Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Zahájení předvolební kampaně SPD do Poslanecké sněmovny. Ochranka vlevo. Foto: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia
,

Dvojí metr Tomia Okamury: od „pracovitých a schopných Afghánců“ po „muslimské uprchlíky trpět nebudeme“

Ještě před dvěma měsícI Tomio Okamura tvrdil, že Afghánistán je země „bohatá na schopné a pracovité lidi“. Dnes předseda hnutí SPD nechce v Česku strpět ani jednoho z „muslimských migrantů“, které vláda v rámci pomoci někdejším spolupracovníkům české armády z Afghánistánu evakuovala. I tento příklad potvrzuje to, jak Okamura své názory a hodnoty upravuje podle toho, jaký vítr fouká od jeho voličů.

Tomio Okamura necelé dva měsíce před volbami nenechává nic náhodě a ve videovzkazech voličům na svém Facebooku jde rovnou k věci: „Já jenom doufám, že když už je sem teda vláda vzala, my s tím absolutně nesouhlasíme, pakliže SPD bude v říjnu ve vládě, budeme to řešit hned. Je to za měsíc a půl, aby tady žádný z těchto muslimských, islámských migrantů nezůstal. Jestli chtějí do Německa, ať jdou do Německa, ale ať nezůstávají u nás. Říkám to na rovinu.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Díky tomu, co se děje, tady začnou minimálně po Praze už chodit zahalení lidé,“ varuje Okamura. Je to přitom jen pár týdnů, co na stejném facebookovém profilu dokázal slovo „Afghánistán“ vyslovit mnohem vřelejším tónem.

„Afghánistán je pro mnoho z nás velmi vzdálená země, ale pro nás Čechy a Moraváky je vzdálená jen zeměpisně, jelikož naše srdce jsou historicky u sebe,“ řekl v červnu při zahájení česko-afghánského obchodního a investičního fóra.

„Naše země, Afghánistán i Česká republika, si mohou vzájemně skutečně být velmi užitečné. Jakkoli je dnes Afghánistán země z části postižená letitými válkami, je to současně země velmi bohatá. Bohatá na schopné a pracovité lidi,“ pokračoval Okamura s tím, že cílem posilování česko-afghánské obchodní výměny je i to, „abychom snížili migraci z této země do Evropy, jelikož pakliže tam bude mír, bezpečí a stabilita, tak budou mít méně důvodů odcházet jinam“.

Muslimové místo Romů

Jenže situace v Afghánistánu se za poslední týdny dramaticky změnila, kontrolu nad státem převzalo hnutí Tálibán, západní země evakuují své vojáky, diplomaty i místní spolupracovníky a budoucnost země zůstává jednou velkou neznámou.

Tomio Okamura si proto nyní vzpomněl na osvědčená hesla z let 2015 až 2016, kdy Evropou procházela velká migrační vlna kvůli válce v Sýrii. Některé země jako Německo, Švédsko či po určitou dobu také Rakousko uprchlíky přijímaly bez výraznějších omezení.

V té době si Okamura uvědomil, že protiislámská rétorika má z pohledu volebních zisků ještě lepší potenciál než ta protiromská, kterou sám původně často používal.

Mimochodem, sám šéf SPD začátkem letošního roku plánoval cestu do Afghánistánu. Nakonec se kvůli špatné bezpečnostní situaci a pandemii covidu neuskutečnila. Okamura se každopádně nijak netajil tím, že čilejší ekonomická spolupráce podle něj pomůže oživení afghánské ekonomiky tak, aby Afghánci měli méně důvodů migrovat do Evropy.

Měli by zůstat doma

Za zmínku stojí i to, že Okamura si intenzivnější kontakty s Afghánistánem sliboval od nového afghánského velvyslance v Praze Šáhzáda Gul Arjóbího; odkazoval třeba na afghánskou nostalgii po českých trolejbusech. Podle Okamury byl nový ambasador „akční člověk“.

O pár měsíců později, tváří v tvář postupu radikálních islamistů v Afghánistánu, se velvyslanec pro česká média nechal slyšet: „Nechci pracovat pod vlajkou Tálibánu. Nikdy.“

Ambasador také v rozhovoru pro server iRozhlas s odkazem na situaci lidí jako jsou afghánští tlumočníci pro českou armádu dodal, že „pro ty, co pracovali pro vládu, mezinárodní organizace nebo armádu je to strašlivá situace“.

