Facebook, Google a spol. mají důsledněji potlačovat rasistické, xenofobní a nenávistné příspěvky

Napsal/a -pes- 14. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Internetové společnosti mají sice za úkol odstranit nelegální obsah ze svých stránek, nevědí si však rady s tím, jak určit hranici mezi porušováním zákona a právem na svobodu projevu.

Představitelé více než dvaceti internetových společností včetně velikánů jako jsou Google, Facebook, Microsoft, Twitter a Amazon přijeli před několika dny do Bruselu, aby diskutovali s Evropskou komisí o nelegálním obsahu na internetu.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz, autoři původního textu: Catherine Stupp, Aneta Zachová 


Komise na ně totiž tlačí, aby ze svých webů rychleji odstraňovaly rasistické, xenofobní a nenávist podněcující příspěvky.

Začalo to již v roce 2016 přijetím tzv. etického kodexu, podle kterého mají internetové společnosti nahlášené příspěvky co nejrychleji zkontrolovat a v případě potřeby smazat.

Dodržování kodexu je sice dobrovolné, internetoví giganti jako je Facebook, Twitter nebo YouTube se k němu ale zavázali.

Uvidíme na jaře

Od té doby Komise nepředstavila žádnou novou legislativu. Eurokomisaři však varují, že pokud nebudou firmy nelegální obsah rychle odstraňovat, bude muset k regulaci přikročit.

Rozhodnutí, zda návrh k regulaci vydá, či nikoli, má Komise prozradit letos na jaře. Tlak na omezování nenávistných příspěvků ale sílí.

Příkladem je německý zákon účinný od 1. ledna, který nutí firmy nelegální obsah okamžitě mazat pod hrozbou pokuty v řádu desítek milionů eur.

S nesprávným internetovým obsahem chce bojovat i Francie. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že připravuje návrh zákona, který by zakázal šíření falešných zpráv.

Nová opatření ve dvou největších členských státech EU dávají Evropské komisi příležitost, aby zvýšila tlak na internetové společnosti.

Z poslední zprávy o pokroku v odstraňování nelegálního obsahu vyplývá, že Microsoft, Google, Facebook a Twitter odstranily 59 % nenávistných příspěvků, které jim uživatelé sítí nahlásili. Komisi to ale nestačí. Chce, aby firmy reagovaly rychleji.

Eurokomisařka Věra Jourová, která se jednání v Bruselu účastnila, má v nadcházejícím týdnu v plánu prezentovat nejnovější statistiky týkající se právě odezvy zainteresovaných firem na nelegální obsah. Následně se bude Komise rozhodovat, zda se vrhne do příprav nové legislativy.

„Necháváme všechny možnosti otevřené,“ doplnil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopoulos.

Při setkání s podniky Avramopoulos mimo jiné připomenul teroristické útoky v Německu, Francii, Velké Británii, Švédsku, Španělsku a Finsku. Podle něj byl při útocích internet zneužit, neboť teroristé skrze něj nacházeli spojence a mohli se lépe koordinovat.

Řekněte, co je nelegální

Podle Juliana Kinga, eurokomisaře pro bezpečnostní unii, by se do skupiny firem, které Komisi hlásí pokrok v odstraňování nelegálního obsahu, měly zapojit i malé a střední podniky.

Zdroje EurActiv.com navíc uvedly, že Komise v současné době hledá způsob, jak menším podnikům s kontrolováním a mazáním nebezpečného obsahu pomáhat. Ne všechny firmy si totiž mohou dovolit zaměstnance, který by výskyt nelegálního obsahu hlídal.

Dalším eurokomisařem, který s firmami jednal, je Andrus Ansip, zodpovědný za jednotný digitální trh. Ansip stejně jako jeho kolegové upozornil, že nelegální obsah nemizí dostatečně rychle, na druhou stranu ale požádal společnosti, aby odhalovaly a odstraňovaly nelegální obsah dobrovolně.

Samy firmy ale nemají jasno v tom, kdy je obsah nelegální, a kdy nikoli. Kvůli zákonům, které zavedlo Německo, je pak na ně kladena až příliš velká zodpovědnost.

„Pro Evropskou unii je to špatný příklad,“ kritizoval německý zákon Bernhard Rohleder, výkonný ředitel Bitkomu, asociace reprezentující v Německu firmy Google a Facebook.

„Interpretace základních práv na svobodu projevu a práva získávat informace by neměla zůstávat na soukromých firmách,“ pokračoval Rohleder.

Výkonní ředitelé firem také upozornili Evropskou komisi, že existují různé druhy nelegálního obsahu, přičemž jen některé z nich, například nenávistné projevy, jsou pro jejich zaměstnance jednodušší na rozpoznání.

Společnosti proto požádaly eurokomisaře, aby ujasnili, co všechno do nelegálního obsahu spadá. Zda to má být formou nové legislativy, zůstává otázkou.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je Iseco.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)