DortmundQuer via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Evropa: nejrasističtější místo světa, píše web Světového ekonomického fóra

Napsal/a -pes- 20. července 2016

Útoky na Středoevropany, především na Poláky v Británie bezprostředně následující po vyhlášení výsledků referenda o brexitu mají svůj kontext. Rasismus je v Evropě na vzestupu.

Upozorňuje na to text publikovaný na stránkách Světového ekonomického fóra. 

Odvolává se na data ze zprávy Evropské komise proti rasismu a netoleranci podle níž jsou klíčovými trendy roku 2015 růst antiimigračních nálad a islamofobie. Souvislost s migračním vlnou do Evropy i s teroristickými útoky, jaký byl mimo jiné ten lednový v Paříži, je zřejmá, připouští zpráva.

Na vzestupu je ovšem podle zprávy i antisemitismus: “Úroveň antisemitismu a počet antisemitských útoků v Evropě v roce 2015 opět vzrostl.“

„Není to tedy rozhodně poprvé, co se sebeobraz Evropy jako otevřené a tolerantní části světa střetává s odlišnou realitou,“ podotýká autorka textu na WEF Stéphanie Thomson.

Poukazuje při tom na na srovnávací studii Pew research o počtu útoků na náboženské minority v Evropě a ve zbytku světa.

pewras

Za hlavní příčiny tohoto vývoje označuje teroristické útoky v Evropě spáchané islamisty, největší imigrační vlnu od dob druhé světové války a také pokračující ekonomické problémy v některých evropských zemí a trvající úsporná opatření.

I v souvislosti s nedávno skončivším mistrovstvím Evropy ve fotbale pak nabízí zajímavý graf z průzkumu společnosti YouGov mezi fotbalovými fanoušky v různých zemích světa s otázkou, zda „je ve vaší zemi ve fotbale rasismus vážným problémem.“

fotras

 

Čtěte též

4 komentáře

 1. Funtom napsal:

  Opět jsem zmaten klasifikací útoku na Poláky v UK jako rasistického útoku. Mám za to, že jde o záměnu za xenofobii.

 2. ČERT napsal:

  REAKCE K „FANTOM NAPSAL“: K otázce vztahů Angličané versus Poláci a „rasismus“ to může být složité. I když jsou si příslušníci obou národů vizuálně víceméně podobní, tzn. běloši světlejšího typu, lze např. mluvit také o germánské či anglosaské rase na jedné a slovanské rase na druhé straně (ostatně, dosti markantní je rozdíl jazykový).

  • caligula napsal:

   mylite si narod s rasou … v anglicku ide o etnicku neznasanlivost, nie rasovu .. nema to teda nic s rasizmom a uz vobec nie s xenofobiou .. kedze poliaci nie su pre anglicanov nic nezname .. europa je dost rozmanita svojou nadnarodnou strukturou .. mame slovansku vetvu, germansku a romansku .. ktore maju svoje podskupiny , neviem preco niekomu tato rozmanitost nestaci a potrebuje ju zasíe..rat africko arabskym obohatenim ktore je dost nerozmanitne

 3. Hana napsal:

  Pro anglosaskou sféru opravdu mohou být Slované vnímaní jako ne-běloši. Koncept bílé rasy se tam tvořil poněkud jinak – ono je to taky něco, co se furt mění. A taky Brity v rámci anglofonní sféry ovlivňuje USA.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies