Pavučiny byznysu: Expremiér Topolánek po odchodu z politiky stále bohatne

Napsal/a Robert Břešťan 16. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Mirek Topolánek je i po odchodu z politiky vytížený muž. I proto nyní prodává svůj poloviční podíl v investiční společnosti European Capital Partners Investments (ECPI). Jak sám říká, aby měl čas věnovat se svým dalším projektům.

Podíl v ECPI získá člen managementu společnosti Michal Pavlas. Jak to tak v podobných případech bývá, cena transakce je neveřejná.

Podle samotného Mirka Topolánka, v letech 2006 – 2009 českého premiéra a bývalého předsedy ODS, bylo jeho politické působení vlastně omyl. Jak říká, přirozeným prostředím je pro něj byznys. Zároveň však připouští, že své kontakty z působení v politice využil i zpeněžil.

EPH, J&T, Křetínský, Palcr…

„Odprodej mého podílu je plně v souladu s původně nastavenou strategií, v rámci které bylo mým primárním cílem pomoci ECPI využít moji rozsáhlou bázi kontaktů na tuzemské a mezinárodní investory. Interně jsme dospěli k závěru, že jsem tento cíl splnil a nastal správný čas na prodej mého podílu,“ oznámil oficiálně Topolánek.

Topolánek tak v ECPI dlouho nepobyl. Společnost spoluzakládal v lednu 2013 a plánem bylo během 3,5 roku proinvestovat kolem 2,5 miliardy korun. Sektorově skupina cílila hlavně na energetiku, strojírenství a reality.

Tedy na oblasti, které jsou Topolánkovi dlouhodobě blízké. Zůstává v nich aktivní i nadále. Je předsedou Teplárenského sdružení ČR, v prosinci 2014 se stal manažerem monopolního slovenského přepravce plynu Eustream. Ten patří do Energetického průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského a finanční skupina J&T, s nimiž má Topolánek dlouhodobě dobré vztahy.

Je například předsedou dozorčí rady Elektráren Opatovice z impéria EPH, lobbisticky se angažuje v možnosti prolomení limitů těžby hnědého uhlí.


Pavučiny byznysu: Křetínský stále při chuti. V energetice dohání ČEZ


Hlavní Topolánkovou spojkou ve skupině J&T je dlouhodobě její spolumajitel Dušan Palcr. Už v roce 2008 v pozici českého premiér letěl na dovolenou na Sardinií soukromým tryskáčem J&T. O rok později využil firemní letadlo i na cestu na mediálně proslulou dovolenou v Berlusconiho vile.

Topolánek mimo jiné manažersky působí ve výrobci řídicích systémů pro petrochemii VAE Controls. Firmu VAE spoluzakládal už v roce 1991 a před vstupem do politiky v ní působil v pozici generálního ředitele a předsedy představenstva.

„Zdaleka nevíte, co všechno dělám. Teď jedu do Vídně, včera jsem byl v Sofii na pracovní skupině nejvyšší úrovně. Každý den jsem někde. Mám toho hodně. Je třeba říct, že v té Ostravě (VAE) už nemám takovou angažovanost, protože to časově nezvládám. S klukama jsem dohodnut, že teď mi dají trochu pokoj,“ řekl před časem pro časopis Téma Topolánek.

Reality za velké milióny

Letos v březnu Topolánek získal 100 % podíl (od známého pražského právníka Jana Šťovíčka) ve společnosti Eliášova 922 s.r.o., která má jako předmět podnikání uveden pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a vlastnila (a vlastní) i byt v Bubenči, v němž Topolánek žije.

Do rekonstrukce bytu dal podle svých slov sedm miliónů korun. „Byl na to úvěr. Firmu jsem koupil za 200 tisíc korun i s tím úvěrem, který splácím,“ citoval nedávno Topolánka týdeník Téma.

Kromě toho dostavuje i sídlo ve středočeské obci Útěchvosty nedaleko Ratají nad Sázavou. Topolánek přiznává, že původní rozpočet ve výši 15 miliónů poněkud podcenil (v roce 2008 si na stavbu vzal osmimiliónovou hypotéku).

Do velké politiky vstoupil v roce 1996 coby čerstvě zvolený senátor na Ostravsku. V prosinci 2002 byl zvolen předsedou Občanské demokratické strany. V letech 2002–2004 byl místopředsedou Senátu.

Ve volbách roku 2006 získal poslanecký mandát a jako volební lídr vítězné ODS byl prezidentem Klausem opakovaně pověřen sestavením vlády. V letech 2006–2009 byl předsedou vlády České republiky. Nezbytným doplňkem po jeho boku byl po celé roky v politice lobbista Marek Dalík.

Byznysové vztahy Mirka Topolánka zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.

Jednoduchý graf vazeb Mirka Topolánka

(zahrnuje i podíl v ECPI, jehož prodej Topolánek oznámil) 

Topolánek 1112

Plný graf vazeb Mirka Topolánka

Topolánek5

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)