Čínský propagandista v Praze. Zvládá přátelský hovor s diktátorem Kim Čong-unem i s českým prezidentem Zemanem

Napsal/a Robert Břešťan 20. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

UVNITŘ VIDEO. I když Pražský hrad prezentoval hlavní čínskou hvězdu letošního Česko-čínského investičního fóra jako ekonomického experta, skutečnost je jiná. Liu Jün-šan je především člen Stálého výboru Politbyra čínské komunistické strany a bývalý dlouholetý vedoucí Oddělení propagandy.

Byl i osobním vyslancem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pro vztahy s KLDR a pro přímou komunikaci se severokorejským diktátorem.

Vřelé vztahy dokládají i některé fotografie světových serverů a agentur.

„Vztahy ČLR a KLDR byly po nástupu Kim Čong-una na bodě mrazu. Roztržka trvala až do té doby, než Si Ťin-pching vyslal právě Liou Jün-šana do KLDR u příležitosti oslav sedmdesátého výročí založení Korejské dělnické strany. Během čtyřdenní návštěvy se měl Liou setkat s nejvyššími představiteli země. Po spekulacích pozorovatelů, zda bude přijat samotným Kimem nebo ne, se nakonec oba vyfotili ve vřelém soudružském objetí a jejich společné sledování vojenské přehlídky v Pchjong-jangu bylo vykládáno jako jasný signál „tání“,“ shrnují sinologové z expertního serveru o Číně Sinopsis.

Zeman i Hamáček

Podle účastníků Česko-čínského fóra přišel Zeman s Liu Jün-šanem zhruba o dvacet minut později – prý kvůli družnému hovoru, který spolu vedli.

Zde je krátké video z příchodu obou politiků do Španělského sálu pořízené jedním z účastníků:

Český prezident ve svém krátkém projevu na Česko-čínském investičním fóru mimo jiné řekl:

(…) máme před sebou velmi dobrou perspektivu. Díky tomu, že se obě strany snaží překonávat překážky v našich vzájemných vztazích, které jsou někdy vyvolávány byrokracií, a ničím jiným než byrokracií, chtěl bych připít zatím jenom minerální vodou, ale pan tajemník ví, že před sebou máme sklenku červeného vína, takže si pak u stolu připijeme. Výborně. Takže, pane tajemníku, na Vaše zdraví, děkuji Vám, že jste přijel. Ať žije Čína.“

Před příjezdem do Prahy se Liu Jün-šan v Bukurešti účastnil Dialogu politických stran střední a východní Evropy s Čínou pořádaného Mezinárodním oddělením ÚV KS Číny.

Tento zajímavý orgán, označovaný za alternativní diplomatický kanál k tradiční zahraniční politice, je ve výročních zprávách české kontrarozvědky BIS charakterizován jako „specificky čínská zpravodajská organizace“.

Akce v Bukurešti se z českých politiků přímo na místě zúčastnil předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)