Pražská SPD na návštěvě u Alternativy pro Německo v Mnichově (srpen 2023). Foto: se souhlasem SPD Praha

SPD se v cizině učí, jak vyhrávat volby. Kontakty chce zúročit „na vládní úrovni“

Napsal/a Vojtěch Berger 10. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Ještě před pár lety Tomio Okamura na Václavském náměstí mával příznivcům spolu s Marine Le Penovou, Geertem Wildersem a dalšími známými tvářemi evropské takzvané „vlastenecké“ scény. Letos, necelý rok před dalšími eurovolbami, je SPD ve svých zahraničních kontaktech podstatně méně okázalá. Přesto si její čerstvé navazování vazeb v Německu a Rakousku vysloužilo i pozornost českého ministerstva vnitra. Kontakty Okamurovců totiž zahrnují i extremisty.

Zástupci pražské buňky SPD v doprovodu některých členů stranické mládežnické organizace „Mladí espéďáci“ v minulých měsících několikrát vyrazili do zahraničí – mimo jiné do Vídně nebo Mnichova.

Čerstvá zpráva ministerstva vnitra o extremismu za první pololetí letošního roku konstatuje, že cílem těchto zahraničních kontaktů byla kromě jiného také mládežnická organizace strany Alternativa pro Německo – Junge Alternative. „Německý Spolkový úřad na ochranu ústavy přitom stranu označil ve vazbě na pravicový extremismus za ‚podezřelý případ‘, mládežnickou organizaci pak přímo za pravicově extremistickou,“ připomíná vnitro.

V červnu hostili Okamurovci stranický dorost AfD ze Saska na vícedenním semináři v Ústí nad Labem.

Kontakty navazovala SPD i v Rakousku na červnovém sjezdu „Svobodné mládeže“, tedy mládežnické organizace strany Svobodných. Ta v Rakousku už řadu měsíců vede průzkumy preferencí. Svobodní jsou stejně jako AfD partnerskou stranou SPD v rámci europarlamentní frakce Identita a demokracie.

„Novinář“ ve službách SPD

Složení české delegace bylo vždy podobné. Nechyběli v ní šéf stranického institutu SPD a pražský zastupitel Josef Nerušil, další člen zastupitelstva Prahy Milan Urban a také další výrazná tvář Okamurovců v Praze Jan Čížek.

Ten vydával dříve pro SPD volební noviny přes společnost Strategic Consulting, firmu však předloni prodal a dnes působí jako komentátor v periodiku Naše Praha. Právě tam se také nedávno objevil text věnovaný tomu, co si vlastně SPD od zahraničních návštěv deset měsíců před volbami do europarlamentu slibuje.

„Německá AfD, česká SPD a rakouská FPÖ (Svobodní) se začínají družit. Zástupci místních organizací se pravidelně potkávají na společných konferencích a workshopech, kde si předávají zkušenosti z politiky. Cíl je vyhrát eurovolby a změnit EU,“ stojí v perexu redakčního článku bez uvedení konkrétního autora.

Čížek sám sebe tituluje jako „novináře“, němečtí hostitelé z AfD ho však v příspěvcích na sociálních sítích o srpnové návštěvě z Prahy představili jako „referenta pro práci s veřejností a management kampaně“.

„Sjezd úrovní daleko převyšoval to, co známe u podobných stran v ČR. Projevy super. Seznámili jsme se s jejich nově zvoleným předsedou Maximilian Weinzierl, který to dělá zatraceně dobře. Jak řekl, levičáci se po Evropě houfujou pořád, tak teď se budeme evropsky scházet i my slušný lidi,“ pochvaloval si před časem na Facebooku zmiňovanou návštěvu v Rakousku u mládežníků FPÖ nedaleko Vídně.

Od Ruska ke Klausovi

Zatím poslední výjezd SPD do Mnichova organizoval Jurij Kofner, spolupracovník AfD v Bavorsku s ruskými kořeny a aktuálně i jeden z kandidátů Alternativy v podzimních zemských bavorských volbách. Kofnerovy vazby na Rusko HlídacíPes.org už dříve podrobněji popsal zde.

Kofner je mimo jiné dlouholetým zastáncem a propagátorem takzvaného neo-eurasianismu, který zjednodušeně řečeno prosazuje myšlenku eurasijské říše „od Dublinu po Vladivostok“ ovládané Ruskem, a jehož hlavním hlasem je kremelský ideolog Alexander Dugin.

Kofnerem vedená mnichovská nevládní organizace „Centrum pro kontinentální spolupráci“ dříve prostřednictvím přednášek nebo odborných publikací usilovala o „osvobození Evropy od americké hegemonie“ a o ukončení „velké výměny autochtonního evropského obyvatelstva masovou migrací mimoevropských národů“.

Dnes již nefunkční web institutu mezi svými partnery uváděl moskevskou vysokou školu MGIMO nebo ruskou Radu pro mezinárodní záležitosti, kterou spoluzakládalo ruské ministerstvo zahraničí a v jejímž vedení je třeba mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Kofner se také dříve pochlubil selfie s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a zúčastnil se Valdajského fóra, které bylo donedávna chápáno jako jedna z hlavních platforem pro šíření ruského vidění světa.

Na webu Rady je stále dostupná i Kofnerova přednáška, kterou pronesl v Mnichově v roce 2017. I ta nabízí vhled do jeho uvažování: „Rusko, díky uchovávání své kulturní a historické identity, včetně té evropské, se na pozadí dekadentní Evropy stává více a více evropským než Evropa sama. To samé platí pro východní Evropu (Polsko, Maďarsko), ale v menší míře.“

Před několika dny v projevu na sjezdu AfD v Magdeburgu, kde strana odhlasovala svou evropskou kandidátku, Kofner prohlásil, že „Německo je zemí obsazenou USA“ a že je třeba „přejít do útoku“. K přítomným novinářům dodal: „Samozřejmě jen mírovými a demokratickými prostředky.“

V Mnichově delegaci SPD přivítal i poslanec Bundestagu a aktuální dvojka kandidátky AfD pro eurovolby v příštím roce Petr Bystroň. Ten před čtyřmi lety pomáhal se zahraničními kontakty tehdy nově vznikajícímu hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, dnes je v kontaktu s hnutím Tomia Okamury. K podpoře SPD se ostatně mezitím přihlásil i Václav Klaus senior, s nímž Bystroň dlouhodobě udržuje čilé kontakty. S Klausem se letos v Praze sešel i zmíněný Jurij Kofner.

Až budeme vládnout

Co konkrétně od zahraničních návštěv SPD čeká, naznačil ve zmíněném textu na webu Naše Praha předseda pražské SPD Josef Nerušil:

„Nejde nám jen o vzájemnou výměnu zkušeností jak politicky posílit, ale i o navázání kontaktů, které se nám jednou podaří zúročit i na vládní úrovni,“ řekl Nerušil.

I když současné kontakty SPD v Německu a Rakousku nemají takový politický a mediální výtlak jako někdejší monstrózní akce na Václavském náměstí s Marine Le Penovou a spol., může partnerství s AfD či Svobodnými i na nižší úrovni posloužit v příštích eurovolbách Okamurovcům jako výtah k moci. Kromě Svobodných totiž momentálně v průzkumech boduje i AfD, která se v posledních týdnech drží na pozici druhé nejsilnější strany v Německu nad dvaceti procenty hlasů.

Pokud by se tato čísla nakonec skutečně příští rok přetavila i ve volební výsledek ve volbách do Evropského parlamentu, pomohlo by to i dlouhodobě stagnující SPD. I kdyby sama ve volbách neposílila, pro voliče SPD by jako vzkaz nepochybně stačilo, že posílila alespoň „vlastenecká fronta“, jejíž jsou Okamurovci součástí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)