Skutečná tvář AfD aneb Hitler pod maskou. Alegorický vůz na karnevalu v Düsseldorfu. Foto: Profimedia

Extremismus německých přátel Okamury. „Nemáme dost informací,“ zní z SPD

Napsal/a Vojtěch Berger 15. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Když před pár dny vyšlo najevo, že na jedné z akcí mládežníků Alternativy pro Německo se fantazírovalo o zřízení ghett pro migranty a Židy, byla to nepříjemná zpráva i pro českou SPD Tomia Okamury. Ta už má téměř rok s „Junge Alternative“ družbu, ačkoli je mládež AfD v několika spolkových zemích řazena německou kontrarozvědkou mezi extremistické organizace. Tyto vztahy udržuje zejména šéf pražské SPD Josef Nerušil. Ten tvrdí, že o zmíněném čerstvém incidentu „nemá dost informací“.

Loni v listopadu se mládežníci AfD a jejich sympatizanti vydali na pěší výlet kolem saského Budyšína. Po cestě navštívili několik památníků válečných obětí. Účastníci nesli prapory Junge Alternative a po cestě se vedly také rozhovory – jak zjistily dvě novinářky televize RTL, které se akce zúčastnily v utajení.

„Nejdřív bych je prostě internoval. Mají povinnost pracovat. Mohly by se zřídit třeba dílny. Aby dostali najíst a měli střechu nad hlavou, musejí samozřejmě podat nějaký výkon,“ citují novinářky jednoho z účastníků, podle nějž by podmínky pro internované byly natolik neúnosné, že by nakonec z Německa sami odešli.

Anebo jiná „úvaha“ pronesená cestou: „Vyžaduje to určitou ochotu k násilí v německém národě. (…) Jako stát bych hledal dobrovolníky, kteří jsou v nouzi připravení střílet i na ženy a děti.“

Právě kvůli podobným excesům sleduje už několik let spolek Junge Alternative i jeho mateřskou stranu AfD německá kontrarozvědka. Mládežníci strany jsou tajnou službou považováni za prokazatelně extremistickou organizaci hned ve čtyřech východoněmeckých spolkových zemích, právě včetně Saska.

Teprve před pár dny soud v Kolíně nad Rýnem odmítl námitky Junge Alternative, která se proti označení „extremistická“ bránila. Rozsudek ještě není pravomocný.

„Zachování německého národa v jeho etnické podobě s možností vyloučení ‚etnicky cizích‘ (jedinců) je centrální politickou myšlenkou Junge Alternative. To je porušení lidské důstojnosti, která zahrnuje principiální rovnost všech lidí,“ konstatoval soud. „Žadatelé o azyl a migranti jsou obecně podezíráni a znevažováni. Imigranti jsou obecně označováni za parazity a zločince nebo jinak znevažováni,“ popisuje mládežníky AfD dále.

Prima víkend v Ústí

Právě se saskou, ale také s bavorskou pobočkou Junge Alternative od loňska spolupracuje i česká SPD. Aktivní je v tomto směru hlavně pražská buňka hnutí Tomia Okamury. Její zástupci pozvali například zástupce bavorské Junge Alternative loni v dubnu na seminář do Prahy a později je navštívili v Mnichově.

Za pozornost však stojí především společný seminář pražské SPD a Junge Alternative ze Saska – tedy stejné organizace, na jejíž „procházce“ se mluvilo o ghettech pro Židy a migranty a o střílení do žen a dětí. Obou zmíněných akcí se podle veřejně dostupných fotografií zúčastnil například člen předsednictva saské Junge Alternative Lennard Scharpe. V Ústí byli i další členové vedení saské pobočky.

Saští mládežníci AfD si loni v červnu pronajali sál v hotelu v Ústí nad Labem a posléze si na sociálních sítích pochvalovali „pěkný víkend v Česku“. Už tehdy přitom považovala německá kontrarozvědka Junge Alternative za extremistické sdružení. Straně Tomia Okamury to však nevadilo – a nevadí ani dnes.

SPD: Extremismus ne, ale AfD si poslechneme

„Nemám dostatek informací, abych se mohl se znalostí věci vyjádřit, nejprve si v duchu audiatur et altera pars vyslechneme stanovisko zmíněných organizací,“ odepsal předseda pražské SPD Josef Nerušil na dotaz HlídacíPes.org, zda strana nevidí jako problém partnerství s extremistickou organizací v Německu – i ve světle čerstvých výše popsaných zjištění.

Mládežníci z AfD nejsou jediní němečtí spojenci Okamurovců, kteří musí u soudu vysvětlovat narážky na nacistickou éru. Hrozbě pokuty čelí i poslanec AfD českého původu Petr Bystroň. Ten se zapojil v Česku do kampaně SPD a hnutí Trikolóra před volbami do Evropského parlamentu.

„Hnutí SPD se vůči extremistickým formám prosazování zájmu v jakékoliv podobě jasně vymezuje, ať už se jedná o islamismus, antisemitismus nebo jakoukoliv formu tzv. zeleného terorismu,“ říká Nerušil.

Sama Junge Alternative vidí v infiltraci dvou novinářek na jejich akci rukopis tajné služby. A i když RTL tvrdí, že zástupci mládežnické organizace AfD přinejmenším některé zmíněné extrémní výroky slyšeli a nic proti nim nepodnikli, hnutí to odmítá a celou kauzu označuje za koordinovanou mediální kampaň.

Další problém poslance Bystroně

Podobně se AfD brání proti lednové aféře, která v zemi vyvolala masové demonstrace proti pravicovému extremismu a proti straně samotné.

Investigativní redakce Correctiv přinesla důkazy o soukromé schůzce několika politiků AfD s extremisty a jejich sympatizanty v hotelu v Postupimi, kde mluvili mimo jiné o vypuzení milionů lidí s migračním původem ze země. Nejen místem konání poblíž nechvalně proslulého Wannsee, ale především obsahem schůzka připomínala plány etnických čistek nacistů.

Následné celostátní protesty proti AfD také prozatím zastavily její postupný nárůst preferencí a strana v průzkumech spadla o několik procentních bodů.

Mládežníci z AfD navíc nejsou jediní němečtí spojenci Okamurovců, kteří musí u soudu vysvětlovat narážky na nacistickou éru. Hrozbě pokuty čelí i poslanec AfD českého původu Petr Bystroň. Ten se zapojil v Česku do kampaně SPD a hnutí Trikolóra před volbami do Evropského parlamentu. Sám je na druhém místě evropské kandidátky AfD, a může tak prakticky najisto počítat se zvolením.

Bystroň před časem zveřejnil na Twitteru koláž, která ukazovala některé vysoce postavené německé politiky se zdviženou rukou v póze částečně připomínající nacistický pozdrav. Už dříve ho kvůli kontaktům s extremistickou scénou, například takzvaným Identitárním hnutím, sledovala bavorská kontrarozvědka.

Hlavní tvář identitářů, Rakušan Martin Sellner, byl i na zmiňované schůzce s AfD v Postupimi. Bystroň kdysi o identitářích prohlásil, že by měli být pro AfD „tím, čím byli kdysi Greenpeace pro stranu Zelených“.

Petr Bystroň má pověst muže s výbornými kontakty k pravicovým radikálům v Evropě či USA, ale třeba i směrem do Ruska či Srbska. Vůči své rodné zemi však coby poslanec zodpovědný mimo jiné právě za vztahy s Českou republikou působí natolik kontroverzně, že se skupina českých i německých poslanců rozhodla vzájemné vztahy utužovat napříště bez něj.

Loni v listopadu se proto v Praze vůbec poprvé sešla platforma parlamentních i regionálních českých a německých politiků, kterou svolal další člen skupiny Bundestagu pro vztahy s Českem, Slovenskem a Maďarskem Jörg Nürnberger. Pozvánku do skupiny nedostala ani AfD, ani její tuzemští partneři z SPD.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)