Chystá se nová porce otevřených dat. Dostupné budou miliony údajů o firmách a lidech

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 16. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo financí plánuje od ledna příštího roku zpřístupnit data z obchodního rejstříku a registru ekonomických subjektů. Díky strojově čitelným datům bude možné efektivněji získávat a kombinovat údaje uložené v databázích.

Česká veřejnost dostane od příštího roku další porci tzv. otevřených dat. K registru smluv či k údajům o volbách přibude od ledna i obchodní rejstřík.

Podle zjištění HlídacíPes.org pracuje ministerstvo financí na zveřejnění strojově čitelných dat nejen z obchodního rejstříku, ale také z Registru ekonomických subjektů, v jednání je zároveň i zveřejnění dat z Živnostenského rejstříku.

Pokud by se ministerstvu podařilo zpřístupnit data ze všech těchto tří hlavních zdrojů informací o firmách a lidech v Česku, dostala by veřejnost do ruky obrovské množství užitečných dat.

„Ministerstvo financí si od publikace dat v otevřeném formátu slibuje primárně větší komfort uživatelů, kteří by rádi pracovali s celým exportem. Takovými uživateli jsou například banky, neziskové organizace, kreditní společnosti a další,“ říká Filip Běhal z tiskového odboru resortu.

Zda budou nově nabízená data publikována na současném webu ministerstva, nebo bude vytvořen speciální portál, není ještě jasné.

Data pro lidi?

V současné době se ministerstvo obrátilo na současné uživatele s dotazníkem, ze kterého chce zjistit například, o jaká data mají největší zájem, nebo v jakém formátu by jejich zveřejnění uvítali.

„Podle mého názoru je zveřejnění otevřených dat obchodního rejstříku nejpodstatnější a vlastně i nejzajímavější část,“ říká jednatel společnosti DatLab Jiří Skuhrovec, který stál u zrodu datového portálu ministerstva. „Na první pohled to není pro běžné lidi, nýbrž pro skupinu programátorů. Ti ale následně dokážou z těchto otevřených dat vytáhnout informace, které už budou užitečné pro širokou veřejnost.“

K získaným datům je totiž potřeba vytvořit nástroj, který jejich potenciálu bude umět využít. To se podařilo například po zveřejnění registru smluv. Samotná strojově čitelná data by běžné veřejnosti k ničemu nebyla, teprve poté, co dané údaje zpracoval Michal Bláha do aplikace Hlídač smluv, stala se pro veřejnost rázem snadno využitelná a také užitečná.

Nic bližšího

Zatímco v obchodním rejstříku lze dohledat informace o zhruba 400 tisících firmách a lidech s nimi spojených, v Registru ekonomických subjektů je k dispozici násobně větší množství údajů v řádu milionů, například o neziskových organizacích, fyzických osobách. Stejně tak objemově významný je i živnostenský rejstřík.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Pokud tedy ministerstvo zveřejní otevřená data ze všech těchto zdrojů, dojde tím k uvolnění obrovského množství informací ve strojově čitelné podobě. Díky tomu bude možné z těchto dat libovolně čerpat, kombinovat a třídit získané informace podle vlastních kritérií.

PSALI JSME: Otevřená data ministerstva financí. Kolik stojí jelení guláš a kdo je František Pacholík

V současné době tyto služby poskytují některé soukromé společnosti, ovšem za poplatky a s rizikem, že dané informace nejsou zcela aktuální.

„Je to samozřejmě pozitivní krok,“ komentuje aktivitu ministerstva analytik Transparency International Milan Eibl. „Ale v případě obchodního rejstříku jde o krok hodně polovičatý. Měly by být zveřejněny také dokumenty ze Sbírky listin, tam se totiž nachází 60 až 70 % důležitých informací.“

Faktem je, že například u akciových společností lze získat informace o skutečných vlastnících mnohdy až zkoumáním dokumentů ve Sbírce listin, nikoliv ze samotného rejstříku. Se zpracováním dokumentů do strojově čitelné podoby ale ministerstvo nepočítá.

Dokumenty jsou totiž ve většině případů oskenované a nelze je převést. Navíc Sbírka listin spadá pod ministerstvo spravedlnosti. „O charakteru materiálu, který bude nakonec přístupný veřejnosti, nyní nemůžeme říct nic bližšího,“ uvedla mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

Otevřená data z ministerstva financí budou poskytována zdarma. První data set spustilo ministerstvo na webu Data.mfcr.cz před dvěma lety, tehdy byla zaměřená na hospodaření resortu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)