Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Damašek, Umayadova mešita
Arian Zwegers via Foter.com / CC BY, zdroj

Česko jako klidný přístav pro prominenty Asadova režimu. Přijíždějí na léčení a odpočinek

Do Česka za dobu trvání války v Sýrii přijela na zotavenou, na léčení i na oficiální návštěvu řada blízkých spolupracovníků Bašára Asada. Branou jim je české velvyslanectví v Damašku.

Pro obyčejné Syřany je konzulární odbor české ambasády v Damašku uzavřený. Všichni řadoví zájemci o cestu do ČR musejí odjet o vízum zažádat na konzulární pracoviště, jež bylo z bezpečnostních důvodů přesunuto do libanonského Bejrútu.

Někteří však mají nárok na výjimku. Tu uděluje česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi – umožňuje jednodušší proces (žadatel například nemusí doložit všechny potřebné doklady) a žádost o vízum přímo v Damašku.

Tyto výjimky se týkají především syrských politiků, diplomatů a spolupracovníků stávajícího autokratického vládce Sýrie Bašára Asada.

Přes tři sta víz z Damašku

„V letech 2013 až 2017 vydal Zastupitelský úřad ČR v Damašku 309 schengenských víz,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org tiskový odbor ministerstva zahraničí. Z toho víz s omezenou územní platností jen na území České republiky bylo ve stejném období 95. (V Bejrútu bylo za rok 2016 uděleno syrským občanům 507 schengenských víz).

O faktickém udělení víz do celého schengenského prostoru i jen do Česka se rozhoduje v Praze, slovo velvyslankyně Evy Filipi má však v Černínském paláci velkou váhu.

budova ZU Damasek

Budova českého velvyslanectví v syrském Damašku. FOTO: MZV

„Velvyslankyně má pravomoc přijímat žádosti o krátkodobá schengenská víza ve výjimečných situacích, například z humanitárních důvodů. Výjimka se uplatňuje pouze k možnosti podání žádosti o vízum, nikoliv k udělení víza,“ upřesňuje ministerstvo.

Zajímavá jsou však jména Syřanů, kteří „na výjimku“ do Česka za dobu syrské občanské války přicestovali. I když oficiálně ministerstvo zahraničí odmítá jakákoli jména komentovat, redakce HlídacíPes.org seznam některých jmen získala.

 • Luna Al Chebelová – mediální poradkyně syrského prezidenta spolu s manželem Muhamadem Ammar Saatim
 • Nour Jabali a Mariam Ghaithová – v ČR byli na léčení na žádost syrského diplomatického protokolu
 • Rana Obied – zástupce ředitele Ašadova prezidentského protokolu
 • Mouhammad Hussein – zaměstnanec MZV Sýrie, návštěva syrské ambasády v ČR
 • Abdulrahman Hassoun – syn syrského velkého muftího
 • Daad Daghman a Issam Khairbaik – prominenti režimu, na léčení v ČR

V roce 2014 měla být v Česku podle důvěryhodných diplomatických zdrojů – i díky výjimce velvyslankyně Filipi – Buthajna Shaabanová, od roku 2008 politická a mediální poradkyně Bašára Asada. Ta je už od června 2012 na sankčním seznamu EU.

„MZV ani naše ambasáda v Damašku s ohledem na zákonnou povinnost ochrany osobních údajů vízových žadatelů není oprávněna poskytovat bližší informace,“ reagovala mluvčí Irena Valentová za ministerstvo zahraničí na žádost o potvrzení alespoň některých jmen.

I když jsou víza „na výjimku“ letitou praxí, teprve na 20. prosince 2016 ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nařídil, aby velvyslanectví v Damašku (a také v Bagdádu) pravidelně do Prahy zasílala přehled o udělených výjimkách.

Podle ministerstva zahraničí „s ohledem na bezpečnostní situaci ve vztahu k celoevropské migrační situaci a eskalaci konfliktu mimo jiné na území Sýrie.“

Zájmy Česka, EU, USA…

To, že by prominenti Asadova režimu, dokonce ti figurující na sankčním seznamu EU mohli přicestovat do Česka, ministerstvo zahraničí nechce blíže komentovat.

„Co se týká udělení schengenského víza pro žadatele uvedené na sankčním seznamu EU, je možné ho udělit pouze po souhlasu všech členských států schengenské zóny. I zde ale platí, že s ohledem na zákonnou povinnost osobních údajů nelze tento seznam poskytnout,“ odpověděla za ministerstvo mluvčí Irena Valentová.

