Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Graeme Maclean / Best Bobs / CC BY,

Glosa: Miloš Zeman špatně pracuje se zdroji a plácá, co kde uslyší. Ovčáček souhlasí

Jiří Ovčáček není celebrita, i když by to tak podle mediálního zájmu o jeho osobu mohlo vypadat.

Rozhovory s ním o něm samém jsou zbytečné. Podle všeho už ale natolik podléhá pocitu vlastní důležitosti, že zapomíná na to, od čeho je role mluvčího.

Ukazuje se to v interview v časopis Týden, který ve svém novém vydání čtenářům nabídl rozhovor právě s mluvčím Pražského Hradu Jiřím Ovčáčkem. Budiž.

Hlavní pozornost si ale mluvčí zaslouží za to, co neřekl.

Konkrétně na tuto otázku: „Miloš Zeman často špatně pracuje se zdroji. Někde od někoho něco slyší, okamžitě to někde řekne, pak se ukáže, že to není pravda. Je vysoce pravděpodobné, že žádný Peroutkův článek Hitler je gentleman prostě neexistuje. Vy opravdu věříte, že byste nějaký takový mohl nalézt?“

Ovčáček, zcela zaujat vlastní osobou, odpovídá: „Já tomu věřím, ale musím se především přesvědčit…“ Co pravil dále je už docela jedno.

Jeden by očekával, že mluvčí bude dělat svou práci, v první řadě zareaguje na tvrzení předcházející otázce a bude svého šéfa hájit podobně urputně jako doposud.

Není to samozřejmě snadné. Ostatně prohlášení novináře, že Miloš Zeman „špatně pracuje se zdroji, někde něco slyší a řekne to, i když se pak ukáže, že to není pravda“, je pravdivé a na řadě případů snadno doložitelné.

(Nejde jen o nešťastného Peroutku, ale i další výroky týkající se geografie, historie a vůbec faktografie… Prezident si zkrátka zakládá na tom, že své projevy pronáší spatra a podle toho to také dopadá.)

Jenže mluvčí jakékoli instituce má především, ne-li výhradně, mluvit právě jen a pouze za onu instituci, krýt šéfovi a firmě (v tomto případě Hradu) záda, poskytovat informace a případně řešit krizovou komunikaci (což je v případě pana prezidenta zapotřebí poměrně často).

Ovčáček, opojen zájmem o jeho vlastní názory (sic!), na to zapomněl a chtě nechtě veřejně odsouhlasil: pan prezident plácá, co ho napadne.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, a co to prostě vzít na vědomí a tím to celé hasne? Pan prezident nepíše vědecké práce, nepracuje správně se zdroji. Co někde uslyší, to zase někde jinde, bez záruky řekne. Naprosto stejně se chová při laické argumentaci 99 procent lidí. Kdyby si měl každý člověk předtím než řekne v laické diskuzi jakýkoli fakt, si ho ověřovat ve vědecké knihovně jak je to naprosto správně,tak by se toho asi namluvilo strašně málo.
  Mimochodem, docela by mne zajímalo jak tohle řeší média:)

  • Jan štrobl napsal:

   Myslím, že se mýlíte. Především laická argumentace je oxymóron stejně jako třeba demokratický socialismus. Argumentace musí být pravdivá a obecně ověřitelná. Používá-li někdo v diskusi nepravdivé nebo neověřitelné argumenty není diskutér, ale žvanil a je úplně jedno jde-li o pana prezidenta nebo pasáčka hus. Stejně tak se pak nejedná o diskusi, ale pouhé žvanění. Rozhodně si nemyslím, že se tak chová 99% lidí; tipoval bych tak 16-20% lidí, ale uznávám, že to závisí na tom, s jakými lidmi se člověk stýká. Jako ve všem zde záleží na etice. Když něco nevím, tak poslouchám argumenty ostatních a neblábolím. Když mne to zajímá nastuduji a příště argumentuji. Když přesto zablábolím, tak mi to obyčejně brzy dojde a omluvím se. Vaše otázka jak to řeší média Vás tak trochu degraduje na hlupáčka. Nejde přece o média, ale o morálku každého jednotlivého člověka.

  • Miroslav Dvořák napsal:

   petrph: To stále nechápete rozdíl prezident / novinář ? Jako občan bych měl 100% ně věřit slovům prezidenta, ten je jediný. Naproti tomu novinářů stovky a na mne je vybrat si ten správný názor. Dnešní doba mi umožňuje info z  celého světa. Hezký den přeji všem.

   • Jan štrobl napsal:

    No, znám spoustu prostých lidí, kteří i s minimálním vzděláním jsou moudří a slušní. Znám ovšem i spoustu prezidentů a všelijakých vůdců, pro které přídomek dobytek je urážka skotu. A za to, že svůj vlastní názor nemáte, ale musíte si ten správný vybírat Vás doopravdy lituji.

 2. Karel napsal:

  Miloš Zeman pracuje mnohem lépe naž blafující novináři

  • Zana napsal:

   Ano, zejmena, kdyz proleje hrdlo becherovkou 🙁 V posledni dobe nejak vypada a chova se stale jako pod vlivem.

 3. Helča napsal:

  petrph: S těmi 99% lidí máte snad i pravdu – jenže oni nejsou prezidenty republiky, to je právě jaksi ten rozdíl 😉

Přidávání komentářů není povoleno