Ekonomická diplomacie jako závoj pro zájmy prezidenta Zemana

Napsal/a Vít Borčany 25. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Detailní pohled na velvyslance, které ve svém funkčním období zatím jmenoval prezident Miloš Zeman, ukazuje rozpor mezi jeho výroky a realitou.

Verbálně se na podpoře proexportní zahraniční politiky vláda s prezidentem i levice s pravicí bez problémů shodne. Jaká je ale ona podpora ve skutečnosti?

Ekonomická diplomacie byla jedním z hlavních témat loňské porady velvyslanců a tituláři se jí budou věnovat i tento týden, kdy v Černínském paláci probíhá jejich letošní setkání.

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) při zkoumání životopisů českých velvyslanců zjistila, že za poslední rok se jich v úřadu vystřídalo hned 28 a mnozí z nich v prioritních zemích české exportní strategie.

Ekonom? Podmínka jen někdy

Prezident Zeman pravidelně zdůrazňuje ekonomickou erudici jako kritérium pro jmenování velvyslanců.

I premiér Sobotka vloni během porady vyzval velvyslance k aktivní podpoře ekonomických zájmů a ministr Zaorálek jejich silnější angažmá podpořil, nesouhlasil však s myšlenkou, že musí být nutně ekonomy.

Ostatně touto agendou je zpravidla pověřený obchodní rada a dokázat provázanost mezi ekonomickým vzděláním velvyslance a schopností přitáhnout investice a posílit export je velmi obtížné.

Avšak současný stav vzbuzuje dojem, že Zemanovo kritérium bylo jím samým v posledním roce používáno selektivně.

Jak si jinak vysvětlit, že z 31 současných velvyslanců v prioritních a zájmových zemích exportní strategie dokončilo ekonomické vzdělání pouze 9 z nich a další 4 mají za sebou praxi v soukromém sektoru?

Když se na věc podíváme ještě detailněji, v těchto zemích se od loňska vystřídalo 13 velvyslanců, které jmenoval prezident. Navzdory svým opakovaně zdůrazňovaným požadavkům pouze 3 velvyslanci studovali zahraniční obchod a jeden působil v soukromém sektoru.

Prezidentské nevěsty

I kdybychom přijali pochybnou argumentaci, že „každý velvyslanec má být především ekonom“, tak osoby s příslušnou kvalifikací a zkušenostmi nejsou vysílány do míst, která byla vymezena jako perspektivní odbytiště pro český export.

Nabízí se i jiné vysvětlení. Totiž že ve skutečnosti „ekonomická erudice“ slouží pouze jako závoj pro prosazení prezidentských „nevěst“ do zahraničí.

Tato rétorika je tedy spíše nástrojem politikaření se jmény velvyslanců, než upřímnou snahou podpořit domácí byznys a přilákat investory.

Před dalšími velvyslaneckými vdavkami by měla zůstat veřejnost bdělá. Zeman si v minulosti své nominanty pomocí tohoto argumentu již prosadil, ale hmatatelné výsledky se zatím nedostavily.

infografika_final_cz

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)