D1, železnice, registrační značky… Doprava jen letos vypíše velké zakázky za 70 miliard

Napsal/a Robert Břešťan 2. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo dopravy pro letošní rok vypíše 69 veřejných zakázek na stavby velkého rozsahu – v součtu za 70 miliard korun bez DPH. Patří sem všechny tendry s hodnotou převyšující 300 milionů korun.

Seznam všech významných veřejných zakázek rezortu dopravy za rok 2015 na svém zasedání 15. dubna již schválila vláda. HlídacíPes.org má dokument k dispozici (ke stažení: Seznam staveb MD v roce 2015). Soupis zahrnuje především veřejné zakázky na stavbu dopravní infrastruktury – silnic, dálničních úseků, obchvatů a modernizaci železnice.

Registrační značky na přání

Mezi i nejdražší projekty patří další úsek modernizace dálnice D1, od exitu 90 Humpolec k exitu 104 Větrný Jeníkov za dvě miliardy. Zakázka by měla být vypsána letos v říjnu.

Na stejnou dobu je plánován tendr i na dva úseky silnice R 48, obchvat Frýdku – Místku a úsek Rybí – Rychaltice v součtu za sumu přesahující osm miliard.

Dalších 5,4 miliardy má stát kompletní modernizace železniční trati Sudoměřice – Votice; a například zakázka na „Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha hl. n., II. část – Praha Hostivař – Praha hl. n.“ má předpokládanou hodnotu bezmála čtyři miliardy korun.

Zajímavou položkou je zakázka „Zajištění dodávek tabulek registračních značek“. „Předpokládaná hodnota veřejné zakázky není prozatím známa, kvalifikovaný odhad ročního plnění činí 160 mil. Kč,“ stojí v ministerském dokumentu i přesto , že očekávaná suma nepřesahuje zákonný limit 300 milionů pro zakázky velkého rozsahu. Součástí zakázky mají být i dodávky registračních značek na přání.

Mýto se řeší zvlášť

Hodnotu již vypsané zakázky na distribuce a prodeje kupónů „pro rok 2016 a následující roky“ Státní fond dopravní infrastruktury jako zadavatel odhadl na 765 milionů korun.
Soutěž o stejnou zakázku pro letošní rok vyhrála Česká pošta – za 360 milionů korun.

„Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je zadavatelem stanovena dle předpokládané výše celkového peněžitého závazku za 48 měsíců. Maximální výše úplaty je zadavatelem stanovena ve výši 4,6 % z nominální hodnoty prodaného kupónu,“ vysvětluje Zdeněk Neusar z tiskového odboru Ministerstva dopravy.

Materiál Ministerstva dopravy se nezmiňuje o dvou důležitých a očekávaných zakázkách – na provozovatele elektronického mýta a na provoz Centrálního registru vozidel.

„Otázka provozovatele mýta je řešena samostatným materiálem, který v současné době projednává vláda. Pokud bude zmíněný materiál vládou odsouhlasen, bude zadávací řízení zahájeno v roce 2016,“ konstatuje Ministerstvo dopravy.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky „Zajištění provozu a rozvoje Centrálního registru vozidel“ činí podle ministerstva 155 milionů (bez DPH) na dobu tří let. Nepatří proto mezi zakázky velkého rozsahu a není tak ani součástí vládou schváleného materiálu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)