Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: Viktor Orbán

Co si Maďaři v novinách nepřečtou

Napsal/a Vojtěch Berger 5. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Maďarská tisková agentura MTI cenzuruje zprávy, které poškozují režim Viktora Orbána. Od bývalých i současných zaměstnanců a z e-mailů, které jim poslalo vedení, to zjistilo Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL). To, o čem se v případě maďarských veřejnoprávních (de facto však státních) médií ovládaných vládní stranou Fidesz dlouho mluví, teď dokazují konkrétní příklady:

  • Skandál spoluzakladatele Fideszu Józsefa Szájera, který se v Bruselu účastnil drogového večírku s řadou dalších mužů, MTI popisuje jen jako „domácí party“. Bez kontextu k němu agentura přetiskla Szájerovo stanovisko i reakci Viktora Orbána.

Právě Orbánova vyjádření agentura přetiskuje pravidelně vždy, když premiér udělá nějaké politické rozhodnutí. Bez podrobností, bez polemiky. „Editoři nemají rádi, když píšeme vlastní materiály. Mohlo by v nich být něco nepříjemného pro ty nahoře,“ řekl RFE/RL jeden z reportérů MTI.

  • Svobodná Evropa cituje i e-maily či nahrávky dokazující, že reportéři MTI od vedení dostali zákaz psát o stanoviscích organizací Human Rights Watch či Amnesty International týkajících se Maďarska.

Při zpravodajství z Evropského parlamentu, kde je Orbán řadu let terčem kritiky kvůli porušování právního státu, se do zpravodajství MTI dostanou jen komentáře těch, kdo „věci buď nerozumí a melou nesmysly nebo podporují maďarskou vládu“.

  • Nežádoucí je také psát o tom, jak o dění v Maďarsku referují zahraniční média. Zatímco dříve se kritický text z ciziny v MTI objevil jako samostatná zpráva, později přišlo nařízení spojit všechny takové texty to jednoho „souhrnu“.

Speciální pozornost věnují editoři MTI všem „citlivým“ tématům. Někdy odstavec zmizí, někdy přibude, řekl RFE/RL zaměstnanec, který v MTI působí přes deset let. V některých případech nevyjde už celý napsaný článek.

RFE/RL
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)