Český rozhlas čte především z Babišových médií. Vedení slibuje změnu

Napsal/a Ondřej Neumann 22. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Český rozhlas Plus v četbě z domácího tisku preferuje deníky Babišova vydavatelství Mafra, upozaďuje levicové Právo a zcela opomíjí zpravodajské weby, týdeníky či měsíčníky. Rada ČRo kvůli tomu vyzvala vedení veřejnoprávního rozhlasu, aby zajistilo „vyváženost a pluralitu“. Vedení zpravodajství do budoucna slibuje „větší pestrost“ a informace i z týdeníků.

Radní si na výběr četby z domácího tisku stěžovali již v březnu 2015. I tehdy konstatovali, že při výběru článků redakce zpravodajství volí hlavně materiály z deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny (patřících Andreji Babišovi) a naopak ignoruje menší média.

Je přitom zjevné, že pro jakékoliv médium je informace o aktuálním obsahu v hlavním vysílacím čase veřejnoprávního rozhlas přinejmenším skvělou neplacenou reklamou.

Mafra kam se podíváš

Radní Petr Šafařík letos nově analyzoval vysílání stanice ČRo Plus ve dnech 20. – 24. června. Jaký  byl jeho závěr?

„Zkoumaný vzorek vysílání ČRo nedostál dobře požadavkům plurality a vyváženosti, které plynou jak ze zákona o Českém rozhlasu, tak z Kodexu ČRo. Zjištěné nedostatky udivují tím spíše, že naplňování kritérií plurality a vyváženosti může být pro ČRo v relacích četby z tisku snazší než v některých jiných pořadech,“ píše Šafařík ve své mikroanalýze.

Závěry hodnocení

Ve sledovaném období citovala stanice ČRo Plus ve třech ranních relacích četby z domácího tisku (každý všední den v cca 6:20, 7:20 a 8.20 hodin) následovně:

Četnost „čtení“ podle vydavatele:

1. MAFRA a. s. (MfD + LN) ‒ 19x
2.‒3. Economia a. s. (HN) ‒ 9x
2.‒3. Czech Media Invest a. s. (E15) ‒ 9x
4.‒5. Borgis a. s. (Právo) ‒ 6x
4.‒5. Vltava-Labe-Press, a. s. (regionální Deník) ‒ 6x

Četnost „čtení“ podle titulu:

1. MfD ‒ 12x
2.‒3. E15 ‒ 9x
2.‒3. HN ‒ 9x
4. LN ‒ 7x
5.‒6. regionální Deník, Právo ‒ 6x

Celkový závěr analýzy

  • nedostatečná pluralita ‒ naprosté opomenutí malých médií, internetových médií a médií s větší než denní periodicitou
  • upřednostnění společnosti MAFRA a. s. (tj. nedostatečná vyváženost)
  • upozadění deníku Právo (tj. nedostatečná vyváženost)

Celá mikroanalýza k přečtení zde.


Rada ČRo na základě obou zmiňovaných analýz 18. srpna přijala usnesení, ve kterém mimo jiné „vyzývá vedení ČRo k zajištění vyváženosti a plurality v souladu s Kodexem“.

Šéf zpravodajství: budeme pestřejší

Analýzy i rezolutní výzva radních k nápravě dosud zůstaly v „mediálním stínu“. HlídacíPes.org se proto zajímal o to, zda a jak vedení veřejnoprávního rozhlasu zareagovalo na kritiku radních.

Ředitel zpravodajství Jan Pokorný prostřednictvím mluvčího ČRo přislíbil alespoň částečnou nápravu:

„Shodou okolností jsme v minulých týdnech v souvislosti s úpravami vysílacích schémat Radiožurnálu a Plusu debatovali s vedením těchto stanic o vysílaných přehledech tisku. Shodli jsme se na potřebě větší pestrosti. Editoři vybírají texty v novinách podle domluvených kritérií – jestli obsahují zásadní, nová zjištění, jsou zajímavé nebo pro posluchače užitečné. Do budoucna chceme víc zařazovat do přehledu tisku i články z týdeníků, které ten den vycházejí.“

Z odpovědi však také vyplývá to, že i nadále bude zpravodajství veřejnoprávního rozhlasu ignorovat internet a tak i menší mediální projekty (mezi něž patří i HlídacíPes.org).

S ohledem na to,že daný vysílací blok se  jmenuje „čtení z tisku“ má takový přístup svou logiku. Na druhé straně ignorování internetových zpravodajských webů popírá mediální realitu roku 2016.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)