„Teoreticky je možné, že přijel i někdo na sankčním seznamu EU, pokud by šlo o oficiální syrskou delegaci. Postupovalo by se ale striktně po dohodě s partnery v EU a na základě nějakého konkrétního zájmu,“ říká seniorní český diplomat, který si s ohledem na citlivost tématu nepřál být jmenován.

Během posledních pěti let přicestovaly podle ministerstva zahraničí do Česka dvě oficiální syrské delegace. Naopak do Sýrie za posledních pět let cestovaly tři delegace české.

Česká republika si od svých diplomatických aktivit v Sýrii slibuje mimo jiné budoucí účast na poválečné obnově země a zajímavé obchodní kontrakty.

Filipi v Damašku působí už osmým rokem. Po letošním dubnovém chemických útoku na civilisty v Sýrii začaly přibývat hlasy volající po stažení velvyslankyně; s tím, že Česko svou diplomatickou přítomností legitimizuje diktátorský režim.

Filipi se však nadále těší podpoře ministra zahraničí i prezidenta Zemana a zůstává jedinou zástupkyní EU v Sýrii; zastupuje zde i zájmy USA.

Většina ostatních evropských velvyslanců s pověřením i pro Sýrii dojíždí z libanonského Bejrútu. Výjimkou je Británie, Francie a Německo, které pro Sýrii žádné zastoupení nemají.

Sama Filipi s médii příliš nekomunikuje. Jednou z mála příležitostí bylo loňské setkání velvyslanců v Praze.

Na otázku HlídacíPes.org, jak v zemi zmítané válkou získává informace a jak ověřuje jejich věrohodnost, tehdy odpověděla: „Máme různé zdroje. Především si myslím, že musíte mít informací hodně. Těch informací je zároveň tolik, a tolik konfliktních, že musíte mluvit s jednotlivými aktéry. Jak s opozicí, tak s těmi, kdo jsou v dnešním establishmentu. A pak k tomu musíte dodat svůj cit. Když už ten region hodně znáte, dokážete vytušit, co by asi bylo blíže pravdě a co ne.“

Text vznikl ve spolupráci s redaktorkou serveru Sinopsis Kateřinou Procházkovou

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Vážení hlídací psi a Roberte Břešťane,
  pokud je mi známo, tak president Bashar al-Assad byl zvolen všelidovým hlasováním v červnu 2014. Průběh voleb: Z 24 kandidátů zamítl ústavní soud 21 osob. K volbám se dostavilo 73% oprávněných voličů. Kandidát Hassan al-Nouri (sunnita) získal 4,3% hlasů, kandidát Maher Abd al-Hafiz Hajjar (sunnita a opoziční politik z Aleppa) získal 3,2% a kandidát Bashar Hafiz al-Assad (alavita) získal 88%. Proto považuji vaše poznámky o autokracii a diktátorském režimu v Sýrii za nepatřičné.

  • Adam Hladky napsal:

   Zkuste odhadnout, kolik procent syrského obyvatelstva žilo v r. 2014 na území ovládaném Asadem (a tedy bylo jeho možnými voliči) – a počet Syřanů v oblastech ovládaných opozicí anebo na útěku, kteří by Asada určitě nevolili. Copak by Vám vyšlo?

   • Ondřej H. napsal:

    Nemusíte hádat, zkuste si to sám zjistit. A pak sem napište, nakolik Vás ten počet překvapil.

  • L.Hess napsal:

   Nevím drahý pane byl-li jste někdy v Sýrii. Vaše důvěra v Demokracii je stejným dílem obdivuhodná jako infantilní… Pokud Papínek předá trůn synáčkovy, byť by to udělal tak aby se to zdálo být demokratickým procesem, dá se s klidem mluvit o diktátorském režimu. Obdobně provedený ´´demokratický´´ proces můžeme pozorovat v Rusku, Turecku nebo Bělorusku

  • Samir napsal:

   Asad otec se dostal k moci v roce 1970, a to na základě vojenského převratu – proti vedení své strany. Od této doby nebyly presidentské volby, nýbrž referenda o Asadovi – ANO, nebo NE. Shodou okolností vždy vyhrál s výsledkem 99,99% . V roce 2000 se Asad syn dostal k moci na základě dědictví, neboť jeho otec zemřel. Presidentská referenda o jediném kandidátovi pokračovala až do roku 2014, čili 3 roky po vypuknutí povstání Syřanů v roce 2011. V roce 2014 Asad syn organizoval volební frašku s podmínkami, které nepasovaly na žádného opozičního politika. Ti dva protikandidáti – loutky nosili na svých autech fotky Asada a na tzv. volebních kampaních o ničem jiném, než o zásluhách Asada, nemluvili. Opozice tenkrát kontrolovala 80% území Sýrie, a tudíž tam žádné volby neproběhly. V roce 1962 byly poslední demokratické volby v Sýrii, neboť vojenský převrat Strany Baas se uskutečnil v roce 1963 a od této doby Syřané žijí „šťastně“ ve „stínu“ Výjimečného stavu.

