Demonstrace proti rouškám (Praha, září 2020). Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Covid-19 jako byznys pro dezinformátory. Hodí se genocida, 5G, chemtrails, Bill Gates i očkování

Napsal/a Roman Máca 26. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Pandemie Covid-19 se stala pro dezinformátory další příležitostí, jak vydělat na důvěřivých a snadno manipulovatelných lidech. Obchodníci se lží šíří řadu falešných zpráv o koronaviru – například, že je uměle vytvořenou biologickou zbraní určenou k vyhubení lidstva, nebo že pandemie neexistuje a vše je tzv. operace pod falešnou vlajkou, která má zamaskovat migraci do Evropy či útok na Rusko.

Další dezinformace tvrdí, že virus je přenášen sítěmi 5G, varují před čipováním skrze vakcíny a testovací tyčinky či před infikovanými testy. Zpochybňovány jsou rovněž počty nakažených a vytíženost nemocnic. Jednotícím prvkem je heslo „všechno je jinak“.

Pokud se na komerční dezinformátory a jejich „projekty“ ve vztahu k Covid-19 podíváme blíže, můžeme je rozdělit do tří skupin.

Protichůdné teorie? Tím lépe

Prvním typem jsou na české scéně již etablované dezinformační weby, které téma Covid-19 zahrnují do své agendy vedle UFO, migrace, islámu, chemtrails, iluminátů, Sorose, Západu nad propastí a adorace Putinova Ruska.

Příkladem jsou weby z rodiny AC24. Ty provozuje „dezinformační podnikatel“ Ondřej Geršl. Z jeho webů se čtenáři například mohli dozvědět, že koronavirus je „biologická zbraň hromadného ničení“ (za povšimnutí stojí počet sdílení této zprávy na Facebooku – 5,5 tisíce).

Biologická zbraň stupně 4 (facebook.com)

Z jeho dalšího webu lajkit.cz se ale paradoxně dozvíme, že „pandemická show má nastolit světovou vládu“ a že se jedná o „další falešnou akci“.

Pandemická show (lajkit.cz)

Publikování i navzájem protichůdných teorií je nicméně pro komerční dezinformátory typické. Jde totiž o zisk, nikoliv o zpravodajství a informace, a čtenář si sám vybere, zda ho více ohrožují ilumináti nebo židozednáři.

U Geršla nechybí ani zásadní „odhalení“ konspirátora Davida Ickeho, který jindy hlásá, že planetu Zemi tajně ovládají mimozemšťané v podobě ještěrů – reptiliáni.

David Icke a Rockefellerové (facebook.com)

Prostor dostává na webu i teorie, že pandemie slouží pro krytí vojenských přesunů a k následnému útoku na Rusko.

Přesun vojsk ve stínu koronaviru (facebook.com)

Geršlův obchodní model je jednoduchý. Je jím vyhledávání různých falešných zpráv a konspirací napříč internetem, a to včetně ruské státní propagandy. Obsah následně „překlápí“ na své weby s cílem vydělat na reklamě zobrazované návštěvníkům. Pro zvýšení dosahu Geršl rovněž využívá falešných stránek na sociálních sítích a při spamování odkazů na články z webů AC24 do skupin na Facebooku se vydává za mladou atraktivní ženu.

Vše je návštěvníkovi naservírováno tak, aby měl dojem, že se jedná o zpravodajský portál a informace, které média a vlády před občany tají. „Pomáháme čtenářům získat přístup ke kvalitním informacím, aby nemohli být manipulováni a mohli žít lepší život,“ uvádí Geršl u popisu stránky AC24 na Facebooku.

Otevři svou mysl. A zaplať

Pro další typ dezinformátorů je Covid-19 hlavním tématem, bez něhož by jejich projekty nevznikly či nedokázaly získat popularitu.

