Falešné zprávy na postupu. Zbrzdit je chce hackathon, FakeHacks – za pravdivé informace

Napsal/a Robert Břešťan 18. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Je středa večer a sál v Hybernské ulici v prostorách filozofické fakulty je slušně zaplněn. Jednak lidmi, kteří si přišli poslechnout zajímavé informace o fenoménu fake news, a pak i těmi, kdo proti falešným zprávám na internetu chtějí něco konkrétního udělat. Hodlají se zapojit do hackathonu FakeHacks.

Tento večer je zatím pouze přípravnou fází, brainstormingem, „ideathonem“ – sítem nejrůznějších nápadů na to, jakými metodami, aplikacemi, programy či postupy se šíření a vlivu fake news bránit.

Které z nich se skutečně podaří dotáhnout do konce, naprogramovat, „nakrmit“ daty a výhledově dostat k uživatelům internetu, to ještě není zdaleka jasné.

Nemáme patent na pravdu

Samotný hackathon začíná v pátek 19. ledna a potrvá následujících 24 hodin (HlídacíPes.org vám z něj v následujících dnech nabídne videoreportáž Terezy Engelové, pozn. red.).

Akci pořádá technologická společnost Ackee, ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Nadací Open Society Fund Praha. Partnerem akce je i HlídacíPes.org.

„Jedná se o zhruba 24hodinovou akci, při níž programátoři ve spolupráci s datovými analytiky, designéry a žurnalisty intenzivně pracují v týmech, každý na vlastním projektu. Cílem je vytvořit aplikace, které pomohou s problematikou fake news,“ vysvětluje Petra Knýblová ze společnosti Ackee.

Rozlišit pravdivé a nepravdivé informace není v éře sociálních sítí, falešných účtů, řetězových mailů a existence celého spektra médií jednoduché, ani pro mediální profesionály.

„Ani my nemáme patent na pravdu. Chceme se ale zaměřit nejen na monitorování či odhalování fake news, ale také na ověřitelnost šířených informací, jejich dokládání fakty a zdroji a na edukaci spjatou s kritickým myšlením,“ dodává Knýblová.

Příspěvek od „ajťáků“

Konkrétní zadání neexistuje, téma i řešení je ryze na účastnících hackathonu, obvykle programátorů, studentů technických škol či počítačových nadšenců.

Datové sety, s nimiž budou účastníci pracovat, poskytne například Česká tisková kancelář, k dispozici bude inteligentní analyzátor velkých textů, za kterým stojí Geneea, a nástroj SocialWatch pro monitoring sociálních sítí, online diskuzí a webů společnosti Dataweps.

„Klasicky technologicky zaměřených hackathonů je celá řada, my jsme chtěli ten náš uchopit trochu jinak a provázat ho se společensky prospěšnou akcí. Fake news je obrovský světový problém a dotýká se i ČR. Přemýšleli jsme, jak bychom mohli jako ajťáci přispět, a hackathon vidíme jako fajn řešení,“ vysvětluje za organizátory svou motivaci Martin Půlpitel, generální ředitel Ackee.

Do hlasování o prospěšnosti projektu se může zapojit po hackathonu také veřejnost prostřednictvím hlasovacího systému, který poskytne Prezident 21. Vybrané projekty a výsledky hlasování budou veřejně k dispozici.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)