
Evropský trh se brání spekulacím na trhu s energiemi. Rizik blackoutu se to ale netýká
Svítit, topit, vařit – lidé v EU to považují za samozřejmé, ale úplně samozřejmé to není. I obor energetiky Evropská unie na společném trhu upravuje a reguluje. Třeba prostřednictvím revize nařízení původem z roku 2011 REMIT II a týká se „integrity a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií“. Cílem je posílit dozor nad energetickými trhy v EU, reagovat na problémy, jakými byla energetická krize vyvolaná ruskou válkou proti Ukrajině či na vývoj nových technologií…
Bruselská setba, podcast serveru HlídacíPes.org se tentokrát věnoval nařízení zaměřeném na transparentnost velkoobchodního trhu s energií.
Podcast připravují šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan a Kamil Blažek, advokát a partner právní kanceláře Kinstellar.
Poslechněte si jej zde, či podcast odebírejte ve svých oblíbených podcastových aplikacích.
Mimo jiné se dozvíte:
- EU chce snížit závislost na ruském plynu a od roku 2022 dováží více LNG z USA nebo Kataru a dalších zemí. Jak REMIT II pomáhá zajistit, že tyto obchody jsou férové a přehledné, jak slibuje?
- Co bylo hlavním impulsem pro přijetí aktualizace REMIT II? Byl to hlavně dopad energetické krize, nebo hrají roli i dlouhodobější cíle EU, jako Green Deal?
- Nařízením se zavádí i přísnější pravidla pro účastníky trhu. Musejí třeba hlásit více typů transakcí, včetně mimoburzovních obchodů, musí zveřejňovat vnitřní informace třeba o výpadcích dodávek nebo změnách kapacit. Pro energetické firmy, u nás třeba ČEZ, znamená REMIT II tedy i více hlášení a transparentnosti. Má to ale nějaké dopady na spotřebitele?
- Důvodem, proč nařízení REMIT II vzniklo byla energetická krize po začátku války na Ukrajině. Prudký růst cen plynu a elektřiny odhalil některé slabiny v dohledu nad trhem a také, jak se píše v odůvodnění, spekulativní chování některých obchodníků… Jak může bránit spekulacím?

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

EU zmírňuje emisní normy pro automobilky. Některé přecházejí na zbrojní průmysl

Když chtěl Pepa vědět, kolik bere Franta, měl smůlu. Nově na to bude mít nárok
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Jediná krize je Green Deal. Až vše utichne, všichni budou čile obchodovat s Rusem. Každá ekonomika na světě potřebuje dostupnou energii ,a co nejlevnější. Na CNG není ekologického vůbec nic, je to pouze v hlavách vypatlanců EU. Sedí tam intelektuální a populistický odpad, který podělal celou Evropu. Jen tak dál, soudruzi.
Nevidím jediný důvod obchodovat s Ruskem. Je to ten nejnespolehlivější obchodní partner který existuje. Kdepak, s Ruskem NIC společného.
…ale my s Ruskem neobchodujeme, protože nemáme s ním (prakticky) žádné smlouvy, vyjímkou byl ČEZ s Gazpromem na dodávky plynu jako záložního zdroje pro Dětmarovicce.. A právě s ním se ČEZ soudil a vyhrál, ale my ČR ty ruské dodávky jen „ústně“ deklarujeme – tedy lež…
Naprostý souhlas, jen energetická politika by asi stačila vyvážit všechna negativa odchodu z EU. Jinak, pochopitelně, zlé, leč dobře informované, jazyky konstatují, že ten „katarský“ plyn je z Ruska, jen papírově předělaný a podstatně zdražený. Druhá věc je, že Katar není o moc sympatičtější než Rusko, spíš naopak.