Tomio Okamura to však s odstupem několika měsíců a s vidinou blížících se sněmovních voleb vidí jinak: „Jsou z kulturně totálně odlišného prostředí, které nemá respekt k našim hodnotám, ženám, občanským svobodám atd., a proto by měli zůstat doma.“ Jeho vlastní červnové výroky o schopných a pracovitých lidech už podle všeho neplatí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

32 komentářů

 1. petrph napsal:

  Právě naopak, on to pan Okamura „vidí“ pořád úplně stejně.
  A tím že “ Afghánistán je země „bohatá na schopné a pracovité lidi“ mínil právě a jen „pokud zůstanou pracovat v Afghánistánu.

  O tom že by se měli přesunout pracovat k nám, pochopitelně nemluvil. Ono to totiž ani nejde, jak zní litera zákona „..Žadatel o mezinárodní ochranu nesmí po dobu 6 měsíců od příjezdu (podání žádosti) pracovat vůbec a potom pouze pokud získá platné povolení /vydávané (za značně specifických podmínek..)

  Tudíž – a jak je jistě shoda, jedna věc je čistě humanitní hledisko, dostat ty ohrožené z dosahu Talibanu , ovšem věc druhá, „kam tady s nimi“, pokud jich bude větší počet (a z jiné kultury), a tuto politickou zodpovědnost musí na sebe politici převzít – a rozhodně se jí nezbaví tím, že budou házet špínu na Okamuru..

  Btw, a co mne ani i tak nepřekvapilo, Jestli se i tady sotva před týdnem psalo o nax 30-i 50 lidech (tlumočníci s rodinami), tak nyní už se píše že jich bylo dovezeno 170, ovšem další s rodinami si stěžují médiím, že se do těch našich letadel nevešli..no a dnes, už se v médiích, příiznává, že těch našich tlumočníků bylo vlastně několik stovek krát počty členů jejich rodin, a jsme už řádově někde úplně jinde, než se na počátku tvrdilo…

  • A. S. Pergill napsal:

   V podstatě souhlas. To, že je někdo pracovitý a pilný se prostě míjí s tím, zda se úspěšně zařadí do naší společnosti (jemu naprosto cizí) nebo nikoli. I když je jasné, že ochota a schopnost pracovat ho k tomu kýženému cíli přece jen trochu posunují. Problém může nastat (a ze západních zemí EU to vidíme jasně) s následující generací, která může procházet krizí identity (nejsou ani Češi, ale ani typičtí obyvatelé země, z níž přišli jejich rodiče) a skončit u radikálního islámu. Předejít se tomu asi dá, ale musí se na to myslet a vytvořit pro prevenci něčeho takového podmínky, i právní.

   Afghánistán je prostě těžký průšvih, zhroucení „prozápadní“ státní moci ihned po odchodu části vojsk NATO ještě větší. Faktem je, že my jsme významnou část „svých“ Afghánců odvezli, zatímco řada západních států, včetně Německa se na své lidi totálně vybodla.

   • petrph napsal:

    Jestli jen k tomu závěru, ono se v těch nyní útržkovitých a bombatisckých zprávách těžko orientuje (média se na tom vyžívají jako na kovidu), ale třeba Merkelová prohlásila, že právě Německo své lidi stáhlo už v předstihu. Takže i proto dnes ta prázdná letadla.
    A ten rozpor, je v tom, na co tu upozorňuju pořád, západní státy měly připravené nějaké seznamy svých nejdůležitějších spolupracovníků a tlumočníků, pro ty měli připravenou evakuaci, a tu (by) zvládly.
    Jenomže, teď chtějí evakuovat, a stojí u letiště, masy lidí, mezi nimi určitě řada těch co kdy kde (během těch 20 let) spojeneckým vojákům cosi přeložili, s velkými rodinami a křičí MeToo, MeToo,..a když je nepustí vojáci, stěžují si tam novinářům a neziskovkám, a ti to pak publikují, toho se pak doma chytí opozice a elity..atd, naprosto typický politicko-mediální chaos.

    Jinak aby bylo jasné , já ty lidi chápu že chtějí emigrovat, a je mi jich líto. Jenomže, tohle je právě ta zodpovědnost západních politiků, aby dokázali říct, „tyto svoje vybrané lidi budeme evakuovat /resp. už jsme udělali), a tyto už ne, a to si doma obhájili.

    Mimochodem, že to musím tak tvrdě napsat, i v této souvislosti zmiňovaný Sir Winton zachránil stovky židovských dětí (a díky mu za to) , jenomže jejich rodiče /a další příbuzné/, tady musel nechat – ty už Velká Británie odmítla přijmout, i když věděla že je tím odsuzuje k smrti…

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, „okamůra to vidí pořád úplně stejně“. A to tak, že je jedno že mění názory tak často, že dnes neví co říkal včera, důležité je, že mu to sype.

  • A. S. Pergill napsal:

   Řečeno velmi ošklivě: I Adolf Eichmann byl pracovitý a schopný člověk. To samé Heydrich. A chtěli bychom někoho takového zde?

 2. Tondach napsal:

  Okamura bude opravdu dobrý ministr vnitra nebo zahraničí, že ano! Dokonce bude mít jednotnou politiku s prezidentem, především ve vztahu k NATO …. hlavně, že tam nebude Hamáček, že, tupci hlupci!

  • Pavel napsal:

   Ano, jeden tupec větší než druhý. Rozdíl mezi nimi není žádný.

 3. Pavel Liška napsal:

  Obě teze se nevylučují. Pracovitý a „schopný“ afghánský migrant může být dokonce mnohem větším nebezpečím pro náš stát, než líný a neschopný. O riziku dřímajícím ve druhé či třetí a další generaci se nemusíme zmiňovat.
  To nic ovšem nemění na tom, že o lidi, kteří s námi stáli na jedné straně konfliktu se musíme postarat a přijmout je. To je naše morální povinnost. Není jich zase tak moc, abychom je nedokázali prověřit a eventuálně je mít pod dohledem.

 4. Antonin Kania napsal:

  ….jediná naděje pro naši zemi, je pan Okamura….fandím mu a volím SPD !!

  • A. S. Pergill napsal:

   Obávám se, že máte do značné míry pravdu. Prostě řečeno, mezi stranami usilujícími letos o přízeň voličů nikdo s rozumnou šancí dostat se do poslanecké sněmovny a současně lepší v tom, co jednak nabízí, jednak lze reálně očekávat, že bude dělat, prostě není.
   Je to tristní, ale je to tak.

  • Tondach napsal:

   „Věř a víra tvá tě uzdraví“ se taky říká! A taky to nefunguje!

   • Pavel Liška napsal:

    Slyšel jste někdy o „placebo“ efektu Tondach ?

  • Dr. B napsal:

   Zkuste si porovnat představy a vize toho, jak by měla vypadat zdravá česká společnost proklamované stranou SPD s tím, co v předválečných letech hlásala NSDAP. Jen tak pro zajímavost. Možná se nebudete stačit divit 😉
   Hezký den.

   • A. S. Pergill napsal:

    Obávám se, že každý, kdo hlásá „zdravou společnost“ musí více-méně hlásat to samé. Zejména při konfrontaci se silami, které ji chtějí zlikvidovat. ať už v reálu, nebo jen jako vize nepřítele.

 5. P. Radosta napsal:

  Hlavní úkol SPD: Zabránit přeměně Česka ve druhé Švýcarsko!!!

  Drazí soudruzi a soukmenovci, vážení bezpartijní!

  My všichni komunisti a putinisti víme, jaká DĚSIVÁ HRŮZA panuje ve Švýcarsku, druhdy bohaté a klidné zemi: Dnes prostě Árijec nemůže vyjít z domu, aniž by byl prakticky okamžitě přepaden, znásilněn, zavražděn, rozřezán do šašliků resp. kebabu a sežrán.
  Proč v tom „slavném“ Švajcu panuje taková hrůza?
  No protože Švýcaři od 80. let minulého století svoji zemi OTEVŘELI BĚŽENCŮM!!!!!
  Dnes je tam skoro 40% obyvatelstva (!!!!!) s kořeny kdesi v Tramtárii, viz např. http://www.bfs.admin.ch/bfs/en/home/statistics/population/migration-integration/by-migration-status.html
  (Omlouvám se všem roduvěrným Čechům za odkaz na stránky v jazyce imperialismu a demokracie, ale ti nevzdělaní Švýcaři opravdu neumějí ani česky, ani rusky, vážně ne.)

