Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
duncan on Foter.com, Mafia graffiti

Hnojomety na plný výkon. Týden před volbami se řetězově sdílejí neověřené „senzační informace“

Tak to je síla! „Svodka mafie! Vyšetřovací spis “Karel” odhaluje spojení ČSSD a TOP09 na finanční toky podnikatelské a justiční mafie!“ Článek, který počátkem dubna vyšel na protisystémovém dezinformačním webu Aeronet, si našel cestu do řetězových mailů, které mají ovlivnit nadcházející evropské volby. Funguje jako ukázka, jaký typ informací obsahují, jak jsou případně ověřeny a prostřednictvím jakých kanálů je lidé mezi sebou sdílejí.

Před posledními sněmovními volbami to byla smyšlená kauza lithium. Anonymně provozovaný zpravodajský internetový server Aeronet.cz po podpisu memoranda mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a společností přinesl zprávu, že podpis má přinést zisk ČSSD. Zpráva se vzápětí stala hitem sociálních sítí a řetězových mailů.

Podobně teď Aeronet vypustil 2. dubna článek „Svodka mafie: Vyšetřovací spis “Karel” odhaluje napojení ČSSD a TOP09 na finanční toky podnikatelské a justiční mafie!“.

Sdílet ho nebudeme, jen krátká anotace: Během vyšetřování mizí důkazní materiály, státní zastupitelství dává od všeho ruce pryč, do chapadel mafie jsou zapleteny nejvyšší špičky státní moci! Mafie ve spolupráci s politiky oškubala český stát o téměř 14 miliard korun! Výbušný vyšetřovací spis odhaluje financování politických stran skrze nastrčené firmy, fiktivní faktury a bílé koně!

 

 

Na bezmála 30 tisících znacích, což je zhruba dvojnásobek nejdelších časopiseckých textů, nabízí pozoruhodný slepenec informací a domněnek, které jsou dávány do senzačních souvislostí. Namátkou:

Odtajníme popisovou část tzv. spisu Karel, který přistál na stole bývalému řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi, ale i Lence Bradáčové. Oba dva ale spis potichu vrátili jak bývalému ÚOOZ, tak i ÚOKFK (nyní NCOZ).

V příběhu se hemží „cikán nakupující uran“, směnky Čepra, tajné operace BIS a dodávky zbraní Saddámu Husajn. To vše s jediným cílem, popsat, jak Miroslav Kalousek zakládal TOP 09.

Pokud by se zdatný žurnalista chtěl pustit do ověření celého rozsáhlého příběhu, s týmem pomocníků by snad mohl uspět v řádu měsíců. Tuto práci ovšem za něho odvedl Aeronet tím, že celý údajný spis bez jakéhokoli ověření (například kontaktování desítek zmíněných postav) prostě zveřejnil. Následuje prostor pro sdílení v mailech a na sociálních sítích.

Spojitost s volbami: nikoli náhodná

Mohlo by jít o příklad poněkud volné žurnalistické práce redakce Aeronetu, ať už za ní stojí kdokoli, kdyby samotný text neobsahoval pasáž, která spojitost s volbami bezděčně přiznává.

„Pravda a láska prochází žaludkem, říká se mezi lidmi. Jenže čeští politici mají ovšem kachní žaludek, který je mnohem odolnější než ten náš. Až nás během eurovolební kampaně začnou TOP09, její derivát STAN a ČSSD zahlcovat vzletnými frázemi o zodpovědném hospodaření státu a EU, podívejme se raději na to, jak se mafiánští podnikatelé napojení na tyto partaje napakovali během tří let částkou ve výši 13,5 miliardy Kč.“

Redakci HlídacíPes.org nyní oslovil jeden z čtenářů, který připojil řetězový mail obsahující vložený text z Aeronetu.

„Přeji dobrý den. Vaše práce a psaní o špatnostech má určitě smysl, ale tahle zpráva, pokud si ji přečtete celou a bude se zakládat na pravdivých skutečnostech, bude pro Vás asi velké sousto. Ale někde se dá určitě zjistit, jaká je skutečnost.“

Problém je samozřejmě v tom, že zjistit, jaká je skutečnost, je v reálném čase zbývajícím do voleb prakticky nemožné.

Řetězový mail, který šíří článek Aeronetu. Za povšimnutí stojí mailové adresy, na něž jsou doručovány (jména začerněna).

Pokud části textu serveru Aeronet zadáme do internetových vyhledávačů, můžeme si udělat i celkem přesnou představu o tom, kde byly dále sdíleny.

Původní odkaz na Aeronetu, Facebook, NWOO – staří dobří známí.

Za pozornost stojí vkládání textu Aeronetu do diskusních fór pod jinými texty.

Odraz na ruské síti V kontaktě, kterou dezinformátoři používají pro sdílení témat, která by na kontrolovaném facebooku mohla narazit.

Středočeské novinky, Královéhradecké novinky, Regionální novinky. Opět v diskusích.

Podle projektu Mapa médií, který dal dohromady sémiotik Josef Šlerka za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, patří server Aeronet mezi antisystémové, nebo chcete-li dezinformační weby. Sem řadí i zmíněný nwoo.org.

První zprávy, pod které potom patří i zmíněné regionalninovinky.cz se všemi jejich mutacemi (např. Královéhradecké novinky atd.), pak Šlerka řadí do kategorie politický bulvár. Tyto weby klasifikuje jako most mezi většinovými a antisystémovými médií. Poskytují platformu pro celé názorové politické spektrum, a to včetně názorů, které jsou již typické pro dezinformační weby.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Nejhorší na tom je, že tisíce, možná desetitisíce hlupáků to „sežere i s navijákem“….

 2. petrph napsal:

  Děkuji za info o zajímavém článku :))) No to víte, sám nemám čas abych sledoval podobný bulvár jako Aeronet, ale když mne na to upozorníte, rád si to přečtu.. :))))
  A hlavně teď pře volbama aby člověk věděl koho nemá volit :))))

 3. tonda napsal:

  Rozumný člověk má na věc svůj vlastní názor a nenechá se zblbnout, hlupáci skočí na špek,to je fakt. Ale čím více se zakazuje a pranýřuje, tím více vítězí hloupost. Nejlepší škola je “ facky od života, když si člověk nabije hubu svou vlastní hloupostí „, tak mě to učili rodiče a prarodiče. Jen dodám, že je to tak a nejlepší zkušenost.

  • skeptik napsal:

   V roce 1946 asi 36% voličů-hlupáků skočilo na špek a zvolilo si KSČ. Dostávali pak, jak píšete, facky od života. Bohužel spolu s nimi dostávali ty facky od života po více jak 40 let i všichni ostatní rozumní voliči, kteří KSČ nevolili. Tak nevím tondo, zda je ta vámi doporučovaná metoda opravdu tou nejlepší zkušeností.

 4. Frenki Hunter napsal:

  Otázkou je, kdo jsou ty hnojomety a kdo nejsou?! Mezi hnojomety patří také ti, kteří nás masírují stupidními reklamami o úžasné EU, bez které bychom asi dodnes lozili po stromech. Takové reklamy kupodivu neuvidíme v Německu, etc. byť i Německo je pobíračem dotací EU. Takže „hoď hnojometem….kdos bez viny“.

Přidávání komentářů není povoleno