Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Čínský propagandista v Praze. Zvládá přátelský hovor s diktátorem Kim Čong-unem i s českým prezidentem Zemanem

UVNITŘ VIDEO. I když Pražský hrad prezentoval hlavní čínskou hvězdu letošního Česko-čínského investičního fóra jako ekonomického experta, skutečnost je jiná. Liu Jün-šan je především člen Stálého výboru Politbyra čínské komunistické strany a bývalý dlouholetý vedoucí Oddělení propagandy.

Byl i osobním vyslancem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pro vztahy s KLDR a pro přímou komunikaci se severokorejským diktátorem.

Vřelé vztahy dokládají i některé fotografie světových serverů a agentur.

„Vztahy ČLR a KLDR byly po nástupu Kim Čong-una na bodě mrazu. Roztržka trvala až do té doby, než Si Ťin-pching vyslal právě Liou Jün-šana do KLDR u příležitosti oslav sedmdesátého výročí založení Korejské dělnické strany. Během čtyřdenní návštěvy se měl Liou setkat s nejvyššími představiteli země. Po spekulacích pozorovatelů, zda bude přijat samotným Kimem nebo ne, se nakonec oba vyfotili ve vřelém soudružském objetí a jejich společné sledování vojenské přehlídky v Pchjong-jangu bylo vykládáno jako jasný signál „tání“,“ shrnují sinologové z expertního serveru o Číně Sinopsis.

Zeman i Hamáček

Podle účastníků Česko-čínského fóra přišel Zeman s Liu Jün-šanem zhruba o dvacet minut později – prý kvůli družnému hovoru, který spolu vedli.

Zde je krátké video z příchodu obou politiků do Španělského sálu pořízené jedním z účastníků:

Český prezident ve svém krátkém projevu na Česko-čínském investičním fóru mimo jiné řekl:

(…) máme před sebou velmi dobrou perspektivu. Díky tomu, že se obě strany snaží překonávat překážky v našich vzájemných vztazích, které jsou někdy vyvolávány byrokracií, a ničím jiným než byrokracií, chtěl bych připít zatím jenom minerální vodou, ale pan tajemník ví, že před sebou máme sklenku červeného vína, takže si pak u stolu připijeme. Výborně. Takže, pane tajemníku, na Vaše zdraví, děkuji Vám, že jste přijel. Ať žije Čína.“

Před příjezdem do Prahy se Liu Jün-šan v Bukurešti účastnil Dialogu politických stran střední a východní Evropy s Čínou pořádaného Mezinárodním oddělením ÚV KS Číny.

Tento zajímavý orgán, označovaný za alternativní diplomatický kanál k tradiční zahraniční politice, je ve výročních zprávách české kontrarozvědky BIS charakterizován jako „specificky čínská zpravodajská organizace“.

Akce v Bukurešti se z českých politiků přímo na místě zúčastnil předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno