatnutí.


Autor je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)