Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace proti rouškám (Praha, září 2020). Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Covid-19 jako byznys pro dezinformátory. Hodí se genocida, 5G, chemtrails, Bill Gates i očkování

Pandemie Covid-19 se stala pro dezinformátory další příležitostí, jak vydělat na důvěřivých a snadno manipulovatelných lidech. Obchodníci se lží šíří řadu falešných zpráv o koronaviru – například, že je uměle vytvořenou biologickou zbraní určenou k vyhubení lidstva, nebo že pandemie neexistuje a vše je tzv. operace pod falešnou vlajkou, která má zamaskovat migraci do Evropy či útok na Rusko.

Další dezinformace tvrdí, že virus je přenášen sítěmi 5G, varují před čipováním skrze vakcíny a testovací tyčinky či před infikovanými testy. Zpochybňovány jsou rovněž počty nakažených a vytíženost nemocnic. Jednotícím prvkem je heslo „všechno je jinak“.

Pokud se na komerční dezinformátory a jejich „projekty“ ve vztahu k Covid-19 podíváme blíže, můžeme je rozdělit do tří skupin.

Protichůdné teorie? Tím lépe

Prvním typem jsou na české scéně již etablované dezinformační weby, které téma Covid-19 zahrnují do své agendy vedle UFO, migrace, islámu, chemtrails, iluminátů, Sorose, Západu nad propastí a adorace Putinova Ruska.

Příkladem jsou weby z rodiny AC24. Ty provozuje „dezinformační podnikatel“ Ondřej Geršl. Z jeho webů se čtenáři například mohli dozvědět, že koronavirus je „biologická zbraň hromadného ničení“ (za povšimnutí stojí počet sdílení této zprávy na Facebooku – 5,5 tisíce).

Biologická zbraň stupně 4 (facebook.com)

Z jeho dalšího webu lajkit.cz se ale paradoxně dozvíme, že „pandemická show má nastolit světovou vládu“ a že se jedná o „další falešnou akci“.

Pandemická show (lajkit.cz)

Publikování i navzájem protichůdných teorií je nicméně pro komerční dezinformátory typické. Jde totiž o zisk, nikoliv o zpravodajství a informace, a čtenář si sám vybere, zda ho více ohrožují ilumináti nebo židozednáři.

U Geršla nechybí ani zásadní „odhalení“ konspirátora Davida Ickeho, který jindy hlásá, že planetu Zemi tajně ovládají mimozemšťané v podobě ještěrů – reptiliáni.

David Icke a Rockefellerové (facebook.com)

Prostor dostává na webu i teorie, že pandemie slouží pro krytí vojenských přesunů a k následnému útoku na Rusko.

Přesun vojsk ve stínu koronaviru (facebook.com)

Geršlův obchodní model je jednoduchý. Je jím vyhledávání různých falešných zpráv a konspirací napříč internetem, a to včetně ruské státní propagandy. Obsah následně „překlápí“ na své weby s cílem vydělat na reklamě zobrazované návštěvníkům. Pro zvýšení dosahu Geršl rovněž využívá falešných stránek na sociálních sítích a při spamování odkazů na články z webů AC24 do skupin na Facebooku se vydává za mladou atraktivní ženu.

Vše je návštěvníkovi naservírováno tak, aby měl dojem, že se jedná o zpravodajský portál a informace, které média a vlády před občany tají. „Pomáháme čtenářům získat přístup ke kvalitním informacím, aby nemohli být manipulováni a mohli žít lepší život,“ uvádí Geršl u popisu stránky AC24 na Facebooku.

Otevři svou mysl. A zaplať

Pro další typ dezinformátorů je Covid-19 hlavním tématem, bez něhož by jejich projekty nevznikly či nedokázaly získat popularitu.

Příkladem je David Formánek, který stojí za portálem s názvem Otevři svou mysl. Ostatně podobné termíny jako otevření mysli, prohlédnutí, otevření očí, probuzení se, vymanění se z mediálního otroctví atd. jsou u podobných webů synonymem pro (volně řečeno): „Najdi na internetu tu největší blbost typu, že EU chce zrušit písmeno Ř, a to potom usilovně sdílej s tím, že to je absolutní pravda a média to před námi tají.“

„Co je tedy záměrem pro tento projekt? Vnímám ho jako pomáhat šířit povědomí o tom, že jsou věci jinak, než jak jsme se učili, zvyšovat vědomí lidí a inspirovat je k tomu, aby v sobě objevili svoji vlastní sílu,“ uvádí Formánek v popisu svého webu Otevři svou mysl. Na něm také například vyzývá k zastavení testování na Covid-19.

Stop testování (otevrisvoumysl.cz)

Proti testování založil rovněž petici. V ní nechybí aktuální klíčový terč konspirátorů – miliardář a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Náhled petice (petice.com)

Formánek také píše o „hlavním systému genocidy a kontroly populace“.

Genocida a kontrola populace (otevrisvoumysl.cz)

A „otevřená mysl“ se rovněž neobejde bez Covid-19 jako biologické zbraně, 5G, chemtrails, vakcíny jako zbraně a pochopitelně depopulace lidstva.

Zbraňový systém (otevrisvoumysl.cz)

Za „otevírání mysli“ a za šíření „povědomí o tom, že jsou věci jinak“ žádá Formánek po čtenářích na své „nezávislé zpravodajství“ finanční příspěvky.

Jiným jeho projektem je „Kulový blesk“, který volá „národ k domobraně“. Konkrétně se jedná o „finanční domobranu“. Ta spočívá v tom, že lidé mají posílat peníze a tím bránit Česko (pravděpodobně) před Billem Gatesem, očkováním, testováním, chemtrails atp.

Finanční domobrana (facebook.com)

Pro iniciativu „finanční domobrany“ se Formánek spojil s proruskou polovojenskou organizací s názvem Národní domobrana. Ta se jako riziko objevuje ve zprávách českých bezpečnostních institucí a je známá například otevřením falešného konzulátu organizace Doněcká lidová republika v Ostravě.

Na projektu Formánkovy „finanční domobrany“ se podílí i marginální prokremelská strana Aliance národních sil. V jejím čele stojí Vladimíra Vítová (o ní více zde), která také šíří konspirační teorie.

Ilumináti a satanisti Vladimíry Vítové (facebook.com)

Boj za pravdu – a o příspěvky

Třetím typem dezinformátorů snažících se na pandemii Covid-19 vydělat jsou tzv. aktivisté. Ti organizují různé demonstrace a happeningy například v podobě hysterických výkřiků o tom, že „oni“ chtějí zabít naše děti. Jejich projevy pak obsahují klasická témata jako Bill Gates, očkování, genocida, falešná pandemie a podobně.

Příkladem „aktivistického“ projektu je JRTV, za kterým stáli Jana Peterková, Robert Šmuk a Pavel Zítko.

Například Peterková v jednom z příspěvků na sociálních sítích podle serveru manipulatori.cz (samotné video již bylo odstraněno) hlásala: „Naše děti neučí kvůli rýmě. A nebudou se učit půl roku. Protože vy všichni věříte tomu, co vám řekne vláda. A to jsou naprosto největší lži a fígle, které mají zakrýt buď, co chystají USA, nebo mají zakrýt osídlení Evropy muslimy nebo to, co se teď děje v Řecku.“ Jiný z jejích veřejných projevů (společně se Šmukem) zachytila i CNN Prima News. Situaci dokonce řešila policie.

Zajímavý je i zadlužený „aktivista“ Pavel Zítko, který podle Deníku N veřejnost lákal na neexistující kryptoměny. Za svou činnost prezentovanou jako „bojujeme za pravdu a svobodu naší země“ pak trojice žádá od svých fanoušků finanční podporu.

Trio se nicméně navzájem rozhádalo. Příčinou sváru byly podle všeho peníze zasílané důvěřivými fanoušky, na nichž se dotyční snažili vydělat. U podobných projektů tuzemských „vlastenců“ a „aktivistů“ v jejich boji za naši zem a za pravdu není takový konec zdaleka ojedinělý.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Problém vidím v tom, že řada „anticovid“ opatření je natolik zjevně nesmyslná, že je to jasné i laikům. Nedodržování toho, co sami hlásají politiky (viz aféra soudruha plukovníka Prymuly) to jen akcentuje. A taková atmosféra je živnou půdou pro konspirace, to je jasné a logické. A Bill Gates přišel ke své špatné pověsti sám svými aktivitami, kdy stál v čele Microsoftu, takže jen sklízí, co zasil.

  • Petr Kaminsky napsal:

   Co je spatne na tom, ze Bill gates stal v cele Microsoftu? Je stejne spatne (nebo naopak dobre), ze Steve Jobs stal v cele Applu? Jaky OS mate na svem pocitaci?

  • Ivan Straka napsal:

   Pergille, schválně… Jaké aktivity Billa Gatese máš na mysli? Že Microsoft vydal třeba Windows Vista? Nebo že založil nadaci Billa a Melindy Gatesových? Povídej.

  • A. S. Pergill napsal:

   Odpovím pánům Kaminskému i Strakovi současně:
   (1.) Microsoft byl jednoznačně „black hat“ firma, která svůj džob už v dobách MS DOS postavila na ekonomickém zneužívání SW jiných, kažení standardů a podobných aktivitách.
   (*)V té době jí šéfoval Bill Gates, který za neetické i kriminální (MS byl v některých případech řádně odsouzen) nese plnou odpovědnost. Reálně také tato firma výrazně zpomalila vývoj a nasazování výpočetní techniky a kvalitu toho, co se pomocí počítačů dělá. Podpora PC firmou MS měla velmi podobný (a tedy kumulativní) efekt. Důsledkem toho byl jev, že např. video, bez problémů přehrávané počítačem Amiga někdy na konci 80. let, byla s to PC s OS od MS přehrát bez trhání až někdy koncem 90. let.
   (*) Nadace a podobné „dobročinné“ aktivity tohle nemohou odčinit.
   (*) Konec konců, poslední prasečinou od MS bylo procpání pseudostandardu docx do kategorie „otevřených formátů“ před několika lety, přestože jeho definice veřejně dostupná není (respektive to, co je zveřejněno, obsahuje řadu odkazů na dosud stále neveřejný formát doc).
   (2.) Firma Apple se takových prasečin nedopouštěla.
   (3.) Na počítači mám Linux. V 90. letech jako dual boot s Win98 a Win XP (pokud nepočítám Monkey Linux na DOSu), někdy po roce 2005 jsem přešel čistě na Linux.

   • petrph napsal:

    Ale houbeles.
    1) Gates při řízení Microsoftu už od začátku využil právnické zkušenosti ze své rodiny. Jinak řečeno, skutečně řadu produktů MS nevyvinul sám, ale odkoupil je od jejich původních autorů pro další šíření pod svou značkou. Což je ovšem právě v USA při jejich patentovém právu naprosto běžné..
    2) A stejně, naprosto běžné je, že v USA se soudí doslova každý s každým (kdo má na advokáty), čili řada žalob probíhala i proti MS. Někdy s prohrou, jindy s dohodnutým finančním vyrovnáním Ony zkrátka ani ty soudy v tom nemají jasno, a jsou rády, když se „za prachy“ dohodnou strany bez nich.
    3) Vůbec se nedá tvrdit, že by MS zpomalil vývoj, když naopak, společně s IBM ten nový sektor osobních počítačů kompaktabiln’ích mezi sebou sám rozjížděl a dodnes v jeho celosvětovém rozvoji drží prim.
    4) Už v té poznámce o videu je vidět o co go, někdo si prostě syslí patent a nedovolí bezplatnou distribuci v OS . Tak to v Americe chodí..
    Čímž tedy nechci tvrdit že MS je ve všem nevinně, on velkej byznys je halt tvrdej a nějak ty prachy (i na tu charitu) vydělávat musej

    • A. S. Pergill napsal:

     ad 1 V některých případech neodkoupil, ale SW zdarma dávaný k dispozici na internetu zavzal do svého a draho prodával (bez takového SW by bylo vůbec nemožné nainstalovat první verze Windows, distribuované na disketách, například).
     ad 2 Aktivity MS proti Netscape skončily rozsudkem proti MS a placením vysokého odškodného.
     ad 3 Jednoznačně ano, viz další bod.
     ad 4 Tady nešlo o formátovou nekompatibilitu, ale o to, že PC má v oblasti videa tak mizernou kvalitu práce, že větší (formát obrázku) videa prostě nepřehrál, a nejen od Amigy, ale i další videoformáty v té době obvyklé. Zatímco ty daleko kvalitnější Amigy ano. Podobně to bylo i se zvukem. MMCH tohle nebylo windowsy, protože podobné potíže měl na PC i Linux. Sám mám „ještě schovaný“ PC, který s KDE (hodně náročné grafické prostředí podobné Windows) většinu filmů nepřehrál, ale po přepnutí do lehkého LXDE prostředí je přehrával vcelku svižně a bezproblémově (problém majitelů Windows ovšem byl v tom, že oni do takového prostředí PC přepnout nemohli, měli k dispozici jen strašně rozežraná Windows).

     Ta vaše poslední věta mi trochu připomíná to, jak hodně dávali na charitu mnozí gangsterští bossové.

 2. Vyrábíte polopravdy za honorář napsal:

  Jen lidé, kteří nemají čas sledovat světové dění, věří vašim dezinformacím, ve směsi pravdy a lží. Každý, kdo to sleduje ví, če WHO někdy v půlce září vydala úmrtnost pouhých 0,28% NA Covid 19 zprůměrovaných studií. I kdyby byla 1%, je to nic proti chřipce, např v roce 1995, kde se nezavíraly ekonomiky a umíraly tisíce lidí opravdu! Uvědomte si, že těmito články škodíte celé společnosti, především dětem, starým lidem i sami sobě, za dočasný přísun peněz (i ten vám skončí až brzy skončí ti sponzoři), protože brzy budou i vás nutit k očkování. Tato vynucovaná vakcína, jejíž vyšší verze plánují biologickou zbraní a zavírání ekonomiky, způsobí škody i těm pisálkům polopravd vašeho typu. Gates sám veřejně prohlásil, že chce snížit počty lidí na planetě. NELŽETE PROSÍM.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Váš komentář je čítanková typická snůška polopravd a naprostých lží.
   Ještě, že jste schovaný za „Vyrábíte polopravdy za honorář“. Mohl byste být trestně stíhán, za šíření poplašné zprávy.

 3. Pavel napsal:

  Ano chaotičnost a neschopnost vlády je až neuvěřitelná. Schopnost informovat obyvatele při nejlepším nulová spíš záporná. Pak se budou divit, že vakcínu nikdo nechce a budou to dohánět tipuju reklamní kampaní přes Babišovu Mafru.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Informují media, vláda nemá žádnou informační agenturu, která by sloužila k tomuto účelu (BIS je na cosi úplně jiného). Takže z chaotičnosti informací a neschopnosti informovat vůbec, lze vinit jen média.

 4. Petr Kaminsky napsal:

  Znate osobne nekoho, kdo cte a veri takovym hloupostem? Nebo ty „lajky“ generuji roboti?

  • Ivan Straka napsal:

   Zrovna ve chvíli, kdy jsem si přečetl tenhle koment, mi kamarád, soused, inženýr, člověk, se kterým vedu debaty, kde se shodneme, tak mi pošle odkaz na CZ24.news s videem, kde chlapík mluví o popírání covidu. Je to boj někdy.

 5. Díky napsal:

  Děkuji za skvělý zdroj různých informací. Jste nejlepší!

 6. petrph napsal:

  Že si dovolím oponovat, tam je podstatné už v první větě ono slůvko „další“, a vlastně i to slůvko dezinfomátoři se dá nahradit slůvkem (antož přece jsme ti hodní) „méně důvěryhodný bulvár“. Když už se totiž podíváte na ten web a c24 (normálně to nedělám), tak tam zase moc těch lží zpráv o covidu nenajdete. Co tam najdete, třeba u v domácí rubrice – komentář ekonomky paní Šichtářové o nedávném zrušeni superdaně (drsná pravda), info o tom jaké „odborné práce“ se píší na UK /to je spíš grotesktní), další zadržená skupina migrantů z Afghanistánu u nás (to taky jistě nebude lež), o tom že EU navrhuje vakcinační pas (je to pravda, nebo fake?) , jo taky citace paní Lipovské o jednání Rady ČT (tohle se snad ani HP neodvážil zveřejnit), .. a až tedy daleko za tím se najde dosti vážný komentář pana Hnízdila který se při výročí vzpomínky na 17.listopad, zmiňuje se o dopadu covidu na školství a končí a výzvou „..Setkejme se, zavzpomínejme, podejme si ruce.“. Je to dnes hrozná doba, že i tohle může otisknout jen proskribovaný bulvár. Čímž netvrdím, že tam někde občas nějaké bulvární story o covidu nejsou (i v zahraniční sekci se „hledají těžko/. ovšem je nutné si uvědomovat, že právě takhle funguje bulvár – a právě na tom vydělává (nekřesťanské?) peníze (přičemž na webu obvykle v příjmech za reklamu).. Totiž zprávy, které nemusí být nutně vylhané, někdy jsou nepravdivé (, , někdy polo, někdy (zatím?) nepotvrzené, (typická šuškanda), někdy pravdivé leč skandální a pobuřující…
  Ale jinak dík za dobrej tip, asi se tam občas podívám, něco z toho nepublikují ani na Parlamentních listech.. Ono je těch průšvihů dne s tolik, že to jeden bulvár nepobere :)))

 7. pes dezinformuje napsal:

  Kdysi jsem psa četl, nyní už ty snůšky “oficiálních” hoaxů ignoruji. Člověk musí dnes spoléhat na vlastní intuici, protože sami “hlídači pravdy” šíří dětinské lži…

Přidávání komentářů není povoleno