 2. Helena Cucová napsal:

  Aha. A teď bych ještě prosila odkaz na článek, kde se svých ´kamarádů´ z  jiných neziskovek ptáte, jak ověřují informace od běženců (kteří jistě dokládají všechny potřebné doklady), které pomáhají dovážet do Evropy. I když je mi těchto lidí leckdy líto a v zásadě nejsem proti pomoci uprchlíkům, tak snad v zájmu nezávislé žurnalistiky´by mělo platit: padni komu padni. Nebo ne ?? Apropos – ono už se ví, kdo je zodpovědný za dubnový chemický útok ?? Taky ne, co.

  • Ondřej H. napsal:

   Nemusíte ani žádat informaci, jak ověřují informace od uprchlíků. Stačila by otázka, jak se ověřují informace od SOHR. A to se nebavím o velkých zahraničních serverech, které jsou na tom podobně.

 3. Ondřej H. napsal:

  Vážení autoři, můžete prosím vysvětlit, jak spolu souvisejí níže uvedené věty zkopírované z Vašeho článku? A můžete také odpovědět, proč jste se pana Zaorálka nezeptali na důvod proč vydal nařízení o přehledu (proč se tím chlubí), když každá výjimka je z Damašku postoupena do Prahy, zde je o ni rozhodováno a tudíž zde v Praze mají veškeré potřebné informace? A prosím ještě o informaci, jestli musí tento „výpis“ zasílat i z Bejrůtu?

  „O faktickém udělení víz do celého schengenského prostoru i jen do Česka se rozhoduje v Praze, slovo velvyslankyně Evy Filipi má však v Černínském paláci velkou váhu.“
  „I když jsou víza „na výjimku“ letitou praxí, teprve na 20. prosince 2016 ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nařídil, aby velvyslanectví v Damašku (a také v Bagdádu) pravidelně do Prahy zasílala přehled o udělených výjimkách.“

 4. Josef napsal:

  „Arabské jaro“,realizovaná změnami autoritativních režimů za režie USA za prez.Obamy v Libyi ,Egyptě a Sýrii se nepovedla.Nejhorší průběh měla v Sýrii a Libyi.Evropa byla zaplavena migranty.Prez.Trump se snaží fiasko v Sýrii odvrátit jednáním s Ruskem.Naše velvyslankyně pí Filipiová odvedla záslužnou práci,ČR má stále zastoupení v této zemi.Ve Španělsku jsme neměly zastoupení za Franca a po něm ještě hodně dlouho.Obě tyto země prodělaly krvavou občanskou válku za intervence mocností.Po válce zůstal caud. Franco ještě hodně dlouho u moci. To samé se může k zopakovar B.Asádem. Jen ta světová válka je velkým mementem u Španělska,obč. válka byla předehrou.

  • ČERT napsal:

   Dovolil bych si jednu závažnější výhradu k tomu Vašemu srovnání. Franco se nalézal v roli povstalce proti legitimní vládě Španělské republiky (a u té jsme zastoupení až do r. 1939 měli), i když ještě v průběhu občanské války jeho povstalecká vláda plně konsolidovala svou moc na ovládnutých územích a nacionalistické Španělsko pod Francovou diktaturou se ukázalo jako jednotnější než v podstatě se rozpadající levicová republika. Asadova výchozí pozice je přece zcela opačná, neboť režim Asadovy rodiny a strany Baas vládl v Sýrii už dávno před začátkem povstání a občanské války v r. 2011. Kromě toho, nelze mluvit o nějaké vládě v Sýrii, která by reprezentovala celý povstalecký tábor.

 5. nováček napsal:

  Svobody v ohrožení
  Česko jako klidný přístav pro prominenty Asadova režimu. Přijíždějí na léčení a odpočinek
  Napsal/a Robert Břešťan 24. července 2017
  Do Česka za dobu trvání války v Sýrii přijela na zotavenou, na léčení i na oficiální návštěvu řada blízkých spolupracovníků Bašára Asada. Branou jim je české velvyslanectví v Damašku.
  A které ty svobody v ČR, ti blízcí spolupracovníci Bašára Asada ohrožují pane Břešťane?

Přidávání komentářů není povoleno