Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
, zdroj

Co čteme a koho volíme? Voliči ANO fandí MF Dnes a bulváru, voliči ODS jezdí metrem…

Voliči ANO dávají přednost četbě deníku MF Dnes ve vlastnictví lídra strany Andreje Babiše. Voliči TOP 09 zase více inklinují ke zpravodajským týdeníkům, především k Respektu a Reflexu.

„Kdybych dělal kampaň pro KDU-ČSL, hodně bych se zaměřil na týdeník 5+2. Ten oslovuje lidi na vesnicích bez silné pravo-levé ideologie,“ podotýká Daniel Prokop, vedoucí společenského a politického výzkumu agentury Median.

Průzkum mediálního chování voličů na vzorku pěti tisíc respondentů starších 18 let Prokop představil (na podzim 2016, pozn. red.)  v rámci debaty Nadace Open Society Fund o mediálním pokrytí podzimních krajských a senátních voleb v českých denících.

Níže – se souhlasem agentury Median – konkrétní vazby voličů na jednotlivé deníky, internetové servery a vybrané týdeníky zveřejňujeme.

„Voliči KSČM jsou mediálně těžko zasažitelní, pokud se zasáhnout dají, tak přes Blesk a Právo,“ komentuje průzkum Prokop.

„Zajímavé je, že voliči ODS hodně čtou bezplatný deník Metro. Voliči ODS byli ve vztahu k médiím vůbec překvapiví – je tam kombinace seriózního tisku a bulváru. Což je třeba dáno tím, že je zajímá téma inkluze, nebo čtou komentáře Václava Klause mladšího,“ dodává.

median-2

median1

median3

© Nezávislý reprezentativní výzkum MEDIAN s.r.o., 2015/ N = přes 5 000 respondentů 18 a více let Osobní + on-line sběr (poměr 85:15)/ Statistická odchylka +/- 1 až 3 % u velkých stran, +/- 3 až 5 % u menších stran

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. František Šulc napsal:

  Když se tak dívám na poslední výsledky volebního průzkumu-tak začínám mít dobrý pocit-že zde může vzniknout středo pravá koalice-konečně bez levice- áčka a béčka komunistů.Vždyt přeci není možné-aby současní- čtyři levicoví hlavní představitelé státu-prezident- předsedové- vlády a obou komor parlamentu sami určovali zahraniční politiku směřující na východ k Rusku a Číně Chci tedy doufat- že politika pravého středu nás odvede spíše na druhou stranu – kam i historicky patříme,.

 2. Bubo napsal:

  Dříve voliči dávající přednost četbě deníku MF Dnes volili pseudopravici ODS, která díky skandálům Topolánka, Nečase, stálé korupci, tunelování a hlavně po skvělé amnestii zlodějům, krachla. To předpověděl dávno emigrant a exkomunista Ivan Sviták již v roce velkých obdivů k reformě glorifikovaného účetního Klause a jeho boys z StB. Jaký asi mají rozum, když dnes volí ANO?
  Voliči TOP 09 se stále jako stébla drží týdeníků Respekt a Reflex, tedy ke knížecímu žvanění a jeho pohrobku Gazdíkovi. Jak dlouho jim vydrží obdiv k tlučhubovi a kdysi prý nejlepšímu ministrovi financí Kalouskovi však Sorosova pobočka neuvádí.
  Průzkumu debaty Nadace Open Society Fund o mediálním pokrytí podzimních krajských a senátních voleb v českých denících může věřit jen úplný trotl, který nečte jiné nezávislé komentáře na zvedavci, protiproudu či e-republice. ČSSD stála za houby, proto nešlo 60% k volbám a vše bohužel ponechalo černoprdelníkům se sudeťákem hermanem a čunkem v čele.
  O jakém seriózním tisku závěrem zpráva hovoří, ví bůh. Václava Klause mladšího nemusím, ale jeho včerejší komentář k posledním událostem byl celkem seriózní.

 3. Němec napsal:

  Průzkum je nepřesný. Já jako volič ODS noviny čtu minimálně, jsou to jen senzacechtivý nadpis se zavádějícím obsahem, většinou vyhozené peníze. Čtu Svět motoru a Echo 24 což jsou vynikající týdeníky. Klaus ml. pro mne není žádný demokrat a nepatří do ODS. V mém okruhu není žádný volič ODS a v odpadkovém kontejneru se nachází jen Halo noviny a zpravodaje ČSSD.

  • Karel Novotný napsal:

   Nejvíce senzacechtivé nadpisy má podle mých zkušeností Echo24 😉 (k naprosto neutrální zprávě ČTK dají obvykle pobuřující titulek, nejlépe protibabišovský nebo protiimigrační, na to voliči OSD slyší).
   Úlohou novin dnes je přinášet analýzy, což se např. HN nebo Lidovkám IMHO daří stejně jako týdeníkům.
   Naopak úlet je to Metro: to existuje, jen protože je zdarma.

 4. Němec napsal:

  O Světu motoru a Echu 24 mohu tvrdit, že to jsou vynikající týdeníky protože je čtu jako předplatitel bez vědomí, jaká bude titulní stránka. Echo je týdeník velmi vážný, vysoce kvalitní a vyžaduje delší čas na promyšlení článků, aspoň mně, protože jsem normální hospodský politik. Ostatní týdeníky neznám, nemám tolik peněz ani čas. Noviny to mají těžké, protože kdyby psaly jen pravdu, tak by je nikdo nečetl. HN jsou pro vyšší třídu a k té ja nepatřím. ODS volím , protože po odchodu Klause, který se tuto stranu snažil zničit a dělal ji v poslední době jen ostudu je to dobrá volba.

  • petrph napsal:

   Máte pravdu,jen bych Vás opravil,kdyby noviny psaly jen pravdu, nikdo by je nefinancoval. Bohužel (mohu to tak napsat) z  hlediska příjmů za prodané výtisky čtenářům jsou všechny noviny hluboce ztrátové. Musí si hledat jiné zdroje financování, a v konečném důsledku tancovat jak jejich investoři pískají.

 5. petrph napsal:

  Já se musím smát až se musím za břicho popadat. Takže agentury Median, udělala za nemale peníze speciální výzkum jaké noviny kdo čte, a podle toho chce dělat nějaké odhady do voleb? (nebo zpětně? dyk už je dávno po nich)
  Přitom naprosto přesné výsledky sledování hlavního média které ovlivňuje mínění lidí, totiž komerčních televizních stanic, se provádějí přesně, dlouhodobě, s přesností na jednotlivé pořady, věk místo, i sociální umístění diváků s pomocí peoplemetrů.
  Akurát tedy nevím – zda se tam sleduje i oblíbenost partají. Což je ale ve skutečnosti, z hlediska vlivu médií spíše výstupní než vstupní parametr.
  Mimochodem,vzpomínám si, pan Neff, kdysi za hlubokého komunismu v roce 1985 ve své sci-fi sbírce Vejce naruby, v povídce Největší vodvaz v dějinách svangu, popsal velice přesně skutečný vliv médií na veřejnost na Západě. Dporučuji k přečtení, aby snad někdo neměl nemístné iluze.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko