Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace Romů proti rasismu a násilí (Praha, 2018). Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
,

Češi a Romové: Chyby dělají obě strany, krok navíc ale musí udělat majorita, říká romský úředník

Kdyby bylo víc Romů v pozicích jakou zastává David Beňák, pomohlo by to podle něj změnit názor české společnosti na romskou menšinu. Jako ředitel Agentury pro sociální začleňování na Ministerstvu pro místní rozvoj je nejvýše postaveným Romem v české státní správě. „Jsou tu desítky tisíc úplně normálních Romů, spoluobčanů, které zajímá společenské dění, čtou noviny, chodí volit, přispívají na charitu a vedou úplně normální život,“ říká.

Jako dítě vyrůstající v romské rodině zažíval David Beňák podle svých slov častou diskriminaci. Během studia na vysoké škole i proto založil jedno z prvních romských informačních center, kde poskytoval lidem právní a sociální poradenství. Pracoval pro meziresortní komisi pro romské záležitosti, později jako politický náměstek ministra pro lidská práva. „Vzájemně o sobě vlastně nic nevíme a žijeme v představách, často negativních,“ shrnuje česko-romský vztah v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Z vašeho pohledu občana, který je součástí romské menšiny v Čechách i vysoce postaveným státním úředníkem, myslíte si, že je průměrný Čech rasista?

Nemyslím, že by to označení k české společnosti bylo fér, byť se o ní v tomhle kontextu říká leccos. Myslím si ale, že většina Čechů má problém s Romy, nejde primárně o rasismus, ale spíše o anticiganismus. To má nějaký historický základ, ale nemyslím si, že by průměrný Čech byl ve své podstatě rasista.

Vidíte naopak averzi i na straně Romů vůči české většině?

Určitě tam také nějaká je. Ty dvě skupiny lidí žijí vedle sebe, ale ne spolu, což tvoří příkopy. Každý je pak pojmenovává ze svého úhlu pohledu. Ale platí, že tak jako nějaký Čech může být rasistou, tak jím může být i Rom, to se nevylučuje. V mnohém je to spíš jakýsi druh animozity, negativní vztah.

I Romové jsou tady doma

Co považujete pro tyto česko-romské vztahy za nejškodlivější?

Právě to, že sice žijeme vedle sebe, ale ne spolu. Ono to zní možná fádně, nebo strašně zjednodušeně, ale tak jednoduché to není a je to myslím podstata problému. Zkuste jít na ulici a zeptat se lidí, jestli ví, jak bydlí normální průměrný Rom. Řada z nich vám řekne, že neví, že nikdy nebyli u nich doma a bohužel je to stejné i ze strany Romů. Vzájemně o sobě vlastně nic nevíme a žijeme v představách, často negativních.

Jak by podle vás tedy tyto dvě skupiny měly začít žít spolu?

To je věc, o kterou se osobně snažím víc než 20, možná 25 let, a odpověď nemám. Myslím si, že ji stoprocentně nemá nikdo. Není žádný jednoduchý lék, který to vyřeší. Jisté věci fungují, například seznamování třeba přes jídlo, přes kulturu, festivaly. Dobrým příkladem je už tradiční festival Khamoro v Praze. V mnoha zemích jsou Romové cenění právě pro jejich hudbu a kulturu. Těchto mostů potřebujeme víc, ale přiznejme si, že se úplně nedaří je tvořit.

Chyby jsou nepochybně na obou stranách, ale jsem přesvědčen, že ten, kdo má přijít, udělat ten krok navíc, je majorita. V kontextu vzájemného soužití je také nutné připomínat, že Romové jsou tady taky doma. Žijí na území Čech a Moravy více než 600 let, což není málo.

Sám ale říkáte, že se o to propojení sám neúspěšně snažíte vlastně čtvrt století. Kde jsou ty největší překážky?

Těžkou překážkou pro nás, pro Romy, je nízká vzdělanost. Vzdělání je ohromná, ohromná síla, která pozvedá nejen jednotlivce, ale celé skupiny. Komunistický režim v tomto napáchal spoustu škod. Zdevastoval několik generací Romů, protože značná část romské populace byla cíleně vzdělávána ve zvláštním školství, což byla ohromná decimace. To je dědictví, se kterým doteď bojujeme a ještě dlouho bojovat budeme.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Je skvělé, že mezi Romy narůstá počet studentů středních škol, počet vyučených a vysokoškoláků. Řada romských rodičů si uvědomuje, že vzdělání je hodnota, byť samozřejmě nikomu nezakládá stoprocentní jistotu úspěchu na trhu práce. A přiznejme si, že Romové to někdy mají na trhu práce o dost těžší. Diskriminace existuje, i když nejen etnická, ale i věková.

Navíc každý předčasný odchod ze vzdělávání, každé dítě, které řádně nedokončí základní nebo střední školu, stojí stát miliony korun na daních, které by jinak za jejich pracovní kariéru vybral. To je prostě špatně a je to jedna z děr, kudy utíkají peníze. Druhá díra se objevuje, když firmy a společnost lidi diskriminují a nechávají je na Úřadu práce, což stát také stojí velké peníze.

„Cikánům nepronajmou“

Vidíte v tomto poslední dobou nějaký trend, ať už pozitivní, či negativní?

Myslím si, že by se to teď mohlo zlepšit. Nezaměstnanost je nízká, poptávka po lidech velká. Lidé, kteří by před pár lety práci nedostali, i když pracovat chtěli, ji častěji dostanou, i když jsou to Romové. Pořád tu je silná diskriminace, ale tohle se posunulo.

Na druhé straně stávající hlad po některých profesích bohužel v rámci romské komunity i škodí. Romové, kteří jsou třeba ve druháku v učení, už jsou přetahování firmami, aby k nim nastoupili. Oni pak předčasně ukončí školu, do které se s největší pravděpodobností už nevrátí. A to je pro ně samotné do budoucna samozřejmě škoda.

Jak se vedle nižšího průměrného stupně vzdělání a vyšší nezaměstnanosti projevuje to sociální vyčlenění romské komunity?

Obecně diskriminace v různých oblastech života. Tak například, když jste Rom, máte peníze a budete si někde chtít koupit byt, tak vám to stejně nezaručuje, že se vám podaří ten byt koupit. Majitel vás odmítne z toho důvodu, že nechce dělat zle sousedům. Prostě to Romovi neprodá. Kolik takovýchto případů skutečně je, je samozřejmě otázkou, ale nepochybně se vyskytují.

U nájemního bydlení je to úplně extrémní problém. Jsou lidé, kteří to nijak nezastírají a prostě mezi čtyřma očima vám řeknou, že cikánům nepronajmou. To je ale strašně špatně, hlavně pro rodiny s dětmi, které to zázemí potřebují. Existuje výzkum který jednoznačně ukazuje, že děti, které bydlely na ubytovnách, měly horší školní úspěšnost. Je to bohužel propojené. Když přednáším, vždy říkám, že ty tisíce a tisíce Romů nechtějí nic jiného než to, co jiní chtějí taky: mít kde bydlet, být v tom bydlení spokojený a chodit do práce, vydělat si na živobytí a mít spokojený život.

Jak si vysvětlujete, že v současné době nejsou Romové skoro na žádných veřejných postech? Ve sněmovně není třeba ani žádný romský poslanec jako dříve. 

Tuhle otázku si taky kladu. Ve veřejné správě funguji skoro 20 let a například, když jsem pracoval na obci, tak se mi ani jednou nepřihlásil Rom, třeba na pozici sociálního pracovníka, což je ohromná škoda. Bylo by dobře, kdyby bylo více Romů v pozici, v jaké pracuji třeba já, nebo mé kolegyně a kolegové. To by možná pomohlo přesvědčit veřejnost o tom, že tu jsou desítky tisíc úplně normálních Romů, spoluobčanů, které zajímá společenské dění, čtou noviny, chodí volit, přispívají na charitu a vedou úplně normální život. Ve veřejné správě to moc není vidět a romských politiků je taky málo.

Jako vtipy o blondýnkách

Myslíte tedy, že veřejně známí Romové jako novinář Richard Samko nebo Monika Mihaličková, když byla v Poslanecké sněmovně, mohou pomoci většinové společnosti uvědomit si existenci Romů coby, jak sám říkáte, „normálních občanů“?

Je to těžké. Podle mě není nezbytně nutné, aby každý Rom veřejně říkal, že je Rom. To by nedávalo smysl a asi by to ani moc nepřispělo k nějakému dobrém vztahu. Myslím si, že je spíše důležité se dívat, proč to ti lidé sami od sebe neříkají. Být Romem v očích většiny není žádný kredit. Romové se často bojí s ostatními o vlastní komunitě mluvit, protože se na ní lidmi rádo plive. Je to jako s vtipy o blondýnkách, které nejsou správné, protože to prostě není korektní. My se tu často vysmíváme korektnosti, ale ona je nezbytně nutná, protože dříve či později se ta nekorektnost dotkne někoho z nás a to není zrovna příjemné.

U Romů je problém, že se nemohou identifikovat s nějakým veřejně a obecně uznávaným pozitivním vzorem, nebo nějakou ideou, na základě které mohou hrdě říct: „Já jsem Rom.“ Tohle by se mohlo změnit, kdyby ve veřejných funkcí bylo víc Romů, i když jsou Romové u policie, jsou u armády. Chtělo by to, aby veřejnost věděla, že tady jsou spousty úplně normálních občanů – Romů.

Ano, jsou mezi námi tací, kteří dělají problémy, ale tak to je v každé skupině. Mimochodem – přehlíženým faktem je, že Romové jsou mnohem tvrději trestáni v rámci trestních řízení. Tolerance k jejich přečinům nebo porušení zákona je mnohem menší než u etnického Čecha.

Na Romy se obvykle pohlíží také jako na ty, kdo zneužívají sociální dávky… 

To souvisí s tím, co jsme už řekli – se vzděláváním. Přece i většinová společnost musí bouchnout do stolu a říct: kruci, přece si tady nebudeme vychovávat pobírače sociálních dávek. Stát to ale v současné době dělá a společnost to dovoluje. Ve školském systému si vychováváme profesionální pobírače sociálních dávek, což je prostě šílené. Dávky jsou celkově v kontextu romské komunity dost kontroverzní téma. Jak se blíží volby, tak všichni říkají, jak je třeba bojovat proti těm nepřizpůsobivým a „zneužívačům“ sociálních dávek, ale to je kdo? Zneužití sociální dávky žádný zákon ani nezná a když už se vyskytne použití v rozporu s účelem, tak se to musí nejdříve prokázat, na což  ale mechanismy existují.

Přesto pořád hodně lidí věří, že Romové dostávají nějaké speciální důchody, lepší dávky, dokonce i lepší léky.

To je přeci úplný nesmysl. Není žádná výhoda být dlouhodobě nezaměstnaný a brát dávky. Představte si, že se jdete třikrát, čtyřikrát ucházet o práci a tam vám do očí řeknou, že cikány nevezmou. To vás prostě sundá a kompletně demotivuje, když toto pořád slyšíte. Romové také mají svoji lidskou důstojnost. I kvůli tomu se řada lidí dost uzavřela, což se pak velmi těžko nějak prolamuje. A to nemluvím o tom, že tady je pořád nějakých 26 rasově motivovaných vražd Romů, z nichž řada je dosud nevyřešená. Já bych asi hlavně chtěl říct, že je spousta Romů jako jsem já, a není to úplně malý počet, kteří si uvědomují, že se najde určitá menšina Romů, kteří tvoří problém v soužití a nemusí být dobří sousedé. Stejně tak tu jsou ale jiní a nezasloužíme si být házeni do jednoho pytle. Nezasloužíme si, abychom to zažívali my a ani naše děti. Takové to přisuzování kolektivní viny, které se v současné době často děje, si nikdo nezaslouží a měli bychom se snažit to zásadním způsobem změnit.


Autor je student politologie a ekonomie na univerzitě v Heidelbergu. 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

44 komentářů

 1. Hana napsal:

  Komu má co vadit, jaký mám na něco nebo někoho názor ? Nikomu nic nedělám, ale myslet si, s dovolením (i bez něj) můžu, co chci.

  • Makovec napsal:

   Češi, alespoň většina nejsou rasisti. Měli jsme za mlada v partě roma a vůbec nás nenapadlo něco řešit, maximálně z legrace, To samé na vojně. Vzpomeňte si na nějakou soutěž, ve které vyhrál Iránec Ali Amiri, nebo jak se jmenoval díky hlasům po telefonu. Možná kdyby Romové ráno vstávali a chodili do práce jako ostatní, tak žádné problémy nemají

   • FMach napsal:

    No jeden příklad za všechny a nikdo z politiků mi po pravdě na to neodpověděl. Jejich koryta jsou vázána na to, že budou o tomto problému lhát. Takže proč u nás trpíme bez problémů Vietnamce ? Naopak je obdivujeme, jsou velmi pracovití a neškodí jen využívají možností co zde mají, kdežto domorodci ne. Znám pár romských rodin co žijí dobře bez drog a pod. nekradou a pracují a starají se o začlenění do společnosti , tak, aby společnost prosperovala a jejich děti se učí a mnohé z nich studuje. Jistě to mají těžší, jelikož jim jejich etnikum dělá špatnou reklamu. Proto tyto lidi obdivuji, musí být lepší než domorodci , aby se prosadili. Proto když slyším, že Češi jsou rasisti, tak dostávám vztek a věřte někde v duchu se ve mě probouzí jím být.

 2. Jiří Cholinský napsal:

  Domov je tam ,kde se chováme jako doma což nelze o romech v žádném případě říci. Chanov a stovky scela zdevastovaných nemovitostí ukazují a žalují.Potkal někdo romy na výletech na nějakém zámku apod. aby znali dějiny svého domova,potkal někdo někdy roma jak běhá a sportuje pro radost ,já ne,přitom mají času nazbyt ,stále když se podívám z okna tak celý den jen koukají z oken a vstávají jako ringo v odpoledne,ale Ringo Starr si na lelkování sám vydělal to je ten drobný rozdíl.Tak nechte udělat průzkum v procentech kolik romů pracuje ať máme skutečná tvrdá data jak to je.To neuděláte budete jen operovat že jich mnoho pracuje.Podle mne koexistence s romy je zcela vyloučena a budou trpěni a vnucováni násilně těm ostatním a jejich kultura je jen to tancování a křepčení kolem ohně.Nic pozitivního nepřináší jen a jen problémy.Řeknu to zcela jednuduše nemám romy rád.Tak jako černochy apod.

  • LUDĚK napsal:

   Dokud si vlády budou donekonečna nalhávat vše je OK tak se nikam nepohnem.Není možný aby někdo byt zdevastoval ,vybydlel a požadoval náhradu at Rom nebo Čech prostě máš smulu bud jed do Anglie a skus se tam tak chovat nebo si kup stan nazdar

   • František Balco napsal:

    Vládám to vyhovuje. Škodná se nejdříve vypořádá s Vámi, až potom mezi sebou.

  • Karel napsal:

   Je to tak .

  • František Balco napsal:

   Tak je to správné! Až na to, že ani jedni, ani druzí nezavinili, že jste nas-ný na vlastní život. To by jste se musel ohlédnout úplně jinam. Ale to by se ten článek minul účelem.

  • Josef napsal:

   S tím naprosto souhlasím ,žil jsem 30 let v Janově u Litvínova .

  • Beran napsal:

   Bohuzel pokud vyrustate v Chanove nebo nekde v podobnem temer ghettu,od mala vidite kolem sebe bordel,nedisciplinu,pohrdani ve skole,na ulici.. tak je velmi mala sance,ze v dospelosti budete disciplinovany uvedomely obcan,a tady by mel pomoci stat,je to nepopularni reseni,ale je lepsi na jednu generaci vydat miliardy na lepsi zacleneni do spolecnosti(zacit samozrejme s deckama,stare psy novym kouskum nenaucis),nez dotovat dalsich x generaci. Potrebujeme pracovniky a bude hur,za 20 let bude duchodcu tolik,ze pomalu nebude nekdo,kdo se o ne dokaze postarat. Delam na Slovensku,tam maji Romu tak 5x vice,a potkavam je denne na stavbach,v obchodech jako zamestnance atd. Bohuzel ve stavebnictvi je jen malo zodpovednych a pracovitych remeslniku,kluci pro to nemaji uplne vlohy,ale to je dano tim,ze je to pro vetsinu vychodnaru jedina moznost,jak si slusne vydelat jako osvc,skoly vetsinou nedodelali,malokdo z nich rozjede nejakou firmu nebo ho vezmou do normalni prace,protoze proste vyrustali ve spatnem prostredi a diky tomu nemeli moznosti,jako vetsina ostatnich obyvatel. Tak to proste je. Samozrejme je blbost bezhlave posilat penize lidem,kteri to zneuzivaji,kteri nevyvijeji zadnou snahu a pracovni zarazeni,rekvalifikace apod.

 3. Dušan napsal:

  Pěkný článek. Obecně s tím souhlasim. Některé detaily nejsou úplně pravda – třeba, že tu žijí 600 let, kdy po válce tu zadní nezbyli a přišli úplně jiní Romové , než tady byli. Třeba za ty nájmy a pracovní příležitosti bohužel může jen a jen jejich komunita, kdy hlavně v 90.tych letech nájmy neplatili, byty nicili a do zamestnani nechodili. Tím, že jsou snadno identifikovatelni se tato zkušenost přenáší dal a současně excesy jednotlivců tento problém zvelicuji. Bohužel. S čím naprosto souhlasím je, že chybí prezentace úspěšných Romů, která by postupně změnila zazity stereotyp, za který, jak opakuji, si můžou ale sami. Vidím ale, ze se situace pozvolna zlepšuje. Rostou možnosti. Podnikání přes internet, kratkodoba práce v cizině apod, kde se dá uspět bez překážek. Nutnost je však vzdělání, pracovitost, což plati i i pro majoritu stejně.

 4. Břetislav napsal:

  Kroky navíc dělá majorita mnoho let a desetiletí! Nikdo z majority nemůže za to, že drtivá většina „minority“ nemá zájem o vzdělání a to jí brání v nalezení rovnoprávnějšího vztahu s majoritou. Majorita za to nemůže.

 5. LUDĚK napsal:

  Romové kteří v Čechách žijí několik generací se v drtivé většině začlení do společnosti,pracujou ,nestraněj se lidí ,vychovávaj.Největší chyba všech vlád a to už od Husáka bylo a je nekontrolovaný stěhování Slovenských cikánu analfabetu,nepřispusobyvejch ,neuměj žít v panelácích vše zničej zapálej zdevastujou.A stát se diví nevim čemu když měl 40 let zavřený oči.Ani s místníma romama se nesnesou a vyvolávaj bytky mezi rodinama je tov některých městech neunosný

 6. vastar napsal:

  Češi a Romové: Chyby dělají obě strany, krok navíc ale musí udělat majorita, říká romský úředník……………………za dobu co žijí Cikáni v Čechách udělala majorita od roku 1918 do dneška mnoho kroků….avšak MARNĚ…..je zajímavé, že nemusela dělat majorita vstřícné kroky u komunity Vietnamské, Čínské, Ukrajinské, Židovské a u dalších menšin, ale u Cikánské menšiny MUSÍ ??!!! dělat další a další kroky.
  PS…používám termín Cikán nikoliv Rom…stejně jako všichni v ČR používají termín mojí komunity ŽID a nikoliv Izraelec nebo Izraelita….a dokud můj národ bude v ČR zmiňován jako Židovský a nikoliv Izraelský budu já ŽID používat termín CIKÁN !!!

  • Ivana napsal:

   👍👍👍

  • František Balco napsal:

   V nastoleném kontextu není chybou oslovujícího, že se oslovený časem za původní oslovení stydí. Konečně článek naznačuje, že se cikánům už nelíbí ani ten historicky vynucený Rom. Doufám, že to na někoho není moc.

  • V.P. napsal:

   zajímavé,proč jsou vlastně u nás ještě Židi?Pokud jsou věřící,pak by měli pomalu směřovat do Izraele,diaspora skončila,mohou se vrátit a pak budou Izraelité.A nebo nejsou věřící a pak ať tu jsou s námi a to co my jsme-Češi.Vyčleňovat se nedává smysl.

 7. jackbrno napsal:

  Klasický nesmysl hned v nadpisu. Ne, ten krok navíc nemusí a ani nemůže udělat majorita, ale naopak ta minorita. Stejně jako ho udělali třeba vietnamci, když sem přišli. Přišli a byli pracovitější, než češi a navíc nedělali žádné potíže většinové populaci. Díky tomu je většinová populace vnímá bez problémů a v pohodě zapadli. Takže z nich si můžou romové vzít příklad, jak se integrovat.

  • František Balco napsal:

   Řekl bych, že tato minorita potřebuje mantinely s nápisem: „Nemáš na vybranou“. A tato majorita by potřebovala vládu, která nemusí sbírat rozumy na internetu. Člověk se snáze ztotožní s vlastním nápadem.

 8. Robert napsal:

  Samozřejmě dělají chybu obě strany , menšina se válí doma a práce je pro ni sprosté slovo. Většina je zase živí ze svých daní které odvádí z výdělku za práci. To prostě do nekonečna nemůže fungovat.

 9. A. S. Pergill napsal:

  Komunisté dělali, co se dalo. Pokud se dítě neučí, nedělá úlohy atd., tak prostě na normální školu nemá a je nutné je dát do školy zvláštní, která má prostředky dopad nulového (nebo dokonce negativního) vlivu rodinného zázemí. Ostatně byly tam i další děti s normálním IQ, ale např. s psychopatiemi nebo poruchami chování.
  Za komunistů navíc byla ještě poslední instance: Kurzy gramotnosti na vojně (často je dělali absíci z pajdáku). To teď dost chybí.

  • Admirál napsal:

   Potvrzuji.

   Když jsem byl na vojně v Mostě, Byla tam tzv. „civilizační rota“. Pochytali ve vesnicích na východním Slovensku brance a odvedli je na vojnu, kde je učili číst, psát, počítat, používat zubní kartáče a chodit denně do práce na doly stavět koleje.

   Kamarád, absík s peďákem se specializací na zvláštní školství se státnicí z Cikánštiny tam byl a vyprávěl.

   Občas někdo vzal roha a jela pro něj eskorta. Jednou, když dělal velitele eskorty, tak mu eskortovaný vyskočil z vlaku a zdrhnul. To byl průser, měl sevřenou prdel, hrozil mu prokurátor a Sabinov.

   Jaké ty půlroční „kurzy“ měli reálný dopad se neodvažuji typovat. Ale vím jistě, že bolševík využil všechny možnosti, a že jich měl víc, k tomu, aby situaci cikánů zlepšil.

 10. Josef II napsal:

  Za komančů jsem měl několik skupin na stavbě.Byli to samí bratranci a měli si pořád co vyprávět.Všichni uměli všechno,ale výsledek byl mizerný.Vydrželi maximálně dva měsíce a pak zmizela celá parta i když jsem některé chtěl,dva až tři z nich udržet.Potřebovali hlavně razítko v občance.Něktří si napůjčovali od romského bosse peníze a pak byli jeho otroci.O Romech by mohli vyprávět doktoři,sociální pracovníci,učitelé,policajti.Na asimilaci měli dost času a stáli majoritu dost vyhozených peněz.Diví se ,že je nikdo nechce ubytovat.Ubytujete jednoho a najednou je tam hromada příbuzných,kteří většinou nepracují a dělají binec.Pan ředitel pláče,že nedostávají příležitost ke vzdělání.Většinou nastupovali do první třídy jako ostatní děti,že nebyli schopni pokračovat nebo někteří byli mentálně zaostalí a byli převádění do zvláštních škol je vina učitelů,společnosti ,nebo jejich?Jak si to pan ředitel představuje,že by měli mít dobré výsledky v učení a získat vzdělání zadarmo jen proto ,že jsou Romové?Co chce víc,jen co je všelijakých romských organizací přisátých na státním rozpočtu,to on musí vědět nejlépe.Na závěr bych se ho chtěl zeptat na jeho odhad, kolik dalších století potřebují Romové na začlenění do společnosti,nebo se má společnost přizpůsobit Romům?Češi nejsou rasisti,ale…

 11. Řeháček napsal:

  Nějaký student to hází na komunisty ? Za nich museli cikáni i bílí pracovat . Ano , chyby děláme všichni ale minorita si zvykla nepracovat , rodit děti , žít na dávkách , zatěžovat v průměru více než většina populace kriminály . Oni musí začít především sami od sebe což v drtivé většině neplatí .

  • Beran napsal:

   Umoznili jsme jim to. Ti neprizpusobivi se sami od sebe tezko behem 10 let bez pomoci nepromeni v uvedomele obcany..

 12. Jana napsal:

  Mám Romy v nájmu v rodinném domě . Byl to pokus, zda si budou pěkného domu se zahradou vážit . Bohužel devastují. Neplatí popelnici, odpadky pálí a vyhazují z okna. Ztratí klíče, tak vykopnou dveře nebo vysklí okno. Obkladačky v koupelně a dlažba jsou rozmlácené sifony odmontované a voda tteče na zem. Vyřezali trámy z krovu, měděné trubky ústředního topení jsou fuč, přitáhli si stará propálená kamna. Z bydlení 1. kategorie udělali za 7 let zříceninu nebezpečnou životu. Svoje děti plánují rovnou ze základky přihlásit na sociálce,i když by byly přijaty do učení. Dostali výpověd protože dům se stal životu nebezpečný. Ještě dostali na kauci do nového bydlení. Nenávidí mě. Co si o tom myslet, že. Dům prodávám jako demolici.

 13. František Balco napsal:

  Tak je to správné! Až na to, že ani jedni, ani druzí nezavinili, že jste nas-ný na vlastní život. To by jste se musel ohlédnout úplně jinam. Ale to by se ten článek minul účelem.

 14. Vilém napsal:

  Ano, to naprosto výstižně vystihuje přístup této minority k řešení – „…krok navíc musí udělat majorita…“. Takže koukejte se kluci bílí snažit, jinak s námi nehnete. Náš problém je především nebo ještě lépe pouze problémem vaším. Tohle nemá řešení.

 15. Bery napsal:

  Krokodýla neochočíš, maximálně mu můžeš vymezit teritorium. Jakékoliv pokusy jsou zcela zbytečně, když se nechce je to horší než když se nemůže. Kdo měl s nimi kdy nějaké dočinění ví o čem mluvím. Chápou pouze represi, po dobrém to nikdy nešlo, nejde a nepůjde. Maximálně se občas někde vyskytne jedinec, který se od nich odpoutá a žije spořádaně, ale těch je bohužel jako šafránu.

 16. Pepa napsal:

  Kdysi (řádově 1960) jsme na malé vesnici žili všichni pohromadě (tenkrát ještě byli Cikáni, Romové byli až po roce 1968). Pracovali v JZD, soused byl dokonce člen PS-VB, a své potomky držel zkrátka.
  Ale ti potomci své geny nezapřeli – umlátili kamením štěně kokršpaniela, kterého si u nás vyprosili, a když jsem jako kluk ležel s angínou a mohl jen koukat z okna, tak na mne z cesty dělali opičky a ksichty – a najednou se ten nejmladší složil – „On ma trefil skalou do hlavy“ – přes zavřené okno. (Klášterecká Jeseň – 1965)

 17. Richard napsal:

  Cikánů alias Romů jsou 3 skupiny….ta bohužel nejmenší jsou ti kteří se chovají ukázněně, chodí do práce, platí si vše bez dluhů,
  Druhá skupina sice i chodí do práce, ale jsou ve volnu hluční a hádavý částečně platí své závazky prostě vše tak půl na na půl.
  Třetí skupina je opravdu lidský odpad, nepracuje, žije z dávek, krade, chování opic s pralesa, ničí vše, odpad hází s okna dělá. dluhy ukradne co se dá, žádné povinnosti nerespektuje, holduje alkoholu a fetu prostě IQ tykve,

  • Jozef napsal:

   No jo, ale Češi mají také 3 skupiny a myslím, že ty samé, které tady popisujete.

   • A. S. Pergill napsal:

    Jenže u Čechů mají ta druhá a třetí skupina opravdu minoritní zastoupení.

