Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
DortmundQuer via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Evropa: nejrasističtější místo světa, píše web Světového ekonomického fóra

Útoky na Středoevropany, především na Poláky v Británie bezprostředně následující po vyhlášení výsledků referenda o brexitu mají svůj kontext. Rasismus je v Evropě na vzestupu.

Upozorňuje na to text publikovaný na stránkách Světového ekonomického fóra. 

Odvolává se na data ze zprávy Evropské komise proti rasismu a netoleranci podle níž jsou klíčovými trendy roku 2015 růst antiimigračních nálad a islamofobie. Souvislost s migračním vlnou do Evropy i s teroristickými útoky, jaký byl mimo jiné ten lednový v Paříži, je zřejmá, připouští zpráva.

Na vzestupu je ovšem podle zprávy i antisemitismus: “Úroveň antisemitismu a počet antisemitských útoků v Evropě v roce 2015 opět vzrostl.“

„Není to tedy rozhodně poprvé, co se sebeobraz Evropy jako otevřené a tolerantní části světa střetává s odlišnou realitou,“ podotýká autorka textu na WEF Stéphanie Thomson.

Poukazuje při tom na na srovnávací studii Pew research o počtu útoků na náboženské minority v Evropě a ve zbytku světa.

pewras

Za hlavní příčiny tohoto vývoje označuje teroristické útoky v Evropě spáchané islamisty, největší imigrační vlnu od dob druhé světové války a také pokračující ekonomické problémy v některých evropských zemí a trvající úsporná opatření.

I v souvislosti s nedávno skončivším mistrovstvím Evropy ve fotbale pak nabízí zajímavý graf z průzkumu společnosti YouGov mezi fotbalovými fanoušky v různých zemích světa s otázkou, zda „je ve vaší zemi ve fotbale rasismus vážným problémem.“

fotras

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Funtom napsal:

  Opět jsem zmaten klasifikací útoku na Poláky v UK jako rasistického útoku. Mám za to, že jde o záměnu za xenofobii.

 2. ČERT napsal:

  REAKCE K „FANTOM NAPSAL“: K otázce vztahů Angličané versus Poláci a „rasismus“ to může být složité. I když jsou si příslušníci obou národů vizuálně víceméně podobní, tzn. běloši světlejšího typu, lze např. mluvit také o germánské či anglosaské rase na jedné a slovanské rase na druhé straně (ostatně, dosti markantní je rozdíl jazykový).

  • caligula napsal:

   mylite si narod s rasou … v anglicku ide o etnicku neznasanlivost, nie rasovu .. nema to teda nic s rasizmom a uz vobec nie s xenofobiou .. kedze poliaci nie su pre anglicanov nic nezname .. europa je dost rozmanita svojou nadnarodnou strukturou .. mame slovansku vetvu, germansku a romansku .. ktore maju svoje podskupiny , neviem preco niekomu tato rozmanitost nestaci a potrebuje ju zasíe..rat africko arabskym obohatenim ktore je dost nerozmanitne

 3. Hana napsal:

  Pro anglosaskou sféru opravdu mohou být Slované vnímaní jako ne-běloši. Koncept bílé rasy se tam tvořil poněkud jinak – ono je to taky něco, co se furt mění. A taky Brity v rámci anglofonní sféry ovlivňuje USA.

Přidávání komentářů není povoleno