Příštích deset let rozhodne o budoucnosti médií. Začal to Orbán, Kellner se přidal a covid pomohl

Napsal/a Vojtěch Berger 31. prosince 2020
FacebookXPocketE-mail

Rok 2020 zásadně změnil i práci novinářů a fungování médií na celém světě. Kvůli pandemii si musely redakce zvykat na práci z domova a vykrýt výrazné propady inzertních příjmů kvůli covidovému zpomalení ekonomiky. Pandemie však nezastavila ani mediální nákupy či omezování svobody médií. Naopak – někde ho dokonce urychlila.

HlídacíPes.org některé z mediálních středoevropských událostí připomíná v následujícím redakčním výběru.

Možná překvapivě začneme ve Slovinsku. Severobalkánská země je totiž aktuálně asi nejčitelnějším příkladem vlastnických změn v médiích probíhajících napříč střední Evropou. Těch, kde je jednou z hlavních postav nejbohatší Čech Petr Kellner.

Když Kellner v prosinci letěl soukromým letadlem do Lublaně, měla to být neveřejná návštěva u slovinského premiéra Janeze Janši. Jenže nebyla a v médiích se hlasitě spekulovalo o tom, co asi tak nový vlastník několika slovinských médií mohl řešit s předsedou vlády, který se netají náklonností k maďarskému autoritářskému lídrovi Viktoru Orbánovi.

Skupina PPF Petra Kellnera v té době už dva měsíce měla od Evropské komise schválené převzetí mediální společnosti CME, jejímž nákupem kromě české televizní skupiny Nova získala i další média na Balkáně.

Kellner ve stopách Orbána

CME vysílá na 30 televizních kanálech se zásahem zhruba 45 milionů diváků. Aktivní je kromě Česka také na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a právě ve Slovinsku. Tam Kellner získal mimo jiné portál 24ur.com a nejsledovanější televizi Pop TV, s kterými má premiér Janša mírně řečeno napjaté vztahy. Janšův kabinet mimochodem svůj vztah s médii před časem sám definoval jako „válku“.

Na mediální nákupy na Balkán už – přes prostředníky – vyrazil i zmíněný maďarský premiér Viktor Orbán. A letos v nich pokračoval právě ve Slovinsku.

 

 

V červenci získala slovinskou televizi Planet TV maďarská společnost TV2 Media podnikatele Jozsefa Vidy. Dlouhodobě pak mediální vliv ve Slovinsku posiluje další z podnikatelů spojených s Viktorem Orbánem, Peter Schatz. Ten kromě Slovinska investoval i do médií v Severní Makedonii, kde dříve vládl další ze spojenců Viktora Orbána, Nikola Gruevski. V Severní Makedonii do Schatzova portfolia spadala také provládní Alfa TV.

Schatzovy zahraniční akvizice popsal maďarský investigativní web Direkt36, když informoval o tom, že maďarského podnikatele vyšetřují severomakedonské úřady kvůli podezření z praní špinavých peněz právě v souvislosti s mediálními nákupy v zemi.

Schatz se stal v roce 2015 nejprve spoluvlastníkem maďarského provládního webu Ripost a o něco později založil jeho odnože ve Slovinsku a Severní Makedonii. Podnikatel blízký Orbánovi se v nedávné minulosti ve Slovinsku stal také vlastníkem vydavatelství současné vládní strany SDS premiéra Janšy, které vydává několik titulů.

Maďarský mediální export

Není těžké si domyslet, jakou mediální politiku Orbánovi muži s sebou do zemí svých nových akvizic přinášejí. Stačí se podívat přímo do Maďarska, kde už premiér za poslední dekádu ovládl většinu médií, včetně veřejnoprávních a regionálních.

Maďarsko je samostatné téma, proto se mu v tomto textu obsáhleji nevěnujeme. Nicméně to, v jaké kondici je aktuálně maďarská nezávislá žurnalistika (země uzavírá devátou desítku zemí na žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic), HlídacíPes.org letos podrobně popsal v sérii rozhovorů s předními maďarskými novináři. (Jednotlivé texty ZDE, ZDE, ZDE či ZDE).

Ti vesměs potvrzují, že pandemie covidu pomohla Orbánově vládě ještě víc ignorovat dotazy nezávislých médií a spolehnout se na provládní mediální mašinerii. Podle studie německé Nadace Friedricha Eberta a novinářské sítě n-ost hrozila zdravotníkům, učitelům a dalším státním zaměstnancům zapojeným do boje proti koronaviru v Maďarsku „odveta“, pokud budou s novináři na toto téma mluvit.

O zákazu komunikovat s médii mluvili i někteří univerzitní profesoři. Komunikace státu během pandemie se výrazně centralizovala a omezila na každodenní tiskové konference krizového štábu. Otázky mohly být jen písemné a byly tříděné předem. Doplňující dotazy neexistovaly.