  A právě ti běženci způsobují všechnu tu hrůzu, to nám dá náš jednotně-zemědělsko-družstevní rozum. A taky ta bláznivá švýcarská referenda, fujtajfl!
  To se ve Velikém Rusku ani ČLR ani KLDR stát prostě nemůže, že.
  Proto musíme MAXIMÁLNĚ urychlit náš návrat do Asie, z té prožluklé Evropy, plné tragikomických evropských hodnot.

  „Bratrská internacionální pomoc z 21. srpna 1968 zachránila naši vlast před euroamerickou okupací, před hrůzami EU, NATO, kapitalismu a demokracie!“

  P. Radosta

  • A. S. Pergill napsal:

   1. Otevřeli zemi jen těm, kteří k nim jdou legálně, podle patřičných procedur.

   2. Noví obyvatelé se musí přizpůsobit švýcarskému způsobu života. I sousedé na ně sepisují materiály, spolurozhodující o tom, zda dostanou nebo nedostanou trvalý pobyt, nebo dokonce občanství.

   3. Noví obyvatelé jsou velice razantně ve svém konání omezováni jak celostátními, tak i kantonovými a místními zákony (Švýcarsko je konfederace a je v něm tudíž pro nás dost nepřehledná soustava zákonů lokálně omezené působnosti). A mají zde i docela silný represívní systém, který ty zákony prosazuje.

   Pokud bychom opatření ve smyslu bodů 2 a 3 zavedli u nás, mohli bychom si dovolit těch imigrantů také víc. Ovšem, jediný, kdo za něco takového bojuje a má šanci se dostat do parlamentu, je Okamura. A pokud bychom to zavedli, tak bychom museli nejspíš nastavět pár nových blázinců pro „bojovníky za lidská práva“, kteří by to psychicky neustáli.

   • P. Radosta napsal:

    Přesně tak, drahý soudruhu a soukmenovče Šimůnku-Pergille!
    Švýcaři jsou opravdu tak hloupí, že přijímají běžence LEGÁLNĚ, v rámci svých nepochopitelných zákonů a pravidel. A to mají k dispozici referendum, jímž by mohli nejen změnit své zákony, ale i svou vlast etnicky vyčistit – pěkně po česku, že.
    Jenže oni nééé, že prý přijímání běženců je jedna z nejvyšších evropských hodnot vůbec, blázni jedni blázniví.

    No, postihl je trest Velebné Matky Přírody, za to jejich šílenství: Ta DĚSIVÁ bída a násilí, panující na celém území Švýcarska, je opravdu tak poučná, že my voliči ANO, KSČM a SPD tam vůbec nemusíme jezdit, abychom celé neštěstí viděli na vlastní oči, že.

    Mimochodem, drahý s.s. Šimůnku-Pergille: Že Ty jednou svým čtenářům prozradíš pravé jméno a původ onoho svého Conana, hmm?
    Že jednou napíšeš – konečně, že Conan je ve skutečnosti Čech, jeden z potomků slavného Bivoje?
    Ano, náš slovanský silák přišel do cizích zemí včas, jako legendární vojska z dávných kronik, zašlápl padouchy a osvobodil lid.
    A na otázku „Co to děláš?“ odpověděl prostě: „Konám!“ Tamní nevzdělanci mluvili česky velmi špatně, takže si slovo „konám“ vyložili jako jméno nedostižného hrdiny – a bylo!

    Čest a Nazdar!

    P. Radosta

    • A. S. Pergill napsal:

     O legální vstup do naší země (a kterékoli země EU) se může ucházet kdokoli. Stačí, když si podá žádost v první bezpečné zemi (a, obávám se, EU je obklopena výlučně bezpečnými zeměmi, snad s výjimkou středomoří). Tak to upravují již několik desítek let mezinárodní úmluvy, které Německo tím masovým přijetím imigrantů bez příslušných procedur k jejich legalizaci hrubě porušilo. Ale on to byl německý politik, co prohlásil, že zákony nebo smlouvy jsou jen „cáry papíru“, že? Takže v tom mají jakousi tradici.

