Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel Křetínský už nemá být do budoucna majitelem webu Info.cz.
Thomas SAMSON / AFP / Profimedia,

Info.cz mají koupit šéfredaktor a zaměstnanci. Web si nechal zanalyzovat i své psání o Číně

Názorový portál Info.cz už nemá být nadále ve vlastnictví Daniela Křetínského, ani jiných investorů, ale má přejít do rukou šéfredaktora Michala Půra a také členů redakce. Změna souvisí se zjištěními novinářů Aktuálně.cz, podle nějž si úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera najala PR agenturu C&B Reputation Management, která měla podle zlepšovat obraz Číny u české veřejnosti.

Post jednatele firmy Info.cz Online Media, vydavatele Info.cz, už v úterý opustil majitel C&B Reputation Management a občasný komentátor webu Tomáš Jirsa.

Info.cz také čelí kritice, že se kampaň za lepší obraz Číny v Česku odrážela i v redakčním obsahu webu.

Jako součást kampaně ve prospěch Číny, kterou platil Home Credit, Jirsova agentura účtovala Home Creditu i texty, které vycházely na Info.cz. A označovala je za výsledek své činnosti. Jak píše Aktuálně.cz, od dubna do srpna šlo o celkem osm výstupů.

Vyznění vůči Číně

„Kauza, kterou tyto články rozpoutaly, se samotné publikační činnosti INFO.CZ netýkala a netýká. Chybou bylo, že došlo k souběhu funkce majitele PR agentury a jednatele média. Tento fakt jsme považovali za problematický, protože umožňoval zpochybňovat nezávislost redakce, přestože její činnost splňovala veškeré standardy kvalitní novinářské práce,“ stojí v prohlášení podepsaném všemi členy redakce.

Redakce si proto zadala analýzu počtu a vyznění příspěvků o Číně, které Info.cz publikovalo od 1. ledna do 10. prosince 2019. Šlo celkem o 480 příspěvků, v nichž se nějakým způsobem objevilo slovo Čína nebo čínský.

„Hledali jsme třetí stranu, která nezávisle posoudí obsah,“ vysvětluje šéfredaktor webu Michal Půr.

Analýzu zpracovala společnost Newton Media, ta většina článků označila za  neutrální. „U každého příspěvku jsme posoudili jeho vyznění vůči Číně. V případě, že příspěvek pojednával o firmě Huawei či jiném subjektu s vazbou na čínský stát, zohlednili jsme i vyznění vůči tomuto subjektu,“ píše ve zprávě mediální analytik Newton Media Daniel Weidenhoffer.

Výsledky analýzy Newton Media pro Info.cz: 

Info.cz je na trhu tři roky, udává, že web má více než milion reálných uživatelů měsíčně.

Bude jasné, co kdo vlastní

Redakce deklaruje, že poté, co opustí společnost CMI Daniela Křetínského, stane se „nejsilnější nekorporátní platformou pro názorovou žurnalistiku v Česku“.

„Nabídl jsem CMI, že odkoupím 100 % podíl a CMI souhlasila. Podíl poté získají i členové redakce, řešíme, jak to provedeme technicky. O ceně jednáme, to je největší neznámá,“ říká Michal Půr s tím, že transakci by ideálně rád stihl do konce roku, případně v lednu.

Provoz webu má být podle něj hrazen z reklamy, inzerce a donátorského modelu – přímé podpory od čtenářů. „Přišly už i nabídky různých investorů, v současnosti jednáme s několika, kteří by byli ochotni nás finančně podpořit,“ dodává Půr.

„Žádný podíl ale nikdo jiný mít nebude. Je mi jasné, že se objeví podezření, že je to fingované, ale transakci budeme schopni a ochotni zdokladovat, aby bylo zřejmé kdo co vlastní,“ ujišťuje.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno