Glosa: Miloš Zeman špatně pracuje se zdroji a plácá, co kde uslyší. Ovčáček souhlasí

Napsal/a Robert Břešťan 11. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Jiří Ovčáček není celebrita, i když by to tak podle mediálního zájmu o jeho osobu mohlo vypadat.

Rozhovory s ním o něm samém jsou zbytečné. Podle všeho už ale natolik podléhá pocitu vlastní důležitosti, že zapomíná na to, od čeho je role mluvčího.

Ukazuje se to v interview v časopis Týden, který ve svém novém vydání čtenářům nabídl rozhovor právě s mluvčím Pražského Hradu Jiřím Ovčáčkem. Budiž.

Hlavní pozornost si ale mluvčí zaslouží za to, co neřekl.

Konkrétně na tuto otázku: „Miloš Zeman často špatně pracuje se zdroji. Někde od někoho něco slyší, okamžitě to někde řekne, pak se ukáže, že to není pravda. Je vysoce pravděpodobné, že žádný Peroutkův článek Hitler je gentleman prostě neexistuje. Vy opravdu věříte, že byste nějaký takový mohl nalézt?“

Ovčáček, zcela zaujat vlastní osobou, odpovídá: „Já tomu věřím, ale musím se především přesvědčit…“ Co pravil dále je už docela jedno.

Jeden by očekával, že mluvčí bude dělat svou práci, v první řadě zareaguje na tvrzení předcházející otázce a bude svého šéfa hájit podobně urputně jako doposud.

Není to samozřejmě snadné. Ostatně prohlášení novináře, že Miloš Zeman „špatně pracuje se zdroji, někde něco slyší a řekne to, i když se pak ukáže, že to není pravda“, je pravdivé a na řadě případů snadno doložitelné.

(Nejde jen o nešťastného Peroutku, ale i další výroky týkající se geografie, historie a vůbec faktografie… Prezident si zkrátka zakládá na tom, že své projevy pronáší spatra a podle toho to také dopadá.)

Jenže mluvčí jakékoli instituce má především, ne-li výhradně, mluvit právě jen a pouze za onu instituci, krýt šéfovi a firmě (v tomto případě Hradu) záda, poskytovat informace a případně řešit krizovou komunikaci (což je v případě pana prezidenta zapotřebí poměrně často).

Ovčáček, opojen zájmem o jeho vlastní názory (sic!), na to zapomněl a chtě nechtě veřejně odsouhlasil: pan prezident plácá, co ho napadne.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)