CNI: „BIS monitorovací vůz 28“. Kontrarozvědka zjišťuje, kdo si půjčil její jméno

Napsal/a -pes- 6. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Po pražských ulicích pohybuje mobilní wifi síť  „BIS monitorovací vůz 28.“ Kontrarozvědka odmítá, že by tímto nechtěně prozradila své agenty. Po majiteli rozjela pátrání.

Česká kontrarozvědka zahájila netradiční pátraní. Na základě zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) začala BIS prověřovat, komu patří wifi síť používající název tajné služby.

Vůz číslo 28? BIS-foto2-254x300

Redaktoři CNI ve čtvrtek zachytili při jízdě pražskými zulicemi signál wifi sítě s netradičním názvem: „BIS monitorovací vůz 28.“

O pár hodin později již na stejném místě nabídka tohoto připojení k dispozici nebyla, šlo tedy s největší pravděpodobností skutečně o síť umístěnou v autě, nebo o mobilní hotspot.

S tím vyvstala řada otázek: Používá tajná služba skutečně takto otevřeně pojmenovanou wifi síť ve svých monitorovacích autech? Nechá tajná služba agenty svého sledovacího oddělení tzv. „sledky“ tak snadno prozradit?

Když CNI kontaktovalo mluvčího tajné služby Jana Šubrta, nejprve popsaný případ označil za „hloupost.“ Záhy ale volal zpět s žádostí o detaily, kde přesně, v jakou hodinu byla wifi síť zaregistrována, či jak přesně byla nalezena.

Následně volá mluvčí Šubrt podruhé a ujišťuje, že BIS takovou wifi síť nepoužívá. Informaci, že nešlo o jejich monitorovací vůz, opakuje také při třetím telefonátu šéfredaktorce CNI.

Je to pro nás zajímavost

„Naprosto můžeme vyloučit, že by naši zaměstnanci toto používali,“ konstatoval opakovaně Šubrt. „To by bylo proti smyslu naší práce. Nepoužíváme žádná označení, která by nás mohla identifikovat na veřejnosti.“

Podobně situaci hodnotí také bývalý rozvědčík BIS, současný ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. „Nejsem technik, ale neumím si představit, že by wifinu pojmenovali právě takhle,“ říká. „Připadalo by mi hodně divné, aby si auto takto odhalili.“

Nicméně případ se záhadnou wifi sítí pro tajnou službu nekončí. „Předal jsem tento případ našim specialistům, kteří se vaším oznámením už zabývají,“ konstatoval na závěr mluvčí BIS Šubrt. „Budeme se snažit identifikovat, kdo za tím stojí. Je to pro nás taková zajímavost.“

Autor: Eliška Hradilková Bártová – CNI

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)