Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Český vzor ze Severu zadrhává. Proč?

Severské země si za vzor bere kde kdo. Severský sociální stát je ideálem i pro mnohé české politiky (ale například i pro nejbohatšího muže světa Billa Gatese). Britský deník Financial Times se ovšem podrobně věnoval tomu, co při povrchním pohledu není zatím tolik vidět.

Norsko, Švédsko, Dánsko a Finsko jsou sice dlouhodobě na špici v nejrůznějších žebříčcích – konkurenceschopnosti, pocitu štěstí, či pořadí zemí, kde je nejlepší se narodit… Ale lídři severských zemí, jak z oblasti politiky, tak byznysu, stále častěji upozorňují na neudržitelnost stávajícího modelu.

Příčinou je – mimo jiné – stárnutí populace, růst imigrace, vysoké platy, méně času tráveného v práci a snižování konkurenceschopnosti.

Nejpodstatnější na všem ale je, že politici i byznysmeni si problém nejejn uvědomují, ale snaží se ho i aktivně řešit… Celý text i se zajímavými doplňujícími grafy najdete na stránkách Financial Times (pro čtení zdarma – omezeného počtu textů měsíčně – vyžaduje registraci).

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno