Foto: Profimedia

Hákový kříž za pět let. Srp a kladivo na beztrestné promenádě městem

Napsal/a Robert Břešťan 13. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Byla to 6. května v Plzni velká sláva. Městem projížděl americký konvoj, lidi mávali, v čele tank Sherman, za ním desítky historických vozů, džípů, obrněných vozidel, dobových armádních náklaďáků. Na krátký okamžik, a jen pro zraky nemnoha, se z jednoho krytého vozu vynořila malá vlajka s nacistickou svastikou. Má to své důsledky. Vede to ale znovu i k otázce, jak se tu stavíme k symbolům nejen nacistické, ale i komunistické totality.

Osobní důsledek je pro dvojici s vlaječkou s hákenkrajcem dosti nepříjemný: kromě toho, že se jejich blbý nápad rozmazává v médiích, se věci chopila i policie.

„Celou událost jsme důkladně prověřili a dvěma osobám jsme sdělili podezření ze spáchání přečinu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a přečinu výtržnictví spáchaných formou spolupachatelství,“ uvedla na síti X.

Zakuklený nácek, otevřený komunista

Dvojici v krajním případě hrozí až pět let vězení. Tak to prostě říkají paragrafy: Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, ten je ohrožen trestní sazbou od jednoho roku do pěti let.

Troufneme si tvrdit, že takto daleko to v případě plzeňského incidentu nedojde. Nápad to byl věru pitomý, o důvodech a hnutí mysli se třeba péčí policie dozvíme něco víc, nicméně zakuklený nácek by se asi zkusil vylíhnout jinak, než takto.

Incident ale opět vrací do debaty rozdíly, s nimiž se u nás stále pojímá propagace obou hrůzných a odpudivých totalit 20. století.

Ta komunistická to má u orgánů činných v trestním řízení dlouhodobě o dost lepší. Jako by snad byla méně odporná nebo vykazovala méně zavražděných, umučených a uvězněných. A hlavně, jakoby se na ni nevztahovaly příslušné paragrafy.

Komunisté se promenádují s vlajkami svého zrůdného totalitního režimu dlouhodobě, zcela otevřeně a beztrestně. Třeba jako v průvodu, který pár dní po plzeňských oslavách osvobození, 9. května, prošel Českými Budějovicemi.


Z mávání vlajek se srpem a kladivem se stalo zvykové právo, jakkoli je jasné, jaký a čeho je to symbol.

Režimy s miliony mrtvých

„Je to symbol, který vznikl v bolševické straně, vznikl v bolševickém státě, vytvoření tohoto symbolu bylo přímo zadáno bolševickou stranou, byl využíván kominternou a je jasné, že stejně jako u svastiky je to možné identifikovat s konkrétním politickým režimem, který má za sebou miliony mrtvých,“ shrnul to historik Petr Blažek už v roce 2006, když Senát hostil konferenci zaměřenou právě na symboly komunismu.

Dvojímu metru se tehdy na senátní diskusi divil i zkušený advokát, expert na trestní právo Tomáš Sokol. Citujeme příslušnou pasáž:

„Pro mne má zásadní význam to, že obecně i v politické rovině se klade rovnítko mezi nacismus a komunismus. Máme to tak i po legislativní stránce, a přesto v praxi dochází k situaci, které vůbec nerozumím. Ti, kteří nějakým způsobem demonstrují symboly nacistického režimu, jsou velmi briskně proskribováni (stavěni mimo zákon, pozn. red.), zatímco ti druzí, kteří používají symboly komunistického režimu, nejsou proskribováni vůbec. Důvody, proč se tak děje v oblasti správního nebo trestního práva, mi jasné nejsou a do této chvíle je nikdo nevysvětlil.“

Uplynulo dalších skoro dvacet let a stav trvá. Lze si to v případě zájmu snadno vyzkoušet v praxi. Kdo pochoduje v davu s rudým komunistickým praporem, tomu policie ještě udělá špalír. Kdo by se odvážil vykročit do ulice s praporem s hákovým křížem, skončí v klepetech takřka obratem.

Hákenkrajcem se – zcela správně – mávat nesmí, srpem a kladivem – zcela nepochopitelně – ano.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)