Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PowderPhotography on Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Drahoš kontra Zeman, rukavice dolů a deset let v Rusku

GLOSA Zahřívací kolo skončilo, ring je volný a dá se čekat, že soupeři do druhého kola prezidentské volby vtrhnou bez rukavic. Jde samozřejmě o nadsázku, přeci jen Jiří Drahoš i Miloš Zeman jsou pánové v letech. Zejména starší Zeman viditelně fyzicky sešel a jejich bitva bude pochopitelně jen verbální.

Prezident Zeman pro druhé kolo totiž podle očekávání změnil názor i taktiku a rozhodl se jít do veřejných mediálních debat s Jiřím Drahošem. Otázka je, kde debaty proběhnou. Není to totiž vůbec otázka triviální.

Zeman si hned ve svém krátkém povolebním vystoupení neodpustil další atak na Českou televizi a jistě by dal pro debatu přednost sobě zjevně nakloněné televizi Prima, případně otevřeně prozemanovské TV Barrandov.

Na tuhle hru Drahoš těžko přistoupí a bude zajímavé sledovat už jen to, kde, v jakých kulisách, s jakým moderátorem a jakými nastolenými tématy se diskuse odehraje (či odehrají).

Zlé jazyky mimochodem tvrdí, že před pěti lety to byla právě debata na TV Prima mezi Zemanem a Janem Fischerem (toho času favoritem volby), co rozhodlo a poslalo posléze Fischera ke dnu. Nešlo ani tak o rétorické mistrovství Zemana jako o to, že jeden z kandidátských týmů dostal dopředu scénář debaty a druhý nikoli. Hádejte, který to byl…

Když dopředu víte, že vás moderátor bude zkoušet živě z angličtiny a z ruštiny, nepochybně pak působíte pro lid obecný mnohem suverénněji, věrohodněji, lépe.

Jiří Drahoš říká, že vsází na slušnost. I z výše zmíněné historky se lze ale poučit a očekávat, že následujících 14 dní prezidentské kampaně můžeme čekat nejednu podpásovku.

Miloš Zeman má na to svoje lidi, z nichž někteří se ani netají tím, že to, jak soupeřům zatočit krkem, se jezdili učit – kam jinam než do Ruska. Vždyť takový Martin Nejedlý tam strávil – nikdo přesně neví čím – pěkných deset let.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jenom tak připomínám, že ohledně podpásovek se naši politici nemusí jezdit učit do Ruska, ale i do Bruselu, kde jich taky dostávají dost. Vemte si třeba poměrně závažné hlasování o kvótách migrantů na jednání Rady Evropské unie dne 21. září 2015, kde jsme byli přehlasováni. Ale – pokud by se o tomtéž hlasovalo na Evropské radě, nemohlo by to projít, protože tam lze uplatnit veto.
  Předpokládám že podobnost s článkem je zřejmá. Takže – jestli si pan Drahoš nedokáže vyjednat pro něj výhodné či aspoň neutrální prostředí televizní debaty, nemá smysl aby nám takový člověk dělal prezidenta. To by nás čekal leda další Mnichov

 2. Pamětník - bohužel napsal:

  Co myslíte, jakou váhu dnes mají doporučení „propadlých kandidátů“ – sjednotit se proti Zemanovi? Ambice mnohých neúspěšných nabubřelých kandidátů zavinily, – že se nepodařilo s velkou převahou jednomu „schopnému“ zvítězit. Jakou podporu může mít Zemanův protikandidát s podporou neuvěřitelně protichůdných prohlášení nesoudných „prezidentů? Inu jsme v Česku…

  • petrph napsal:

   Ano, to co píšete je bohužel krutá pravda. Pražská kavárna se se svou neschopností porazila v souboji se Zemanem téměř sama. Protože nesplnila svůj slib že dodá – již dlouho před prvním kolem jednoho společného kandidáta, který dostane jako jediný společnou podporu od celého politického spektra. Pokud by k tomu došlo – je vidět názorně na výsledcích že by Drahoš snadno Zemana porazil nad 50 procent již v prvním kole. Leč nestalo se a v druhém kole už to doporučení pro voliče od prohravších kandidátů ala „volte prostě jiného antiZemana“ už takový efekt mít nebude…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   To máte opravdu pěkný zmatek v hlavě, snad až bordel – „Jakou podporu může mít Zemanův protikandidát s podporou neuvěřitelně protichůdných prohlášení nesoudných „prezidentů? Inu jsme v Česku…“. Jakou podporu? Velkou.

   • Pamětník - bohužel napsal:

    Věřte, že i vás víra někdy „uzdraví.“ Jenže na to období sjednocení rozumu a víry si ještě musíme počkat. A mezitím možná znovu „rýt hubou v zemi.“ Na pokusu tzv. pražské kavárny je příznačné rozhodnutí pana velvyslance v USA i Rusku – Petra Koláře. Pro mě byl velkou nadějí a zřejmě si vědom české věrolomnosti svou kandidaturu velmi brzy odpískal… Ale na druhou stranu z chyb se lze poučit a příště se třeba spolehnout na kandidaturu kupř. pana JUDr Baxy…?

 3. Veduard napsal:

  Pokud se přidá alespoň 50 % z těch, co volili propadlé kandidáty, je to v kešeni. Spíš se bojím nějaké lumpárny ze strany Ovara nebo Bureše. Stačí jakákoliv vymyšlená lež, která odradí voliče a Zeman je na koni. To, že se pak budou třeba soudit – to už bude pozdě a za 2 roky to nějaký soud zamete pod koberec. Viz poslední prezidentské volby a inzeráty.

 4. Masák napsal:

  Takže jeden spolupracovník 10 let v RUSKU ? ( nebo v SSSR?) a druhý nemá bezpečnostní prověrku!
  Zeman má přezdívku MAN!

 5. Weber napsal:

  Trefný nadpis článku, to ano, dále téma určitě rozvinou diskutéři. Za mne zatím nic nového, co by mne zaujalo. Jen by se daly vypíchnout třeba nějaké nesmysly, generované, ať nevzdělaností, jednostranným zaujetím a pod., určitě ne objektivitou nezávislého pozorovatele. Dle mého názoru má pan Drahoš značnou šanci zvítězit (tím i občané ČR) nad svým soupeřem a bude to záležet jednak na jeho poradcích a také na něm samém, jak tu výzvu přijme. Pokud zvolí správnou taktiku, má vyhráno, neboť druhý „bojovník“ má tolik škraloupu na svých bedrech, že nemůže uspět, i když se musí projevit “ slepota a hluchota“ jeho příznivců. Moudrý, harmonický a inteligentní člověk ví, že k objektivnímu hodnocení osobnosti je třeba mít upřímné a pevné přátele, kteří mají ten důležitý pohled zvenčí, samohodnocení je blud, který je většinou chybný. Tu mám právě pro nedostatečně znalé radu : co tak se inspirovat pohledem zvenčí o cennosti současné hlavy státu právě voliči , kteří volili v zahraničí – tam M. Z. zcela propadl a proč, to si může každý zájemce analýzu provést sám. Hlavní prvek neúspěchu byl ten, že ti voliči mají přehled o kom ta volba je a dále tam nejsou lidé závislí na sociálních dávkách a penzisté a těch důvodů je více, je to na širší debatu. Letošní volba hlavy státu je podobná, jako minule, opět volič je postaven před dilema, které z těch dvou řešení je horší. Za mne tvrdím, že M.Z. za svoje pětileté období nic dobrého pro ČR neudělal a ostatně neudělal nikdy (teď je bezzubý z principu dělby moci) a má štěstí, že šéfové vlád za jeho funkční období nebyli „ranaři“ typu Paroubka, Pokud lidé zvolí J.D. na Hrad, tak se jen zklidní časem atmosféra ve společnosti a na M.Z. budou za pár roků lidé vzpomínat jen na nějakou noční můru, to je můj názor, vemte na to jed, život půjde doufám dál úspěšně (s Babišem?), horší to být nemůže!

  • petrph napsal:

   Pan Zeman má sice skutečně spoustu škraloupů na svých bedrech, ovšem ty už byly dosud snad tisíckrát medializovány že už je většina lidí zná nazpaměť… Tudíž, jestli se je pokusí pan Drahoš využít ve druhém kole, bude vypadat jako prachšpatný konferenciér snažící se zaujmout publikum všem známou anekdotou.
   Neboli, jistě že na základě znalostí těchto škraloupů se mohli voliči už dávno rozhodnout Zemana nevolit. Ale jako zásadní nosné téma velice krátké intenzivní kampaně před 2.kolem je to málo. Nežli to, tak to ať si dá pan Drahoš šlofíka, s tím že voliči už přece vědí co potřebují..

  • Tyl napsal:

   Čtu už váš druhý příspěvek a mám radost, že si někdo dá tu práci to těm do 10 centimetrům vidícím to vysvětlovat. Také jsem poukazoval na to, jak to vidí s odstupem Češi v zahraničí. A třeba se divím, že se nikdo nepozastavil nad tou další Zemanovou lží tentokrát o tom Gottovi.

 6. Oldřich napsal:

  Asi by se zdejší diskutéři mohli zamyslet nad klíčovou informací z tohoto uveřejněného článku. A to, že při debatě na Primě před 5 lety dostala jedna ze stran, pochopitelně, jaká jiná než zemanova, scénář otázek dopředu.

  Kdyby nebylo ničeho jiného, jenom této levárny a podpásovky, mělo by to normálnímu, soudnému člověku jasně sdělit, co je zeman zač, že se ničeho neštítí a je NEvolitelný.

  Takový člověk prostě nemůže být lékem na neduhy současné demokracie.

 7. cenda.prochazka napsal:

  fikus prezident? no v římě byl kůn v senátu tak asi proč né

Přidávání komentářů není povoleno