 6. vlad napsal:

  Asimilace muslimů nikdy nikde neproběhla, oni si vytvoří své skupiny, které budou fungovat skrytě a bez jakýchkoli pravidel státu, v kterém žijí. Stačí se podívat na Francii, Belgii, Švédsko a jiné státy, které v dobré víře přijaly muslimské uprchlíky. Všude narostla kriminalita a vznikly zony, kde se bojí i policie zasáhnout. Z Belgických islámských buněk se rekrutovali teroristé, kteří zabíjeli nevinné lidi. Islám se nikdy nepřízpusobí kultuře a zvyklostem jiného státu, vždy bude proti němu.
  Až vybuchne v Praze nebo jinde nějaká bomba nebo auto srazí lidi na chodníku s výkřikem „Alláhu akbarr,“ bude pozdě. Právě pro bezpečnost Evropy je nutné zastavit migraci, ať je odkudkoli. Bohužel, naše i evropské neziskovky jsou obchodníci s lidmi a svého kšeftu se jen tak nevzdají. Tomio Okamura má v mnoha věcech pravdu.

  • A. S. Pergill napsal:

   Dalo by se to zvládnout, ale opravdu nehezkými způsoby.

  • Pavel napsal:

   V principu není rozdíl mezi fanatickým muslimem a fanatickým křesťanem. Oba jsou duševní slabí jedinci, kteří se vzdávají své svobodné vůle ve prospěch nějaké imaginární bytosti, díky čemuž jsou snadno manipulovatelní, čehož využívají náboženské organizace/církve.
   Z mého pohledu, aby to bylo fér, by měla být v Evropě zakázána všechna náboženství. Vraždilo se ve jménu všech bohů, bez ohledu na vyznání.

   • A. S. Pergill napsal:

    Není, v tom máte pravdu. Nicméně kolik procent je těch fanatických křesťanů, ochotných např. spáchat teroristický útok nebo atentát za svou víru (obávám se, že jen nepatrný zlomek procenta) a kolik je takových osob mezi muslimy. Řekněme si to upřímně, v podstatě každý, kdo věří, že Alláh je opravdový bůh a Mohamed je opravdový prorok (obsah šahády) by toho měl být schopen. Tedy hodně přes 99 % populace.

    • Pavel napsal:

     Podívejte se do USA. Kolik lidí tam v rámci konspiračních teorií hájilo tradiční křesťanské hodnoty útokem na Bílý dům.

     • A. S. Pergill napsal:

      1. Nikoho nezabili
      2. Motivací bylo dnes už ve více US státech prokázané falšování voleb tzv. korespondenčními hlasy. Byly též prokazatelně hacknuté některé hlasovací automaty (podle indicií za tím stála Čína, která potřebuje v čele USA senilního Bidena, ne schopného Trumpa).

 7. Dušan napsal:

  Umělec strachu Tomio Okamura slaví s Talibanem. Xenofobie roste a tím i preference SPD. A jeho voliči? Spíše vystrašení zajíci.

  • A. S. Pergill napsal:

   Spíše realisté, kteří vidí situaci kolem muslimů a jejich komunit v původních zemích EU.

   • Dušan napsal:

    Vy vidíte situaci kolem muslimů a jejich komunit v původních zemích EU realisto?

    • A. S. Pergill napsal:

     I ty informace o teroristických útocích a pod., které projdou přes naši cenzuru, bohatě stačí.

     • Dušan napsal:

      Aby vás vystrašili. Rozumím. Tím se, ale vracíme k tomu co jsem už napsal.

     • A. S. Pergill napsal:

      Onehdy u nás přejeli kohosi, kdo přecházel na červenou. Už nikdy nebudu přecházet na červenou! Mám z toho šílený strach! Možná bych se měl léčit, abych zase mohl beze strachu přecházet na červenou.

      Jste schopen pochopit rozdíl mezi iracionálním strachem a obavami, založenými na tvrdých faktech?

 8. Miroslav pour napsal:

  prosím nechte pana Okamuru na pokoji,je to člověk který má názor.Seznam a Tv a jiné média nepřísluší komentovat názor.Hrůza,že se to stává u komerční televize CT.

  • A. S. Pergill napsal:

   I slepé kuře zrnko sezobne, i veřejnoprávní ČT občas uveřejní něco, co není propaganda.

Přidávání komentářů není povoleno