Sídlo firmy Agrofert a kinetická socha Klikující autobus sochaře Davida Černého. Foto: Michaela Dusíková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

Česko žaloby na Brusel kvůli zemědělským dotacím zatím vyhrává. Věří si i u Agrofertu

Napsal/a Robert Břešťan 28. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

V aktuální žalobě na Brusel kvůli zastaveným zemědělským dotacím pro holding Agrofert jde v zásadě jen o drobné: v přepočtu o sumu kolem 800 tisíc korun. Podle vlády jde ale o princip a o vyjasnění vztahů směrem do budoucna. Roli prý nehraje ani fakt, že jde o Agrofert, který skrze své svěřenské fondy ovládá premiér Andrej Babiš. Česko dosud kvůli zemědělským dotacím Brusel žalovalo celkem sedmkrát.

Žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavené dotaci pro společnost Agrofert schválila vláda v pondělí. Obsahově podobná žaloba odešla sice již v únoru, Česko ale nyní podání stahuje kvůli tomu, že Evropská komise ve třech ze čtyř případů napadané rozhodnutí sama zrušila.

„Nemá tedy smysl dál vést tuto původní žalobu, má ale smysl žalovat nové rozhodnutí Komise vůči tomu jednomu jedinému projektu ve výši 30 000 eur,“ říká Martin Smolek, náměstek ministra zahraničích věcí a vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU.

Brusel platby pro Agrofert pozastavil kvůli probíhajícímu auditnímu šetření o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jde o peníze na projekty z Programu rozvoje venkova za čtvrté čtvrtletí roku 2018 a první roku 2019.

„Vůbec nejde o tu částku nebo o to, že tam zbyl pouze tento jediný projekt. Jde do budoucna o vysvětlení vztahu dotací, které jsou dávány Státním zemědělským intervenčním fondem, a paragrafu 4c zákona o střetu zájmů. Jestli se na tyto zemědělské dotace ten paragraf uplatní, nebo ne. To je klíčová otázka. Nejde až tak minulost a o částku, ale jde skutečně o budoucnost,“ vysvětloval na tiskové konferenci vlády Martin Smolek.

Rozhodnutí vlády však nutně vyvolává dohady, nakolik je to krok ojedinělý a také motivovaný zájmy Andreje Babiše. Ostatně kvůli šetření jeho střetu zájmů celý spor vznikl.

Sedm žalob, osmá na cestě

HlídacíPes.org si na Ministerstvu zahraničí, které Česko ve sporech s Bruselem zastupuje, vyžádal přehled všech dosud podaných žalob právě kvůli zemědělským dotacím.

Česko jich za dobu členství v EU podalo zatím jen sedm. Čtyři z nich jsou již ukončené a ve všech těchto případech ČR s námitkami uspěla. Tři další žaloby Soudní dvůr Evropské unie nadále řeší.

Ukončené spory:

Březen 2012: Evropská komise uložila ČR finanční korekci za údajně nadlimitní zásoby zemědělských komodit. Tribunál rozhodnutí Komise zrušil. Do státního rozpočtu bylo vráceno cca 300 milionů korun.

Září 2018: Soudní dvůr EU zrušil rozsudek tribunálu i rozhodnutí Evropské komise týkající se údajně chybného vyplacení prostředků ze zemědělských fondů na restrukturalizaci vinic. Do státního rozpočtu bylo vráceno cca 55 mil. Kč.

Říjen 2016: Komise uložila ČR finanční korekci za údajně nesprávné podmínky podpory pro tzv. mladé zemědělce. Již na základě podané žaloby sama Komise uznala pochybení a sporné prostředky vrátila. Žaloba byla proto následně stažena a do státního rozpočtu bylo vráceno cca 16 mil. Kč.

Prosinec 2018: Komise uložila ČR finanční korekci za údajné nedostatky v kontrolách zemědělců. Tribunál rozhodnutí Komise zrušil. Do státního rozpočtu se vrátily zhruba čtyři miliony korun.

Probíhající spory:

Žaloba podaná v srpnu 2016: Komise uložila ČR finanční korekci ve třech různých auditech (jednotná podpora na plochu, investice ve vinařství, požadavky podmíněnosti). Tribunál rozhodnutí Komise zčásti zrušil, na základě toho již bylo do státního rozpočtu vráceno cca 66 mil. Kč. V části sporu dosud probíhá jednání o kasačním opravném prostředku.

Únor 2020: Komise uložila ČR finanční korekci za údajné nedostatky v kontrolách zemědělců. Řízení stále probíhá.

Únor 2020: Komise rozhodla o pozastavení části plateb v souvislosti s probíhajícím auditem. Jde o první žalobu týkající se i zemědělských dotací u Agrofertu. Řízení podle ministerstva zahraničí stále probíhá, avšak vzhledem k tomu, že Komise napadené rozhodnutí z větší části sama zrušila, ČR žalobu stahuje.

Jde o výše zmíněný případ, který nyní nahrazuje nová žaloba týkající se výhradně již jen jedné dotace pro Agrofert).

Tento spor souvisí se střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Loňský závěr auditu Evropské komise, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU, konstatoval, že Babiš je ve střetu zájmů.

V červnu na plénu parlamentu

Podle zprávy má Babiš stále vliv na holding Agrofert, přestože jej v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Česku hrozí, že kvůli tomu bude vracet do unijního rozpočtu stovky milionů korun. Audit však stále nebyl oficiálně uzavřen. Babiš možnost, že by Česko nějaké peníze vracelo označuje za nesmysl.

Na tom, že by české úřady měly řešit trvající střet zájmů premiéra Babiše, se počátkem května shodli i europoslanci kontrolního výboru Evropského parlamentu, kteří projednal zprávu z únorové mise v Česku.

Výbor vyzval českého premiéra, aby buď odstoupil, nebo aby přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu – pokud se jeho střet zájmů skutečně prokáže.

Jde však ze strany výboru jen o nezávazné doporučení. Otázkou střetu zájmů českého premiéra by se měl ale zabývat i celý Evropský parlament na svém červnovém plenárním zasedání.

Andrej Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka označil závěry únorové mise europoslanců v ČR za „skandální zásah do probíhajícího auditního řízení“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)