I v Česku si média stěžovala na to, že jejím novinářům – s argumentem proticovidových omezení – není umožněn přístup na tiskové konference vlády. Vláda nejprve omezila vstup na tiskové konference jen pro pět médií: veřejnoprávní ČT, ČRo a ČTK plus televizím Nova a Prima, až po kritice umožnila klást otázky ostatním médiím alespoň na dálku.

Symbolicky 17. listopadu 2020 přesto vydalo šest prestižních mezinárodních organizací, které dlouhodobě sledují dodržování svobody slova, prohlášení, v němž žádají vládu České republiky, aby přestala omezovat přístup novinářů na tiskové konference.

Situaci v Česku jsme se více věnovali například v textu: Česká média ohrožují viry nebezpečnější než ten, který způsobuje covid-19

Snadná kořist oligarchů?

Práci novinářů vlády omezovaly během jarní vlny pandemie i v dalších státech regionu směrem na jihovýchod. Chorvatští novináři si často stěžovali na dlouhé prodlevy při odpovědích na jejich žádosti o informace od státních institucí, které nereagují pružně ani v době mimo pandemii.

Z výše zmíněné studie plyne, že chorvatských médií také kvůli nemoci covid-19 na čas prakticky zmizela jiná témata, nebo nezbýval čas na investigaci spojenou právě s koronavirem. Ještě koncem května tak nebylo jasné, kolik zdravotnického materiálu chorvatská vláda vlastně nakoupila, za jakou cenu a od koho.

Snížení příjmů z inzerce také v některých státech vedlo k propouštění v médiích. Příkladem je Bulharsko, které má nejhorší pozici v žebříčku svobody tisku v celé EU i na celém Balkáně (111. příčka ze 180 zemí).

Soukromá bulharská televize Nova TV na jaře propustila 60 zaměstnanců. Totéž hrozí i menším novinářským projektům, třeba regionálnímu zpravodajskému webu Blagoevgrad News, kde v newsroomu na jaře zůstala už jen šéfredaktorka Marieta Dimitrova a její manžel.

V tomto kontextu je také třeba posuzovat mediální akvizice, které na Balkáně provádějí zahraniční vlastníci, a to, na jak oslabené mediální trhy vstupují – ať už je to Petr Kellner nebo zmínění podnikatelé ve službách Viktora Orbána.

Polsko: vláda si bere média na venkově

Zmíněná studie zahrnuje i další významnou zemi, často skloňovanou kvůli politickému ovládnutí zejména veřejnoprávních médií – Polsko (na žebříčku svobody tisku mu patří 62. příčka).

Vláda strany Právo a spravedlnost v Polsku už v minulých letech pod svou kontrolu dostala zcela i veřejnoprávní rozhlas a televizi. Právě tato média vládu při covidovém zpravodajství prakticky jen chválila, kritika zbyla na některá komerční média. Ta však kvůli dopadům pandemie musela přistoupit k úsporným opatřením.

V dubnu v Polsku také přestaly vycházet některé, zejména lifestylové časopisy (Logo, Podróże, Zdrowie), další oznámily propouštění či snižování platů až o pětinu. Řada médií také zásadně omezila okruh spolupracujících externistů, rozpočet na služební cesty či práci korespondentů.

Polska se týká i důležitá zpráva ze závěru roku, která v lecčems připomíná vývoj ve zmíněném Maďarsku – konkrétně snahu vlády ovládnout po veřejnoprávních médiích také ta regionální.

Polská státem kontrolovaná rafinérská společnost PKN Orlen v prosinci oznámila, že od německého vydavatele Verlagsgruppe Passau kupuje skupinu Polska Press, pod kterou patří dvacet regionálních deníků, 120 týdeníků a pětistovka webů.

Kam podobný vývoj vede, ukazuje právě maďarský venkov, který je pod vládním informačním vlivem už několik let. Lidé mimo velká města se podle novinářů dokonce bojí předplácet si nezávislé noviny, aby se jejich jméno neobjevilo v seznamech pošty, kde by na něj mohl narazit někdo z Orbánovy strany Fidesz.

Uvidíme za deset let. Nebo dřív

V jakém stavu tedy svobodu médií ve střední Evropě nechal končící rok 2020? Pohledem na žebříček Reportérů bez hranic zjistíme, že Maďarsko je na 89. místě, Slovensko na 33., Polsko 62. a Česko beze změny oproti loňsku na 40. příčce.

I když tato čísla sama o sobě nejsou příliš optimistická, v českém případě navíc ještě nezohledňují poslední vývoj – vlastnické přesuny a zesilování politického vlivu na média (například turbulence v Radě ČT nebo fakt, že regionální obsah pro televizi Prima bude dodávat vydavatelství Mafra Andreje Babiše).

Jako jeden z celosvětově varovných příkladů koncentrace vlastnictví médií zmiňuje novinářská organizace právě zmíněné převzetí CME Petrem Kellnerem.

Nejenže tak rok 2020 nebyl pro média příznivý, ale podle Reportérů bez hranic novináři dokonce globálně vstupují do „dekády, která rozhodne o jejich budoucnosti“. Covid tento vývoj jenom urychlil.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)