
Chomutovská past. Hnutí ANO zakleklo na rebelujícího primátora
KOMENTÁŘ. Hnutí ANO je speciální politický subjekt, který se od ostatních stran liší řekněme sníženou mírou vnitrostranické demokracie. Asi bychom nepoužili úplně termín sekta, rozhodně ale vidíme prvky prosazování vůle majitele, případně toho, co jeho pobočníci za jeho vůli považují. Proto je vždy dobré sledovat osudy jakékoli stranické rebelie či pokusů o ni. Ta aktuální chomutovská trvala přesně 24 hodin.
Chomutov je past. A měl by to vědět každý stranický manažer, který by se pokoušel v nejzápadnějším okrese Ústeckého kraje budovat struktury odolné vůči veřejným skandálům.
Historie politických skandálů na severu Čech je s Chomutovem spojená tak, že snese srovnání snad jen se samotným Ústím nad Labem, a to už je co říct.
ODS tady historicky reprezentovala jména jako Ivana Řápková nebo Alexandr Novák, což je laťka, která se těžko překonává. Pokusila se o to v následujících obdobích sociální demokracie, která dodala světu pozdější hejtmanku Janu Vaňhovou a hlavně jejího životního partnera Romana Housku. Vyučeného kuchaře, který ze svého chomutovského sídla vládnul severočeské ČSSD, aby se nakonec stal obětí nejspíš nejvýznamnější politické vraždy v novodobých českých dějinách.
Jak šel čas a změnily se poměry, případně chcete-li kabáty, stává se Chomutov v posledních dvou letech prokletím hnutí ANO, původně založeného jako protikorupční hnutí, čemuž snad byl i kdosi ochoten nějakou dobu věřit.
V srpnu 2024 byl obviněn primátor Chomutova a krajský radní pro dopravu Marek Hrabáč (ANO) kvůli podezření z korupce. Policie obvinila celkem 14 osob a 5 firem z manipulace veřejných zakázek, přijímání úplatků a dalších trestných činů. Hrabáč měl podle vyšetřovatelů ovlivňovat zadávání stavebních zakázek ve prospěch spřátelených firem a za to získávat osobní výhody, včetně levnějšího automobilu a rodinného domu.
Historka do zlatého fondu
Nyní se dostal do problémů i jeho nástupce Milan Petrilák. Důvodem byly informace o jeho podnikatelských aktivitách z roku 2020, kdy jeho nově založená firma bez zaměstnanců nakoupila v Číně stroje na výrobu respirátorů za 13 milionů korun a následně je prodala za 38 milionů korun společnosti General Public, která na nákup získala dotaci 15 milionů korun od Ministerstva průmyslu a obchodu vedeného tehdy Karlem Havlíčkem (ANO).
Petrilák nakonec na svou funkci v úterý 3. června rezignoval. Neobešlo se to ale bez scénky, která má ambice zapsat se do zlatého fondu chomutovských příběhů.
Nákup detailně popsaly Seznam Zprávy. To bylo koncem května.
Následoval zájem kriminalistů o Petrilákův byznys a hlavně výzva krajského vedení hnutí ANO, aby z funkcí odstoupil nejen Petrilák, ale i jeho další kolegové v radě města za ANO.
„Krajské předsednictvo Ústeckého kraje vyzývá zastupitele zvolené za hnutí ANO do Zastupitelstva města Chomutov, aby z důvodu závažných informací, které se objevují v mediálním prostoru, a dle informací, které jsou prošetřovány Policií ČR, rezignovali na své posty ve vedení města na nejbližším jednání zastupitelstva,“ vyzvalo chomutovské radní krajské vedení ANO, které vede poslanec Jan Richter.
U něho se na chvíli zastavíme.
Starosti manažera Richtera
Jan Richter totiž není jen poslancem, donedávna byl třeba místopředsedou Fotbalové asociace ČR a hlavně volebním manažerem hnutí ANO, pravou rukou Andreje Babiše. Žádnou z těchto funkcí už nezastává.
V případě rozchodu s Babišem v tom měl „prsty“ právě sever Čech. Richter je totiž v předsedových očích viníkem situace, která nastala loni kolem kandidáta na hejtmana, zmíněného chomutovského exprimátora Marka Hrabáče.
Přestože prý byli členové krajského vedení upozorňováni, že upřednostnit Hrabáče před stávajícím hejtmanem Janem Schillerem není jemně řečeno nejlepší nápad. Richter ho nakonec prosadil. Pak přišel zásah policie a letos se zpožděním Babišova stopka.
Minus jedna. Babiš se zbavil sběratele funkcí ze svého nejbližšího okolí
Jan Richter má proto hodně dobrých důvodů, aby nynější chomutovská krize dopadla tak, jak má. Tedy aby se Petrilák a jeho radní pakovali, když jim to hnutí nařídilo.
Jenže toto pondělí se na jednání zastupitelstva, kde měli odstoupit, začaly dít věci.
Petrilák neodstoupil. Jednáním zastupitelstva se snažil promlčet, a když na výzvu opozice přece jen došla řeč na čínskou kauzu, označil ji za účelovku. Důvodem jsou prý nepopulární kroky, kvůli kterým čelí on i jeho blízcí mediální štvanici. Však to známe.
Odstoupit odmítli i ostatní radní. Přišlo by jim to prý líto, nic neudělali, za nic nemohou. „Když přijde nějaká SMS, že mám odstoupit, tak já nemohu. Svědomí mám čisté, práci pro Chomutov, si myslím, dělám dobře,“ prohlásil před zastupiteli radní Filip Šimek.
Ještě dál šel radní Jiří Weber, který podle iDNES.sz řekl, že pokud se chomutovská buňka ANO zruší, bude rád, protože v takových podmínkách a v takovém hnutí se nedá pracovat. Takže dobrý den.
Rebelie nakonec trvala pouhých 24 hodin. Milan Petrilák v úterý odstoupil z pozice chomutovského primátora a radního. Což lidu neoznámil Petrilák, ale krajský předseda Richter. Petrilák mlčí. Ostatní radní zatím vytrvali a neodstoupili.
Město Chomutov nyní dočasně vede první náměstek Milan Märc z koaličního hnutí Nový Sever. Další zastupitelstvo je naplánováno na 1. září, kdy by mohl být zvolen nový primátor.

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

„Už tam zůstaň, zmetku.“ Za úroveň diskusí si mohou i sami politici, říká expert

Ivan Kytka: Jak se prezident Pavel chytil do pasti „kádrování“ referendem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
a kdy profikorupcni hniti ano zaklekne na agenta 25085 trestne stihaneho za 50 milionovej dotacni podvod na capim hnizde a za danove uniky v pochybnych reklamach v objemu 250-300 mega ?
Sekta možná ne tak úplně ale vztah, majitel a zaměstnanci docela jistě.
„majitel zaměstnanec“? spíše pán a otrok.
Kdo tomu soudruhovi nejde na ruku musi od stolu? Kašparek to byl, je a bude.
Kam se hrabe na soudruha bolševika a dnes bankéře Fialu. Pravdu nenapíšete protože se bojíte cenzury. Národní Fronta Spolu opět vyhraje volby o to se postará EU V Bruselu jako před 4 lety. Mám 72 let a bolševik Fiala mi může vlézt do pr……. jako to dělá v Bruselu.
Pěkný snímek. Naposledy řval podobným způsobem dr. Goebels.
A teď si představte že bychom tohohle cholerika měli nejvrve presidentem (to naštěstí neprošlo) a nyní usiluje o předsedou vlády (to doufám že taky neprojde). Dva Slováci už o nás rozhodovali (Bilak a Husák) a všichni víme jak to dopadlo.
Nutno podotknout, že jedině platná rezignace nastane, je-lí přednesena starostou/primátorem přímo na zasedání zastupitelstva. Žádná korespondenční, mediální či jiným způsobem či jinou osobou podaná rezignace je zcela irelevantní, z čehož nutně plyne, že první náměstek město nevede. Ledaže by byl primátor nepřítomen, myšleno buď mimo město nebo na neschopence nebo na dovolené…
Koho mi ten pán na fotce připomíná???:-)))Už vím, pána z Norimberku, ze dne 12.9 1938 :-)))
Zaklekávání – zakladní cvik při tělocviku ANO.
Teda Bureš na té fotce vypadá jako Hitler, to je masakr…