Španělsko při masivním blackoutu, který zemi postihl na konci dubna. Foto: Profimedia

Evropský trh se brání spekulacím na trhu s energiemi. Rizik blackoutu se to ale netýká

Napsal/a Robert Břešťan 29. května 2025
FacebookXPocketE-mail

Svítit, topit, vařit – lidé v EU to považují za samozřejmé, ale úplně samozřejmé to není. I obor energetiky Evropská unie na společném trhu upravuje a reguluje. Třeba prostřednictvím revize nařízení původem z roku 2011 REMIT II a týká se „integrity a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií“. Cílem je posílit dozor nad energetickými trhy v EU, reagovat na problémy, jakými byla energetická krize vyvolaná ruskou válkou proti Ukrajině či na vývoj nových technologií…

Bruselská setba, podcast serveru HlídacíPes.org se tentokrát věnoval nařízení zaměřeném na transparentnost velkoobchodního trhu s energií.

Podcast připravují šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan a Kamil Blažek, advokát a partner právní kanceláře Kinstellar.

Poslechněte si jej zde, či podcast odebírejte ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Mimo jiné se dozvíte:

  • EU chce snížit závislost na ruském plynu a od roku 2022 dováží více LNG z USA nebo Kataru a dalších zemí. Jak REMIT II pomáhá zajistit, že tyto obchody jsou férové a přehledné, jak slibuje?
  • Co bylo hlavním impulsem pro přijetí aktualizace REMIT II? Byl to hlavně dopad energetické krize, nebo hrají roli i dlouhodobější cíle EU, jako Green Deal?
  • Nařízením se zavádí i přísnější pravidla pro účastníky trhu. Musejí třeba hlásit více typů transakcí, včetně mimoburzovních obchodů, musí zveřejňovat vnitřní informace třeba o výpadcích dodávek nebo změnách kapacit. Pro energetické firmy, u nás třeba ČEZ, znamená REMIT II tedy i více hlášení a transparentnosti. Má to ale nějaké dopady na spotřebitele?
  • Důvodem, proč nařízení REMIT II vzniklo byla energetická krize po začátku války na Ukrajině. Prudký růst cen plynu a elektřiny odhalil některé slabiny v dohledu nad trhem a také, jak se píše v odůvodnění, spekulativní chování některých obchodníků… Jak může bránit spekulacím?
Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)