Youtubový stream Xaver Live Lubomíra Veselého

Dusno v rozhlase kvůli výrokům moderátora Veselého: „Nekolegialita a nabubřelé buranství.“

Napsal/a Vojtěch Berger 7. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Po verbálním útoku moderátora Českého rozhlasu Lubomíra Veselého na kolegyni Veroniku Sedláčkovou roste v ČRo napětí. Vedení zpravodajství označilo Veselého výpad za příklad „neloajality, nekolegiality a nabubřelého buranství“. Část zaměstnanců otevřeně kritizuje vedení rozhlasu za to, že se moderátorky nezastalo. Na „téma Xaver“ se chystá i otevřený dopis generálnímu řediteli.

V novoročním vydání svého streamu na YouTube se Veselý, který na regionálních stanicích ČRo moderuje pořad Xaver a host, opřel do sesterské stanice Český rozhlas Plus a dlouholeté moderátorky publicistických pořadů Veroniky Sedláčkové.

Mimo jiné řekl, že je „zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům“. Nelíbilo se mu, že Sedláčková použila výrazy „daňové poplatnice“ a „obyvatelky ČR“.

Rozhlas na výrok reagoval ve středu a Sedláčkové se zprvu nijak výslovně nezastal. „S panem Veselým tuto věc řešil jeho nadřízený. Pan Veselý má právo na svůj názor. Forma, kterým ho vyjádřil, ale byla nevhodná,“ řekl pro pořad Newsroom ČT24 mluvčí ČRo Jiří Hošna.

V noci přidal svůj komentář na Facebook a blog i generální ředitel rozhlasu René Zavoral: „Veroniku Sedláčkovou považuji za zkušenou, erudovanou a kvalitní moderátorku a novinářku. A její práce pro Český rozhlas si vážím,“ napsal Zavoral s tím, že se mu poslední výroky Veselého „nelíbí“.

Následoval odstavec s úvahou o svobodě slova a povaze sociálních sítí. Nakonec ředitel dodal, že „na nevhodnost svého počínání byl L. X. Veselý důrazně upozorněn ředitelem regionálního vysílání ČRo“.

Řadě zaměstnanců rozhlasu však takto vlažné komentáře nestačí.

Veselý: „Můžu si říkat, co chci.“

Podle informací HlídacíPes.org se věc řešila na poradě vedení zpravodajství. Ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný tam označil Veselého výroky za „za příklad neloajality, nekolegiality a nabubřelého buranství“. U moderátorova nadřízeného, šéfa regionálních stanic Jana Mengera, se také zajímal, zda i on považuje Veselého chování za nepřípustné a zda z něj budou vyvozeny pro autora výroků nějaké důsledky.

 

 

Sám Pokorný nechtěl celou věc pro HlídacíPes.org blíže komentovat. Pro Newsroom ČT24 však zareagoval Lubomír Veselý: „To je můj stream, kde si za prvé můžu říkat, co chci, a za druhé je jasné, že to je zábava,“ odmítl kritiku za své výroky s tím, že prý „neřekl nic, co by překračovalo jakékoli hranice“. Sedláčkovou prý nekritizoval, naopak ji pochválil za to, že je loajální k nadřízeným.

Pozdě večer se k věci vyjádřil také na svém facebookovém profilu. „Proti paní Sedláčkové nic nemám, a to je zcela z mých slov patrné. Nebylo to myšleno nijak zle, ale ryze věcně. Sám musím často unést mnohem tvrdší kritiku,“ napsal.

Veselého výroky vzbudily široký ohlas mezi novinářskou komunitou, která se Sedláčkové zastala. Podporu jí vyjádřila například hlavní tvář pořadu ČT 168 hodin Nora Fridrichová, šéfredaktor serveru Aktuálně.cz Josef Pazderka a řada dalších.

Redaktoři proti vedení

Veselého útok i reakci rozhlasu na něj však otevřeně kritizovala i řada redaktorů Českého rozhlasu. „Arogance Luboše Veselého je nezměrná, Veronice Sedláčkové nesahá ani po kotníky,“ napsal na Twitteru zpravodaj ČRo v Bruselu Viktor Daněk.

Jiní redaktoři se pak na síti dohadovali s mluvčím Jiřím Hošnou, proč se rozhlas Sedláčkové nezastal. Další reportér zpravodajství na svém osobním webu zveřejnil básničku věnovanou „panu X“.

Někteří z redaktorů se také písemně obrátili přímo na generálního ředitele Reného Zavorala, aby jim celou situaci vysvětlil. V rozhlase se také kvůli celé kauze chystá otevřený dopis vedení.

Lubomír Veselý je moderátorem ČRo od června 2019. Od loňského května je také členem Rady České televize, kam ho nominovalo hnutí Trikolóra (respektive spolek Centrum pro občanské svobody vedený šéfem Trikolóry Václavem Klausem mladším). Za rok a půl přitáhnul Veselý negativní pozornost k rozhlasu už několikrát.

Urážky novinářů i fotka s extremistou

Loni v létě se Veselý na akci „Vlastenecké setkání“ v Příčovech vyfotil s šéfem krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem.

Jeho rozhovor v ČRo s premiérem Andrejem Babišem řešila kvůli podezření na nevyváženost jak rozhlasová, tak „velká vysílací“ Rada a na začátku svého rozhlasového angažmá také Veselý v internetové televizi XTV – jejíž je sám hlavní tváří – řekl předsedovi hnutí Trikolóra Václavu Klausovi, že „má jistý jeden hlas“.

Veselý také opakovaně urážel novináře. Vedle posledních výroků na adresu Sedláčkové už dříve Veselý redaktorku serveru Forum 24 Johanu Hovorkovou častoval slovy jako „zrůdy“ či „svině“ a navrhoval, aby ji hnali „svinským krokem“.

Rozhlasu tehdy stačilo, že se Veselý omluvil na Facebooku. Po kauze fotky s extremistou Vandasem zase ČRo vzkázal, že zváží změnu pravidel pro chování svých lidí na sociálních sítích.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)