Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Michal Šula / MAFRA / Profimedia,

Hloupé a plytké úplatky seniorům, univerzální práva prezidenta Zemana a konečně řešení ústecké otázky

PSÍ UŠI. Přijel k nám na víkend švagr a pronesl cimrmanovsky krásnou větu: „Přátelé, vzpomeňte si na mě. Já vám říkám, dojdou nám učitelé.“ To by nám jako vhodný úvod do studia současného Česka mohlo postačit, pojďme rychle k dílu.

 • Každý jednotlivý okamžik našich dějin má svou hvězdičku, tento týden jí byla bezpochyby ministryně asociálních věcí Jana Maláčová. Pozornost upoutala dnes už zlidovělým prohlášením na téma tzv. rouškovného, tedy volebního úplatku seniorům:

„Strašně mě unavuje otázka, jestli si to můžeme dovolit, nebo ne, a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme.“
(Jana Maláčová při zahájení senátorské kampaně ČSSD, 25. srpna)

Maláčovou unavuje rozpočet

Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak neuvěřím. Paní ministryni Maláčovou unavuje otázka, kde vezme peníze na ono nesmyslné "rouškovné". Mám dojem, že někteří vládní politici naprosto ztratili soudnost.

Zveřejnil(a) Marian Jurečka dne Čtvrtek 27. srpna 2020

Už o dva dny dříve, tedy v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi, dostal náš příběh důstojnou předehru. Na otázku moderátora, proč chce vláda přidat seniorům právě šest tisíc (nakonec byla částka upravena na 5 000 korun), Maláčová odpovídá:

„Pane redaktore, to, že přidáváme stejnou částku všem stejně, tak to znamená, že těm, co mají méně, přidáváme mnohem více.“

Relativita v dodavatelsko-odběratelských vztazích, o víc tu nejde. Co je ovšem důležité a pro kontext je třeba dodat, celá Maláčové citace z mítinku zní následovně:

„Já jsem se v neděli, když jsem byla v těch Otázkách Václava Moravce, tak jsem se musela strašně ovládat, abych panu Moravcovi neřekla, že už mě strašně unavuje ta otázka, jestli si to můžeme dovolit, nebo ne, nebo kde na to vezmeme. To je taková jako hloupá, podle mě, plytká diskuse, kde na to vezmeme.“

Vedle stojící Michal Šmarda a Lubomír Zaorálek uznale přikyvují. Závěr je tento: u Moravce se Maláčová ovládla, na mítinku už ne. Proč se ovládala? Věděla, že by řekla hloupost, kterou by slyšelo příliš mnoho nesprávných uší? A proč to na mítinku rozbalila naplno? Jistě, jde jen o to, ke komu kdo mluví. Každý má své publikum, v tomto smyslu slova Jany Maláčové nemusíme brát vážně. Stejně si v souladu s obecnými principy dělby moci zásluhy rozeberou Andrej Babiš s Alenou Schillerovou – a my to tedy zaplatíme. To už je ale jiný příběh.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Rozšířil se nám zde nový koncept univerzálních lidských práv, k dosud platným právům na svobodu projevu, shromažďování a sdružování a podobně přibylo právo přejít pokoj bez hole.

„Prostě se to stalo, pan prezident má právo na své soukromí, a pokud se rozhodl přemístit se ve vlastní vile bez ochranky, tak je to jeho právo.“
(kancléř Vratislav Mynář odpovídá na otázku, jak přišel prezident ke zlomenině ruky, Novinky.cz, 29. srpna)

Příliš sdílný nebyl ani hradní mluvčí Jiří Ovčáček:

„Pan prezident večer sledoval televizní zpravodajství a po ukončení nevyužil opory v podobě hůlky nebo pomoci ochranky, zakopl a zlomil si pravou paži.“

My i z těchto kusých informací chtě nechtě docházíme k závěru, že zdravotní stav panu prezidentovi neumožňuje naplnit jeho základní právo přemístit se z gauče do postele. Přejeme mu brzké uzdravení, aby jednání parlamentu o nezpůsobilosti vykonávat mandát čelil již v ucházející duševní a tělesné pohodě.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

 • Existuje základní pravidlo politického marketingu, které zní: Napadne-li tě slogan odkazující k nacistické éře, dej si facku a zapomeň na to. Ale ne. Na severu Čech kandiduje hnutí Lepší sever, které si tak nějak nenuceně pohrává se jmény svých kandidátů. Náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová chyby neudělá, s náměstkem hejtmana Martinem Klikou má kraj kliku, prostě takové slovní hříčky á la 3. třída ZDŠ. A co si tvůrci kampaně připravili pro bývalého boxera Lukáše Konečného? To neuhodnete.

Ústí nad Labem, srpen 2020

Člověk má být vždy veden čestnými úmysly, čili i my jsme zkusili prověřit možnost, že pan Konečný skutečně konečně přináší nějaká řešení a podobnost je zde čistě náhodná. Na stránkách Lepšího severu se k programu dočteme následující věty: „Náš kraj byl pro zbytek země po dlouhá desetiletí pouze zdrojem energie, odkladištěm nepřizpůsobivých občanů, krajem s rozvinutou prostitucí a korupcí. My už ale nechceme být skladiště České republiky!“

Ústí nad Labem, podzim 2018

Když si k tomu přičteme, že Konečný a Nechybová v posledních komunálních volbách kandidovali za hnutí UFO se sloganem „Město bez parazitů“, musíme smutně konstatovat, že náš optimismus byl přehnaný.

 • Pro oblíbený obrázek na konec, který vydá za tisíc slov, si tentokrát zajedeme do České Lípy. Kompozice, odkazy, celková nálada. Mimořádně vydařené dílko.

Zdroj: facebookový profil OV KSČM Česká Lípa

Tak klidnou mysl – a nevěšte hlavu, že už je konec léta. Ještě párkrát půjdou děti do školy a budou tu zase koronavirové prázdniny.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

19 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Tentokrát je to trochu násilné, ta vtipnost. A vyplachovat si ústa s těmi, kdo celý život poctivě pracovali a zasploužili se o všechno, co máme k užívání – dálnice, přehrady, bytový fond, i to ostatní, co bylo za 30 let rozkradeno,zlikvidováno a přímo zničeno, je trochu pokleslé.

  • martin napsal:

   jed se podivat treba do rakouska oskare, co „vybudovali“ tamni duchodci.
   v 1989 kdy komousi krachli, u nas nebyla dokoncena jedina dalnice, vetsina dalnic byla jen v naznacich, rakusaci meli svoji dalnicni sit vpodstate hotovou.
   mnozi „nasi“ duchodci, co vetsinu sveho zivota budovali socialismus, a z ceskoslovenska, jakozto z jedne z nejrozvinutejsi zeme na svete udelali zemi rozvojovou, by spis duchod nezaslouzili zadny

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Máte dědečka? Požádejte ho ať Vám poukazuje důchod na Váš účet. Že se v této krásné zemi může vyskytovat takové, no řekněme individuum, jako je ten, co se podepsal jako „martin“, je k neuvěření skličující a je mu právem co přát, aby …
    A tykání si od takvého toho „oného“ vyprošuji.
    Ještě poznámka : na začátku problému, když pominu sarajevský atentát provedený ve službách Velké Británie a jejího zájmu o ovládnutí Balkánu, stála Mnichovská dohoda Velké Británie, Francie, Německa a Itálie, nacistického Německa Hitlerova a fašistické Itálie Mussoliniho s demokratem Jeho veličenstva Jiřího VI, Arthuar Nevillea Chamberlaina a demokrata Édouarda Daladiera,premiéra Francie. Ale to je pro všechny po americku nepřeškolené Čechy známá věc.

    • martin napsal:

     deda se duchodu nedozil a babicce komunisti cmrndli duchod 4 stovky. predtim ji vsechno ukradli a to vcetne penez nasporenych na duchod, i kdyz jeste par hodin pred tim komunistickej lhar president zapotockej tvrdil ze zadna menova reforma nebude.
     vetsina duchodcu zila podle hesla socialisticky pracovat-socialisticky zit, tedy z ruky do huby. vetsina z nich pasivne slouzili aktivnim komunistum. ti aktivni jsou ted vysmati a dozivaji se vysokyho veku v klidu a bezpeci s vysokym duchodem jako jakes, strougal vajnar a to pres to, ze nechali strilet do lidi a pousteli na ne bojovy psi.
     nebyt tech aktivnich komunistu a pasivni vetsiny, mohli by si duchodci uzivat podobnych duchodu jako v rakousku – 40tis na nase a ne tretinu co maj.
     tady proste plati vic nez jinde stary prislovi – jak si kdo ustele, tak si lehne, a pro tebe to plati taky oskare

    • martin napsal:

     a oskare, zapomnel jsi na pakt ribbentrop-molotov uzavrenej mezi nacistickym nemeckem a komunistickym sovetskym svazem, kterej bezprostredne ved k vypuknuti ww2, prave dnes osmdestae prvni vyroci. a taky pripominam naslednou skoro dvouletou spolupraci nemeckych nacistu a sovetskych komunistu, coz nacistum pomohlo skoro dobyt Zapad. prvni vitezne bitvy nad nacisty se odehravaly v GB, a ne v CCCP.

     GB nikdy nebyla nadsena z doho, ze sudety pripadly ceskoslovensku a nasledny vyvoj predvidali, tak se nediv, ze za nas nebyli ochotni strkat ruce do ohne.
     a nakonec mnichov schvalili i soudruzi v CCCP, a i nasledny protektorat, cechy-morava, s cimz Zapad nesouhlasil nikdy.

   • Sam napsal:

    A co jste za vlády komunistů dělal vy, že jste neporadil lidem? Kdo od nás byl v Rakousku v roce 1968, zhrozil se bídy, jaká tam, mimo Vídeň, byla. Teprve zásluhou socialisty Bruna Kreiskeho a jeho zahraničních kontaktů Rakousko ekonomicky se prudce zvedlo. Ale o vyspělosti země nerozhoduje jen ekonomika, nýbrž také morálka obyvatelstva. Nikde jsem v tamním tisku nečetl, že by tam důchodcům někdo záviděl 2000 eur měsíčně, zato v ČR novináři závidí důchodcům i to, co vyberou z popelnic.

    • martin napsal:

     ja sem za komousu chodil do skoly.
     bida v rakousku byla v roce 1948 a az do 1955, kdy odtamtud odtahla ruda armad.a v ty dobe bylo HDP na hlavu v ceskoslovensku o neco vetsi nez v rakousku. o 34 let pozdeji, v 1989 melo rakousko HDP na hlavu 4x vetsi nez komunisticke ceskoslovensko. komousi z ceskolovenska udelali rozvojovou zem.
     kdyby v rakousku bylo tak zle, tak by tam v 1968 cesi tezko emigrovali

 2. petrph napsal:

  No, nerad bych někomu kazil radost, ale podobnou otázku „jak si to můžeme dovolit a kde na to vezmeme“ pokládali poslanci již dávno zapomenuté strany Věcí Veřejných, když měli hlasovat pro vládou smluvené církevní restituce s finanční náhradou 60 miliard.. Kupodivu se jim za vlády pana Nečase dostalo zcela demokratické odpovědi, posléze je z té koalice vyhodili.
  To se samozřejmě za spřátelené vlády ČSSD + ANO stát nemůže, neb vychází ze základní premisi moderního evropskeho státu, že zdroje jsou, protože si stát přece může půjčovat a zadlužovat se do budoucna, jak se vláda dohodne. V čemž tedy už úspěšně doháníme západní státy EU, což nám jistě přičtou k dobru..:)))))

  • martin napsal:

   komunisty ukradeny majetek se aspon z casti vratil puvodnim majitelum.
   60mld je proti tomu, ze tahle vlada dela 60mld sekyru kazdy mesic, pakatel

   • petrph napsal:

    Máte pravdu v tom, že těch právě vydlužených 500 miliard bylo dosud něco nepředstavitelného..

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Hloupe a plytke zvaneni – to jedine jde tomuhle oranzovemu mozku skvele. Proc si vybrala zrovna castku 14000? Protoze je to pekne kulaty milion duchodcu? Kolik je to v procentech? Jaky je prumerny duchod? Kolik duchodcu ma pod 10000? A ted z jinehio soudku – kolik vydelecne cinnych lidi ma pod 14000 cisteho? Kolik je to procent? Kdyz se p. Venezuele nelibi, ze (zakonne) valorizace nepomahaji tem nejchudsim, proc nezmeni vypocet z procent na absolutni castku? Mozna by si tahle spolecnost mela konecne uvedomit, co chce – skanzen s posvatnymi kravami (duchodci) nebo nejaky rozvoj? Kolik kilometru dalnic by se za rouskovne (penize vyhozene oknem) postavilo? Nakonec dopadneme tak, ze duchodce oblekneme do zlatych rouch (protoze na ne prece cely zivot poctive dreli) a my tady nazi zmrzneme (nebo se muzeme zahrivat zvysenou produktivitou prace).

  • Jos napsal:

   Řekl bych, že jakýkoliv mozek je lepší než ten váš nenávistný ! Máte vůbec alespoň elementární představu, kolik ti vámi tolik nenávidění důchodci v průběhu svého aktivního života do systému nasypali peněz? Zjevně nikoliv.

   • Eva Valentová napsal:

    pro p.Petra Kaminského…..milý pane, pracovala jsem od svých 19let (po ukončení střed.školy)vychovala 3 děti a také nadšeně začala po revoluci podnikat mezi prvními. Byla to tvrdá škola, ale pokud jsem chtěla kvalitní personál (koupili jsme si hotel a spláceli hypotéku 10 let)museli jsme ho také dobře zaplatit, tzn. na úkor našich platů kdy jsme si vypláceli minimum, ale veškerý personál plat dostával včas a v plné výši………tím chci říci, že ikdyž jsem celý život pracovala a odváděla státu to co se má, bohužel mám důchod jen těch 10.000kč …..tak si na nic nestěžujte, také si nestěžuji a musím se přizpůsobit…NEKRADU jako jiní!!!!!!

  • martin napsal:

   babis tvrdi, ze stavi kilometr dalnice za 150 mega, takze podle toho 100km dalnic.
   no, ve skutecnosti stavi v prumeru kilometr za 500mega, takze 30km. to je treba usek D11 za jaromere na polske hranice, kde budou polaci v roce 2023 a my zacneme (snad) stavet o rok pozdeji, takze trutnov ceka 3-4 roky dopravni armagedon, protoze cast dopravy co jde skrs nachod pujde centrem trutnova.
   anebo dokonceni dalnice z brna do mikulova a napojeni na viden.
   nebo dokonceni casti D3 z ceskych budejovic a napojeni na linec

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ústavní soud už jednou zrušil přílišnou solidárnost výpočtu důchodu a svým způsobem tak nařídil zvýšení záslužnosti a tím dokonce se některým důchodcům s nízkými důchody relativně důchod při dalším valorizacích snížil. Obraťte se, se svým „hloupým a plytkým žvaněním“ na Ústavní soud. Své nenávistné výlevy si nechte od cesty, všichni se bez nich obejdeme. Společnost česká je už rozeštvaná dost.

 4. Sam napsal:

  Někdo se narodil nesprávným rodičům, v nesprávné době na nesprávném místě, což je mu současnými budovateli lepších zítřků vyčítáno jako lenost

 5. Taoiseach napsal:

  Pokud jde o ty důchody, je vhodné si připomenout, že Polsko prošlo finanční krizí po roce 2008 poměrně nejlépe, což souviselo s domácí spotřebou. Ano, je třeba uznat, že polský vnitřní trh je téměř čtyřikrát větší než český a že Polsko je méně otevřené a proexportně orientované.
  Nicméně příspěvek důchodcům bezpochyby může domácí spotřebu zvýšit, protože důchodci si ty peníze nebudou cpát do štrozóku.
  Jen by ještě bylo třeba ještě ohlídat, aby si nekupovali polské potraviny, které jsou levné za cenu toho, že polští „zemědělci“ ignorují předpisy o dobrých životních podmínkách zvířat (terminus technicus) mnohem víc než naši. Ale to už je jiné téma…

  • martin napsal:

   propad u nas nebyl az o tolik vetsi nez v polsku a hlavne konsolidace verejnych prostredku vedla k prosperite a rozhazovani vlad ANO-CSSD-KSC.
   a 4x vetsi polsko pocita s letosnim koronavirovym schodkem v prepoctu 600mld korun, to by odpovidalo nasim 150mld.
   zlatej kalousek

   • Taoiseach napsal:

    Především v Polsku žádný propad v podstatě ani nenastal.
    Kalouskova restriktivní politika měla dva důsledky. Zaprvé měla ČR dobrý rating a mohla si půjčovat levně, čímž významně ušetřila na dluhové službě. Zadruhé krize, která v ostatních zemích trvala dva roky, trvala v ČR skoro pět let a růst přišel až za Sobotky. Chápu, že milujete jedny a nenávidíte druhé, takže to nechcete vidět (mimochodem, já nefandím ani ČSSD ani TOP a už vůbec ne ODS).
    Ovšem už jsme dost mimo téma, takže za sebe končím.

Přidávání komentářů není povoleno