Foto: Profimedia

HlídacíPes.org míří na TikTok. Vznikne databáze videonávodů, jak ověřovat informace

Napsal/a Jan Žabka 31. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská síť TikTok tuzemským médiím zatím uniká. Má totiž image prostoru spíše pro mladé a nejmladší publikum, které tam sdílí například taneční a podobná videa. TikTok ale může být i informačním kanálem nejen směrem k dětem a teenagerům. Právě to bude cílem projektu HlídacíPes.org „Vzdělávejme na TikToku“ v příštích měsících.

TikTok je sociální síť, která funguje na bázi krátkých videí. Podle červnového průzkumu Ami Digital Index jde o nejrychleji rostoucí síť v České republice. Využívá ji zhruba pětina občanů a mezi mladými lidmi do 30 let s ní má zkušenost každý druhý.

HlídacíPes.org chce proto českým uživatelům TikToku přiblížit problematiku dezinformací a informačního chaosu. V projektu s pracovním názvem „Vzdělávejme na TikToku“ jim nabídne vedle teorie i praktické návody, jak ověřovat informace.

Cíl: vzdělávat, nepoučovat

Půjde o tři typy obsahů. V krátkých rozhovorech experti v oblasti dezinformací popíšou například rizika, která s sebou falešné zprávy na internetu nesou, a vysvětlí rozdíly mezi jednotlivými typy falešných zpráv, od misinformací po hoaxy.

Videa ukážou také konkrétní způsoby, jak rozeznat dezinformaci od klasické zprávy. Po vzoru online databáze otevřených zdrojů mezinárodního investigativního týmu Bellingcat vytvoří veřejnou videodatabázi otevřených zdrojů.

Ta bude zájemcům sloužit jako soubor manuálů k využívání internetových nástrojů, které jim mohou posloužit při ověřování informací. Návody budou na konkrétních příkladech ukazovat, jak lze postupnými kroky odhalit zmanipulovanou fotografii či zjistit, kde bylo pořízené nedůvěryhodné virální video.

V rámci projektu vzniknou také interaktivní kvízy, na kterých si čeští uživatelé TikToku získané znalosti vyzkouší v praxi.

Spolupráce s prestižní agenturou EFE

Projekt, který finančně podpořil mediální inovační program Evropské unie Stars4media, redakce spustí v následujících čtyřech měsících, od září do prosince 2021.

Stars4Media je školící a výměnný program mezi mediálními profesionály a nezávislými novináři v celé Evropě. Jeho cílem je zlepšit jejich profesní dovednosti a podpořit mediální inovace v Evropě.

Důležitým prvkem evropského programu je také mezinárodní spolupráce a výměna zkušeností. Proto se na projektu „Vzdělávejme na TikToku“ bude podílet i španělská renomovaná tisková agentura EFE, konkrétně její ověřovací tým EFE Verifica.

Ten vznikl v roce 2019 a od loňského roku je součástí Mezinárodní faktcheckingové sítě IFCN, která sdružuje významná ověřovací média po celém světě. Obě redakce připraví videa ve vlastní jazykové mutaci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)