Covid zdůrazní rozdíly mezi bohatšími a chudšími

Sílící druhá vlna pandemie a reálně hrozící uzavření české ekonomiky ve stylu Izraele nevěstí nic dobrého. Právě teď jsme na úrovni, kde Izrael v září vyhlásil totální „lockdown“.

„Dopad na živnostníky a podnikatele, tak i domácnosti, zejména ty nízkopříjmové, budou značné,“ upozorňuje hlavní analytik Patria Finance Jan Bureš. Nezaměstnanost sice během posledního roku vzrostla z 2,6 % jen na 3,8 %, jenže za to vděčíme předkrizovým poměrům a mimořádné pomoci firmám ze strany státu v první vlně. Roli hrála i víra, že vše v “dohledné době” bude za námi. Jenže to teď padá. Nejistota je extrémní, a vláda s novým záchranným balíkem nepřichází. Naopak se tváří, že její opatření se ekonomiky týkat nebudou. Opak je pravdou. Ztráty pracovních míst postihnou hlavně nižší příjmové skupiny ze sektorů jako pohostinství, hoteliérství a maloobchod.

 

Investujeme.cz: Druhá vlna pandemie zvýší příjmové a majetkové nerovnostiBohatší střední třída je díky jednoduššímu přechodu do režimu “home office” a vyššímu sociálním a finančnímu kapitálu připravena poprat se s následky pandemie o poznání lépe. Navíc akumulovaný majetek díky extrémní globální měnové expanzi a super nízkým reálným úrokům bude pravděpodobně dál nabývat na hodnotě. To vše jenom zvýší příjmovou a majetkovou nerovnost v Česku.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org