    • Horymír napsal:

     Romové: skupina 1. 5%
     2. 20%
     3. 75%
     Češi: skupina 1. 75%
     2. 20%
     3: 5%
     Takže prakticky stejné!

 18. Honzík napsal:

  Tak je vidět, že to ani ten vysokoškolák nechápe !

 19. Silvestr napsal:

  Nezlobte se na mě ale s článkem nemohu souhlasit. Počítejte prosím se mnou. Od 2 světové války Vás Romy převychovávali komunisti, byla povinná školní docházka, mimo jiné jste dostávali státní byty ( viz Chánov) a práce i pro Vás byla povinná, po revoluci v 89 Vás převychovávali demokrati a píše se rok 2021.Tedy za 76 let nejste schopni jako menšina ve společnosti fungovat. A to máte tu drzost napsat ,,Chyby jsou nepochybně na obou stranách, ale jsem přesvědčen, že ten, kdo má přijít, udělat ten krok navíc, je majorita !!!

 20. jaroš napsal:

  Proč majorita? Každý si tvoří názor na sebe sám! Proč jsou s nimi (jistě ne všichni, měl jsme učitele cikána) problémy desítky, desítky let? Kdo si má na koho zvyknout?

  • Jozef napsal:

   Dobrý večer.
   Snažil jsem se pochopit vás důvod říct redaktorovi, že Češi nejsou rasisti. Stačí si přečíst komentáře, které sem psali Češi. Asi žijete někde úplně jinde a s někým úplně jiným, ale s Čechama to nebude milý pane. Např. Sport, konkrétně fotbal. Slyšel jste o tom něco? Nebo četl? Pracujete pro Romy a nevíte, co se děje. No jasně, jak by jste taky mohl. Jste ředitel, nechodíte mezi špinavce. Zkuste zvednout zadnici a poslechnout si, s čím, s jakýma problémama chodí k vám něco řešit. Abych řekl pravdu, vůbec netuším, k čemu ta vaše agentura je. No jo, vy znáte asi úplně jiné cigány. Já žádného, který přispívá na charitu neznám. Můžete nám úplně normálně říct, co pak je podle vás ten anticiganismus? Jste vůbec normální? Anticiganismus je takový rasismus, kterymý je vedený jen proti Romům. Černochy, Vietname uznávají, ale cigana ne. Tohle je ten váš ciganismus. Vraťte se do školy. Nashle a krásný zbytek života.

 21. Liberal shark napsal:

  Tento článek nelze označit jinak než jako rasistický. Dělá z cikánů neschopná nezodpovědná děcka, kterým se musí vycházet vstříc a všechno usnadňovat. Před 600 lety je kvůli tomu vyhnali z Indie a od té doby se nezměnili. Jedinou chybou majoritní společnosti je, že jim to trpí a stále je omlouvá.

 22. Mirek napsal:

  Pokud nedostanu žádné sociální dávky, ale nabídku k práci, kde si vydělám, pak nebude problém. Znám řadu Romů, ale i Cikánů, kteří pracují a podnikají. Není problém. Pokud dlouhodobě někdo nepracuje a jen parazituje na sociálních dávkách, je třeba mu je bez pardonu sebrat.

  • Boleslav napsal:

   Dat jim občanství až kdž dokončí alespon zákaldní vzdělání. Jinak bez občansví nemá nárok na žádné davky VYMALOVÁNO.BOL

 23. petrph napsal:

  Tedy, že mne tak napadá poměrně jednoduché řešení, jak by se ta majorita dala přimět, aby Romy přijala. Co kdyby jim tedy stát poskytoval za Romy garanci.
  Gadžo pronajme Romovi byt, ovšem stát mu bude garantovat, že (v případě nesnází) zaplatí za Roma dlužné nájemné, nahradí (případnou) opravu škod. Jednoduché jako facka. Ale pochybuju že by to stát udělal

 24. TuDuÍ napsal:

  Já lidi rozděluji na dobré a špatné, to jak jsou v tomto měřítku jednotlivá etnika procentově zastoupena je jejich vizitkou v mých očích a chování vůči nim.

 25. A. S. Pergill napsal:

  Je mi líto. Pokud minorita chce, aby byla majoritou brána jako něco pozitivního, musí příslušné kroky učinit sama.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost