Pořad (ne)Bezpečně na soukromé televizi XTV

Příliš mnoho hostů z Xaverovy XTV na vlnách rozhlasu. „Je to nešťastné,“ připouští ČRo

Napsal/a Vojtěch Berger 28. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

To, že se jména odborníků na určitá témata v tuzemských médiích často opakují, není při velikosti země nic neobvyklého. To, jak Český rozhlas v posledních týdnech opakovaně „recykloval“ hosty ze soukromé televize XTV, však přece jen vybočuje. Opakovala se témata, moderátorka, konkrétní dotazy a hosté. Mezi nimi i ti, jejichž organizace či firmy se na vysílání XTV přímo podílejí.

Hlavní tváří XTV je moderátor Lubomír Veselý, který má od loňska svůj pravidelný pořad i v ČRo. V obou médiích působí současně i další moderátorka Štěpánka Duchková.

Pořad K věci Štěpánky Duchkové se vysílá na regionální stanici Českého rozhlasu DAB Praha jednou týdně, stejně jako její pořad (ne)Bezpečně na XTV. Během dubna se hosté obou programů opakovali hned třikrát.

Moderátorka si v březnu v rozmezí jen několika dní pozvala jak na XTV, tak do rozhlasového studia (či na dálku prostřednictvím videohovoru) postupně starostku Prahy 2 Janu Černochovou, vedoucího lékaře z pražské záchranky Ondřeje Felixe a odborníka na počítačovou bezpečnost Tomáše Baiera.

ČRo: Nešťastné, ale podle Kodexu

„Shoda hostů je nešťastná, už jsem na to upozornil dramaturga pořadu. Zároveň se ale přiznám, že opravdu nesleduji, co vysílá XTV. Ze své podstaty toto médium nepovažuji za naši konkurenci, poslouchám zejména vysílání ostatních rozhlasových stanic, ať už privátních nebo příslušných k Českému rozhlasu,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org ředitel Regionálního vysílání ČRo Jan Menger.

Podle něj byly všechny odvysílané rozhovory v souladu s Kodexem Českého rozhlasu.

V obou verzích rozhovorů, tedy jak na XTV, tak na ČRo, padla i řada totožných otázek, lišila se však stopáž, která je v případě pořadu K věci kratší než u (ne)Bezpečně na XTV. To, že mají někteří z hostů pořadu úzké vazby na XTV, se však posluchači nedozvěděli.

Zmíněný host Tomáš Baier, který mluvil například o bezpečnosti počítačových hesel, je manažerem ve společnosti ICZ – hlavním partnerovi pořadu (ne)Bezpečně na XTV.

Webová televize má tuto informaci uvedenou pod každým odvysílaným dílem, na ČRo však nezazněla. Stejně jako informace o propojení dalšího z hostů na XTV a konkrétně i pořad (ne)Bezpečně.

Kupte si knížku

V posledním březnovém vydání pořadu K věci na ČRo byla hostem „specialistka ochrany obyvatelstva“ Soňa Mudrochová z neziskové organizace Centrum pro bezpečný stát. Šéf této neziskovky Zdeněk Rathauský byl dříve obchodním ředitelem XTV a pořad ne(Bezpečně) pomáhal v televizi rozjíždět.

Rathauský na dotaz HlídacíPes.org řekl, že funkci obchodního ředitele už nějaký čas – zhruba několik týdnů – nevykonává, a že se na pořadu (ne)Bezpečně podílel jako poradce. S činností jeho neziskové organizace Centrum pro bezpečný stát to prý nesouviselo.

„Vůbec to nemá nic společného, jsou to dvě oddělené aktivity, ta moje aktivita, která byla v XTV, a to, co dělá Centrum pro bezpečný stát,“ popisuje Rathauský.

Zmíněné Centrum působí jako zapsaná výzkumná organizace a svou činnost popisuje jako „aplikovaný výzkum k získání nových poznatků a dovedností v oblasti ochrany obyvatelstva, krizového řízení a kritické infrastruktury“. Organizace spolupracuje s Ministerstvem vnitra, se kterým loni uzavřela smlouvy za několik milionů korun.

Spolupracovnice této organizace Soňa Mudrochová v pořadu ČRo K věci zmínila, že Centrum pro bezpečný stát publikuje i knihy:

„My vydáváme velice úspěšnou publikaci ‚Co dělat‘. Je to taková kapesní příručka, kterou mnozí posluchači možná i znají, a tam zmiňujeme různé způsoby toho, jak by se obyvatelé mohli chránit. Je to velmi úspěšná publikace, bylo vydáno 200 000 výtisků.“

Knihu, o které byla řeč na ČRo, propaguje moderátorka na závěr každého dílu pořadu (ne)Bezpečně na XTV (Printscreen: XTV)

Štěpánka Duchková pak Mudrochovou vyzvala, aby ještě konkrétněji popsala, co v knize je. Ve vysílání ČRo už ale nezaznělo, že stejnou knihu tatáž moderátorka propaguje coby komerční produkt na konci každého dílu pořadu (ne)Bezpečně na XTV a kniha je k dostání i v e-shopu této televize.

„Zmínku o knize ‚Co dělat v krizových situacích‘ v rámci tohoto vydání pořadu K věci nepovažuji v daný okamžik a v dané situaci (epidemie koronaviru) za nic závadného. Jisté pochybení v účinkování moderátorky v rámci pořadu ovšem spatřuji – na toto a finanční sankci z toho plynoucí byla moderátorka upozorněna,“ připustil ředitel Regionálního vysílání ČRo Jan Menger.

Dodal, že „v pořadu nezazněla ani cena knihy, ani pobídka ke koupi, ani místo, kde bych knihu mohl sehnat“.

Milionový Xaver

Kontroverzní je i působení hlavní tváře XTV, Lubomíra „Xavera“ Veselého v Českém rozhlase. Ten na XTV loni v červnu, už během svého veřejnoprávního angažmá, otevřeně vyjádřil podporu šéfovi hnutí Trikolóra Václavu Klausovi mladšímu a široce se probíralo i jeho loňské interview s premiérem Babišem.

Veselý na veřejnoprávních regionálních stanicích od loňského června moderuje pořad Xaver a Host, letos k němu přibyl i Xaverův veselý kvíz. Neuskutečnil se naopak další projekt, pro nějž rozhlas s moderátorem počítal – Xaver na cestách.

To, že rozhlas do marketingové podpory značky „Xaver“ výrazně investoval, bylo vidět z masivní loňské kampaně s tváří moderátora na lavičkách v řadě měst. HlídacíPes.org požádal ČRo o vyčíslení těchto nákladů.

„Šlo o komplexní reklamní kampaň zaměřenou na značky regionálních stanic. K propagaci značek jednotlivých regionálních stanic byly využity konkrétní produkty/projekty: Xaver a host, Humoriáda, Domácí štěstí a soutěž Natankujte zadarmo,“ odpověděl ČRo na žádost o informace podle informačního zákona.

Celkové finanční náklady kampaně dosáhly podle rozhlasu částky 5 585 544 korun, celkové náklady na barterovou část pak 1 847 146 korun.

Další kampaň na podporu značek regionálních stanic je podle ČRo plánována na druhou polovinu dubna a na květen a zatím není jasné, jak bude rozsáhlá a kolik bude stát.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)