Příkladem je David Formánek, který stojí za portálem s názvem Otevři svou mysl. Ostatně podobné termíny jako otevření mysli, prohlédnutí, otevření očí, probuzení se, vymanění se z mediálního otroctví atd. jsou u podobných webů synonymem pro (volně řečeno): „Najdi na internetu tu největší blbost typu, že EU chce zrušit písmeno Ř, a to potom usilovně sdílej s tím, že to je absolutní pravda a média to před námi tají.“

„Co je tedy záměrem pro tento projekt? Vnímám ho jako pomáhat šířit povědomí o tom, že jsou věci jinak, než jak jsme se učili, zvyšovat vědomí lidí a inspirovat je k tomu, aby v sobě objevili svoji vlastní sílu,“ uvádí Formánek v popisu svého webu Otevři svou mysl. Na něm také například vyzývá k zastavení testování na Covid-19.

Stop testování (otevrisvoumysl.cz)

Proti testování založil rovněž petici. V ní nechybí aktuální klíčový terč konspirátorů – miliardář a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Náhled petice (petice.com)

Formánek také píše o „hlavním systému genocidy a kontroly populace“.

Genocida a kontrola populace (otevrisvoumysl.cz)

A „otevřená mysl“ se rovněž neobejde bez Covid-19 jako biologické zbraně, 5G, chemtrails, vakcíny jako zbraně a pochopitelně depopulace lidstva.

Zbraňový systém (otevrisvoumysl.cz)

Za „otevírání mysli“ a za šíření „povědomí o tom, že jsou věci jinak“ žádá Formánek po čtenářích na své „nezávislé zpravodajství“ finanční příspěvky.

Jiným jeho projektem je „Kulový blesk“, který volá „národ k domobraně“. Konkrétně se jedná o „finanční domobranu“. Ta spočívá v tom, že lidé mají posílat peníze a tím bránit Česko (pravděpodobně) před Billem Gatesem, očkováním, testováním, chemtrails atp.

Finanční domobrana (facebook.com)

Pro iniciativu „finanční domobrany“ se Formánek spojil s proruskou polovojenskou organizací s názvem Národní domobrana. Ta se jako riziko objevuje ve zprávách českých bezpečnostních institucí a je známá například otevřením falešného konzulátu organizace Doněcká lidová republika v Ostravě.

Na projektu Formánkovy „finanční domobrany“ se podílí i marginální prokremelská strana Aliance národních sil. V jejím čele stojí Vladimíra Vítová (o ní více zde), která také šíří konspirační teorie.

Ilumináti a satanisti Vladimíry Vítové (facebook.com)

Boj za pravdu – a o příspěvky

Třetím typem dezinformátorů snažících se na pandemii Covid-19 vydělat jsou tzv. aktivisté. Ti organizují různé demonstrace a happeningy například v podobě hysterických výkřiků o tom, že „oni“ chtějí zabít naše děti. Jejich projevy pak obsahují klasická témata jako Bill Gates, očkování, genocida, falešná pandemie a podobně.

Příkladem „aktivistického“ projektu je JRTV, za kterým stáli Jana Peterková, Robert Šmuk a Pavel Zítko.

Například Peterková v jednom z příspěvků na sociálních sítích podle serveru manipulatori.cz (samotné video již bylo odstraněno) hlásala: „Naše děti neučí kvůli rýmě. A nebudou se učit půl roku. Protože vy všichni věříte tomu, co vám řekne vláda. A to jsou naprosto největší lži a fígle, které mají zakrýt buď, co chystají USA, nebo mají zakrýt osídlení Evropy muslimy nebo to, co se teď děje v Řecku.“ Jiný z jejích veřejných projevů (společně se Šmukem) zachytila i CNN Prima News. Situaci dokonce řešila policie.

Zajímavý je i zadlužený „aktivista“ Pavel Zítko, který podle Deníku N veřejnost lákal na neexistující kryptoměny. Za svou činnost prezentovanou jako „bojujeme za pravdu a svobodu naší země“ pak trojice žádá od svých fanoušků finanční podporu.

Trio se nicméně navzájem rozhádalo. Příčinou sváru byly podle všeho peníze zasílané důvěřivými fanoušky, na nichž se dotyční snažili vydělat. U podobných projektů tuzemských „vlastenců“ a „aktivistů“ v jejich boji za naši zem a za pravdu není takový konec zdaleka ojedinělý.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)