Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Richard Clark (Digimist) / Foter / CC BY-NC,

České firmy ztrácejí na ruském trhu. Vývoz do Ruska klesl o 34 %

Český zahraniční obchod v letošním roce opět míří za rekordními hodnotami, vývoz do Ruska se ale propadl o více než třetinu.

Českým exportním firmám se podle aktuálních čísel zahraničního obchodu v prvních čtyřech měsících letošního roku dařilo. Například do zemí Evropské unie zatím vyvezly zboží v celkové hodnotě 943 miliard korun; vloni za stejné období to bylo „jen“ 869 miliard.

Výrazně však čeští vývozci začali ztrácet na ruském trhu. „Zde došlo v meziročním srovnání prvních čtyřech měsíců roku k poklesu o 34 %, z 34 miliard na 22 miliard,“ upozorňuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Ještě silněji se podle něj prohloubila záporná obchodní bilance s Ruskem: o 43 % na 13 miliard korun.

Z hlediska absolutních čísel český vývoz do Ruska není dlouhodobě příliš vysoký. Před anexí Krymu a začátkem konfliktu na Ukrajině představoval zhruba tři procenta z celkového českého exportu.

Celkově v dubnu skončila bilance zahraničního obchodu přebytkem 19,9 miliard korun, meziročně jde o nárůst o 4,2 miliardy.

„S mírnou dávkou opatrnosti lze očekávat, že letošní rok by mohl z pohledu českého vývozu ještě o kousek lepší, než ten loňský a celkový přebytek by opět mohl přepisovat rekordy,“ odhaduje Otto Daněk.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. SuP napsal:

  Opět známá hezká hra s procenty. Ztratili 34% z necelých 5%. To je ale průxer! Nechci tím tvrdit, že firmy, orientované na vývoz do SSSR to nepostihne. Nicméně o tom vím svoje.

  • Robert Břešťan napsal:

   To je správná poznámka, díky, doplním to do backgroundu. Nebylo to dokonce ani těch 5 % ale zhruba tři.

   • SuP napsal:

    Rádo se stalo.
    Až zase někdy budu něco vědět …..

 2. Karel napsal:

  LANEX založil společný podnik v Rusku.
  LANEX učinil významný strategický krok k posílení svého postavení na ruském trhu. V závěru listopadu podepsal předseda představenstva zakladatelské dokumenty společného česko – ruského podniku LANEX – KANAT spol. s.r.o. se sídlem v ruském Orlu. V polovině prosince byl společný podnik, v němž vlastní LANEX a.s. 66% podíl a ruský partner 34%, zapsán do Obchodního rejstříku Ruské federace. Předmětem podnikání společného podniku je výroba polypropylenových technických vláken, výroba textilních lan a prodej těchto produktů na trzích SNS, zejména Ruska. Strategickým záměrem je podpora dalšího rozvoje obchodních aktivit společnosti na trzích SNS, na něž LANEX více než 10 let úspěšně exportuje.

 3. Karel Novotný napsal:

  Zajímavé by bylo ptát se po příčinách – politika se nabízí, ale není v tom i něco jiného? Např. státní Česká exportní banka podporovala export do Ruska ve velkém – a přitom NKÚ zjistil, že za export se považovalo kdeco, např. investice nebo reexportní kšefty lidí, co v tom uměli chodit. To teď padlo (a málem padla i ČEB, protože ty peníze nemůže dostat zpět). Nemohl i tento faktor ovlivnit statistiku?

Přidávání komentářů není povoleno