Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Český vzor ze Severu zadrhává. Proč?

Severské země si za vzor bere kde kdo. Severský sociální stát je ideálem i pro mnohé české politiky (ale například i pro nejbohatšího muže světa Billa Gatese). Britský deník Financial Times se ovšem podrobně věnoval tomu, co při povrchním pohledu není zatím tolik vidět.

Norsko, Švédsko, Dánsko a Finsko jsou sice dlouhodobě na špici v nejrůznějších žebříčcích – konkurenceschopnosti, pocitu štěstí, či pořadí zemí, kde je nejlepší se narodit… Ale lídři severských zemí, jak z oblasti politiky, tak byznysu, stále častěji upozorňují na neudržitelnost stávajícího modelu.

Příčinou je – mimo jiné – stárnutí populace, růst imigrace, vysoké platy, méně času tráveného v práci a snižování konkurenceschopnosti.

Nejpodstatnější na všem ale je, že politici i byznysmeni si problém nejejn uvědomují, ale snaží se ho i aktivně řešit… Celý text i se zajímavými doplňujícími grafy najdete na stránkách Financial Times (pro čtení zdarma – omezeného počtu textů měsíčně – vyžaduje registraci).

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře