Co zachrání Evropskou unii? Více reklamních spotů, více tužek, dalekohledů a deštníků

Napsal/a Robert Břešťan 1. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA I když Nejvyšší kontrolní úřad zprávy ze svých kontrol nekoordinuje se zlomovými událostmi na mezinárodní scéně, přečíst si pár dní po brexitu zprávu o tom, jak se nakládá se „stamilióny korun z evropských fondů na propagaci toho, jak se nakládá s penězi z evropských fondů“, člověk se těm 52 % Britů (aspoň chvíli) tolik nediví. Ale… 

Ne, že bychom se ode nejvyšších kontrolorů dozvídali něco, co bychom v zásadě netušili. V kolektivní paměti je kupříkladu reklamní kampaň na rybu domácí za 178 milionů korun, v jejímž důsledku se nic zvláštního nestalo. Možná mírně stoupla spotřeba mořských ryb.

I když střízlivě vzato – propagace a marketing je důležitá pro každou značku. Tím spíš pro takovou, která dlouhodobě a poměrně úspěšně pracuje na sebedestrukci.

Rychle vyčerpat, rychle odvysílat

Takže pochlubit se, pochválit se a vytroubit do světa, že „tohle“ platili evropští daňová poplatníci, je jednou z celkem pochopitelných povinností členských států a tzv. operačních programů: „Informace jsou určeny občanům Evropské unie a příjemcům, mají cíl zdůraznit roli EU a zajistit, aby byla pomoc z fondů průhledná.“

S tou průhledností to tak horké není. A jak to tak vypadá, s informacemi také ne.

„Propagace evropských fondů, projektů a operačních programů stála stovky milionů korun. Povědomí veřejnosti o pomoci z EU ale nevzrostlo,“ konstatoval NKÚ poté, co zkontroloval výdaje na propagaci akcí placených z evropských fondů u Ministerstva školství, Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a Regionální radu regionu soudržnosti Střední Čechy. Celá zpráva ke stažení ZDE.

Celkově se kontrola zaměřila na projekty v součtu za čtvrt miliardy, jejichž dopad byl plus mínus nula. Povědomí o fondech EU se nezvedlo, místy spíše kleslo.

„Oproti roku 2011 si v roce 2013 také méně lidí myslelo, že informace o evropských fondech jsou jasné, srozumitelné, konkrétní a přesné, a to navzdory tomu, že se do propagace investovalo tolik peněz,“ píše NKÚ.

Z kontrolovaných peněz vynaložených na publicitu se nejvíce utratilo za televizní a rozhlasové spoty, celkem za 138 milionů korun.

Některé spoty se narychlo vysílaly až těsně před ukončením operačního programu. „Což evokuje spíše potřebu vyčerpat evropské peníze než průběžně informovat o jejich přínosech,“ dedukuje NKÚ a tuto větu lze směle vztáhnout na řadu jiných hmatatelnějších projektů.

Nedostatky pak kontroloři našli i při přípravě mediálních kampaní. „Při schvalování konkrétních projektů kontrolovaná ministerstva ani regionální rada nehodnotily, jestli jsou rozpočty na mediální kampaně a další projekty přiměřené.“

A tak si můžeme směle dovolit v rámci propagace třeba:

  • dámská a pánská trička s potisky v cenové škále od 75 do 255 Kč/ks,
  • deštníky v cenové škále od 63 do 255 Kč/ks,
  • VIP psací sady v cenové škále od 322 do 553 Kč/ks,
  • kožené peněženky v ceně 290 Kč/ks,
  • originální švýcarské nože v ceně 406 Kč/ks
  • hra pétanque v ceně 504 Kč/ks,
  • dalekohledy v ceně 288 Kč/ks,
  • vinné sady a soupravy na víno v ceně 539 Kč/ks.

(ZDROJ: NKÚ)

Zatím nás tedy může těšit aspoň to, že Česko zůstává ve vztahu k evropským penězům čistým příjemcem. Přeloženo – na ty deštníky a sady na pétanque nám přispěli třeba zrovna ti Britové – čistí plátci.

Jenže na vší té kritice nakládání s eurofondy je podstatná jedna věc. To, že za tohle všechno zlopověstný Brusel nemůže. Jak s penězi z fondů EU nakládáme (či jak je rozkrádáme) je naše věc, naše zodpovědnost. Nejhorší reklama na Evropskou unii je domácí  šlendrián schovávaný za to, že to přece chtěl ten Brusel.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)